Elektr tarmog‘iga - ilk “quyosh” kilovattlari
O‘zbekistonda, ishlab chiqarilgan elektr energiyasini mamlakat energetika tarmog‘iga uzatuvchi dastlabki quyosh fotoelektr stansiyasi ishga tushirildi
Energetika sektorini diversifikatsiyalash, qayta tiklanuvchi energiya manbalarini joriy qilish va iqtisodiyotning energiya resurslariga nisbatan o‘sib borayotgan ehtiyojini qondirish maqsadida so‘nggi yillarda qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2013 yil 1 martdagi “Muqobil energiya manbalarini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-4512-sonli Farmoni ushbu sohani rivojlantirishga muhim turtki bo‘ldi.
Ushbu chora-tadbirlarni amaliy ro‘yobga chiqarish maqsadida, 2013 yilning 19 dekabrida O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi va Koreya Respublikasining Savdo, sanoat va energetika vazirligi o‘rtasida quyosh energetikasi sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha anglashuv Memorandumi imzolangan edi. Shuningdek, Koreya Respublikasi Prezidentining O‘zbekistonga tashrifi doirasida, 2014 yilning 17 iyun kuni ikki vazirlik o‘rtasida 700 ming AQSH dollari miqdoridagi grant mablag‘lar hisobiga eng ilg‘or koreya texnologiyalarini qo‘llagan holda quvvati 130 kVt bo‘lgan tajriba quyosh fotoelektr stansiyasini qurish bo‘yicha alohida Memorandum imzolandi.
Ushbu kelishuvlarni amaliy ro‘yobga chiqarish maqsadida, “O‘zbekenergo” DAK va Xalqaro quyosh energiyasi instituti tomonidan koreyalik mutaxassislar bilan birgalikda tajriba quyosh fotoelektr stansiyasini qurish uchun istiqbolli maydonlar o‘rganildi. Natijada, Namangan viloyatining Pop tumanidagi Kandigon qishlog‘iga tutash 0,32 ga hudud tanlandi.
Koreyalik mutaxassislar tomonidan taqdim etilgan loyiha hujjatlariga asosan “O‘zbekenergo” DAK tomonidan o‘z mablag‘lari hisobiga maydonni tayyorlash va qurilish ishlari amalga oshirildi. Koreyaning «Hanhwa», «JSPV», «S-Energy» va «TopSum» kompaniyalari tomonidan ishlab chiqarilgan har xil turdagi quyosh panellari va tegishli asbob-uskunalar yetkazib berildi.
Koreyalik mutaxassislar nazorati ostida “O‘zbekenergo” DAK tomonidan asbob-uskunalarni montaj qilish, shuningdek ko‘zda tutilgan sinovlar yakunlangandan so‘ng, joriy yilning 9 dekabrida stansiya elektr energetikasi tizimiga ulangan holda elektr energiyasini ishlab chiqarishni boshladi.
Ta'kidlash joizki, ushbu loyihaning asosiy maqsadi, o‘rnatilgan turli xildagi quyosh texnologiyalarining ishlab chiqarish samaradorligini o‘rganib, O‘zbekiston iqlim sharoitlarini hisobga olgan holda ularni keng tadbiq qilish bo‘yicha ilmiy asoslangan takliflarni tayyorlash hisoblanadi. Ushbu stansiyaning faoliyati quyosh energetikasi sohasidagi mutaxassislarni tayyorlashga ham yo‘naltiriladi.

Первые «солнечные» киловатты в сеть
В Узбекистане введена в эксплуатацию первая солнечная фотоэлектрическая станция, которая выдает выработанную электроэнергию в энергетическую сеть страны
В целях диверсификации энергетического сектора, внедрения возобновляемых источников энергии и обеспечения растущих потребностей экономики республики в энергоресурсах, в последние годы уделяется особое внимание развитию использования возобновляемых источников энергии. В частности, Указ Президента Республики Узбекистан №УП-4512 от 1 марта 2013 года «О мерах по дальнейшему развитию альтернативных источников энергии» стал важнейшим толчком для развития данной сферы.
Для целей практической реализации данных мер, между Министерством экономики Республики Узбекистан и Министерством торговли, промышленности и энергетики Республики Корея 19 декабря 2013 года был подписан Меморандум о взаимопонимании по развитию сотрудничества в области солнечной энергетики. Также, в рамках государственного визита Президента Республики Корея в Узбекистан, 17 июня 2014 года между двумя министерствами подписан отдельный Меморандум по строительству тестовой солнечной фотоэлектрической станции мощностью 130 кВт с применением самых передовых корейских технологий за счет грантовых средств в размере 700 тыс. долл. США.
В части практической реализации данных договоренностей, ГАК «Узбекэнерго» совместно с Международным институтом солнечной энергии и корейскими специалистами с выездом на места были изучены перспективные площадки для строительства тