O‘zbekiston-Shveysariya biznes forumi to‘g‘risida
Delegatsiya tarkibi federal hukumat vakillari va «ABB Group ABB Switzerland» (elektrotexnika, energetika  mashinasozligi va axborot  texnologiyalari); «Stadler» (temir yo‘llari transport vositalarini ishlab chiqarish); «Bühler AG» (oziq-ovqat sanoati va yem ishlab chiqarish uchun texnologik jarayonlar va texnologiyalarni yetkazib berish); «Swiss Medical Network» (xususiy klinika va kasalxonalar tarmog‘i); «Rieter Group» (to‘qimachilik mahsulotlarini ishlab chiqarish); «Economiesuisse» Shvetsariya biznes-federatsiyasi, «Reyl» (mustaqil banklar guruhi); «At a Glance» (innovatsion qurilish materiallarini ishlab chiqarish); «Trüb Trading International AG» (pasportlar, yuqori xavfsizlik darajasiga ega bo‘lgan ID kartalar va boshqa hujjatlarni ishlab chiqarish); «Switzerland Global Enterprise» (eksport, import va investitsiyalarga ko‘maklashuvchi global tarmoq) kabi Shveysariyaning dunyoga tanilgan 20 dan ziyod yirik kompaniyalarining rahbarlari va ishbilarmon doiralaridan iborat bo‘ldi.
Delegatsiya tashrifning birinchi kuniyoq Bektemir tumanida joylashgan faoliyati to‘qimachilik jihozlari uchun butlovchi qismlar va metallkonstruksiyalar ishlab chiqarishga yo‘naltirilgan «Metal Processing» QK mas'uliyati cheklangan jamiyatining tantanali ochilish marosimida ishtirok etdi.
2018-yilning 13-iyul kuni poytaxtimizning Xalqaro hamkorlik markazida O‘zbekiston-Shveysariya biznes forumining ochilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vaziri Botir Xo‘jayev va janob Yoxann Shnayder-Ammann kirish so‘zlari bilan ochishdi. Shuningdek, Jahon bankining Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha vitse-prezidenti janob Ciril Myuller ham ishtirok etdi va chiqish qildi. Mazkur tadbirda O‘zbekistonning investitsion salohiyati, hududlarining sayyohlik imkoniyatlari, oziq-ovqat sanoatining istiqboldagi taraqqiyoti yuzasidan taqdimotlar o‘tkazildi.
Qo‘shma Forumning sho‘'ba yig‘ilishlari doirasida Shveysariyaning yetakchi kompaniyalariga to‘qimachilik sanoati, qurilish tarmog‘i, temir yo‘l texnikalarini ishlab chiqarish bo‘yicha, turizm sohasida, sog‘liqni saqlash va bank-moliya sohasida yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish taklif etildi.
Bundan tashqari, tomonlarning hududiy organlari o‘rtasida samarali birga ishlash va ikki tomonlama hamkorlik o‘rnatish, Shveysariyaning yetakchi kompaniyalari bilan tajriba almashish, sog‘liqni saqlash, to‘qimachilik va qurilish sohasidagi mutaxassislarning malakasini oshirish uchun texnik ko‘makni jalb qilish, shuningdek ustuvor grant loyihalarni amalga oshirishda Shveysariyaning Iqtisodiy rivojlanish bo‘yicha davlat kotibiyatining moliyaviy ishtiroki masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekiston-Shveysariya munosabatlari to‘g‘risida qisqacha ma'lumot
Shveysariya 1991-yil 23-dekabrda O‘zbekiston Respublikasini Mustaqil davlat sifatida tan olgan. Ikki davlat o‘rtasidagi diplomatik munosabatlar 1992-yil 7-mayda o‘rnatilgan.
1993-yilning may oyidan buyon Toshkent shahrida Shveysariya Konfederatsiyasining Elchixonasi faoliyat yuritib kelmoqda. Shveysariya bilan o‘zaro munosabatlarni amalga oshirish vazifasi O‘zbekistonning Berlindagi Elchixonasi zimmasiga yuklatilgan.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik to‘g‘risidagi kelishuvga muvofiq ikki mamlakat o‘rtasida savdo-sotiqda eng ko‘p qulaylik yaratish tartibi o‘rnatilgan. Bu boradagi o‘zaro aloqalarni Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo Komissiya tartibga soladi. Mazkur tashkilotning kengashlari bugungi kunga qadar 7 marotaba - 1995,  1998,  2002, 2007, 2010, 2012  va 2015-yillarda o‘tkazilgan.
O‘zaro hamkorlik o‘rnatilganidan buyon Shveysariya hukumati tomonidan O‘zbekistonda 33 ta loyiha amalga oshirilgan. Bugungi kunda Shveysariyaning investitsiyasi ishtirokida iqtisodiyot, moliya, ta'lim va bank tizimida, tadbirkorlik, xodimlarning malakasini oshirish va suv ta'minoti sohasida 7 ta qo‘shma loyiha ish olib bormoqda.
Hozirda O‘zbekistonda Shveysariya investorlari ishtirokida 84 ta kompaniya faoliyat yurityapti. Ularning 55 tasi qo‘shma korxona, 29 tasi 100 foiz chet el kapitaliga ega kompaniyalar hisoblanadi. Faoliyati farmatsevtika, mashinasozlik, kimyo, oziq-ovqat sohalari va turistik xizmatlar bilan bog‘liq 29 ta Shveysariya kompaniyalarining vakolatxonalari O‘zbekistonda akkreditatsiyadan o‘tgan.
Ikki davlatning ilmiy va ta'lim muassasalari, ya'ni  O‘zbekiston Fanlar akademiyasi, O‘zbekiston Milliy universiteti, Toshkent tibbiyot akademiyasining Urganch filiali, O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi ilmiy-ishlab chiqarish markazi, shuningdek, Bern, Jeneva, Syurix, Davos, Friburg va Lozanna universitetlari o‘rtasida astronomiya, fizika, biofizika, genetika, bioximiya, tarix, tibbiyot, ekologiya sohalarida qo‘shma tadqiqotlar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi 1992-yilning sentyabridan buyon Jahon bankining to‘laqonli a'zosi hisoblanadi va Jahon bankining a'zo-mamlakatlar Shveysariya guruhiga kirgan.

Пресс-релиз Узбекско-Швейцарского бизнес-форума
12 июля 2018 года в Узбекистан прибыла делегация Швейцарии во главе с Федеральным министром экономики, образования и научных исследований господином Йоханном Шнайдер-Амманном.
В состав делегации вошли представители федерального правительства и деловых кругов в лице более 20 крупнейших швейцарских компаний и предпринимателей мирового уровня, таких как: «ABB Group ABB Switzerland» (электротехника, энергетическое машиностроение и информационные технологии), «Stadler» (производство железнодорожных транспортных средств), «Bühler AG» (поставка промышленных процессов и технологий для пищевой промышленности и производства кормов), «Swiss Medical Network» (сеть частных больниц и клиник), «Rieter Group» (производство текстильной продукции), Швейцарская Бизнес-федерация «Economiesuisse», «Reyl» (независимая банковская группа), «At a Glance» (производство инновационных строительных материалов), «Trüb Trading International AG» (производство паспортов, ID карт и других документов с высокой степенью безопасности), «Switzerland Global Enterprise» (глобальная сеть, способствующая экспорту, импорту и инвестициям) и др.
В первый день визита делегация приняла участие на торжественной церемонии открытия нового производственного комплекса СП ООО «Metal Processing» (Бектемирский район), деятельность которого связана с производством комплектующих для текстильного оборудования и металлоконструкций.
13 июля 2018 года в Международном бизнес-центре в городе Ташкенте состоялось открытие Узбекско-Швейцарского бизнес-форума.
На мероприятии с приветственными словами выступили министр экономики Республики Узбекистан Ботир Ходжаев и господин Йоханн Шнайдер-Амманн. В форуме также участвовал и выступил вице-президент Всемирного банка по региону Европы и Центральной Азии господин Сирил Мюллер.
Были проведены презентации по инвестиционным возможностям Узбекистана, туристическому потенциалу регионов, дальнейшему развитию пищевой промышленности и т.д.
В рамках секционных заседаний совместного Форума ведущим швейцарским компаниям предложена реализация новых инвестиционных проектов в текстильной промышленности, строительной отрасли, по производству железнодорожной техники, в сфере туризма, здравоохранения и банковско-финансовой сфере. Кроме того обсуждены вопросы установления эффективного взаимодействия и двухстороннего сотрудничества между региональными органами сторон, обмена опытом с ведущими швейцарскими компаниями, привлечения технического содействия для повышения квалификации специалистов в сфере здравоохранения, текстильной и строительной отрасли, а также финансового участия государственного секретариата по экономическому развитию Швейцарии в реализации приоритетных грантовых проектов.
Краткая информация об узбекско-швейцарских отношениях
Швейцария признала независимость Республики Узбекистан 23 декабря 1991 г.
Дипломатические отношения между двумя странами установлены 7 мая 1992 г.
С мая 1993 г. в Ташкенте функционирует Посольство Швейцарской Конфедерации. Посольство Узбекистана в Берлине курирует вопросы взаимодействия
со Швейцарией.
В соответствии с соглашением о торгово-экономическом сотрудничестве в торговле между двумя странами установлен режим наибольшего благоприятствования.
Механизмом, регулирующим узбекско-швейцарские торгово-экономические связи, является Межправительственная комиссия по торгово-экономическому сотрудничеству, которой проведено 7 заседаний. (1995 г., 1998 г., 2002 г., 2007 г., 2010 г., 2012 г., 2015 г.).
За годы сотрудничества Правительством Швейцарии в Узбекистане было реализовано 33 проекта. На сегодняшний день с участием швейцарских инвестиций осуществляются 7 совместных проектов в сферах экономики и финансов, предпринимательства, образования, повышения квалификации кадров, в банковском секторе, а также в сфере водоснабжения.
В настоящее время в Узбекистане осуществляют деятельность 84 компании с участием инвесторов из Швейцарии, включая 55 СП и 29 компаний со 100% иностранным капиталом. Аккредитованы представительства 29 швейцарских компаний, сфера деятельности которых охватывает фармацевтическую, машиностроительную, химическую и пищевую отрасли, а также туристические услуги.
Реализуются совместные исследования в таких областях, как астрономия, физика, биофизика, генетика, биохимия, история, медицина и экология. Плодотворные контакты установлены между учреждениями Академии наук и Национального университета Узбекистана, Ургенчским филиалом Ташкентской медицинской академии, Узбекским научно-производственным центром сельского хозяйства и университетами Берна, Женевы, Цюриха, Давоса, Фрибурга и Лозанны.
С сентября 1992 г. Республика Узбекистан является полноправным членом Всемирного банка и входит в швейцарскую группу стран-членов Всемирного банка.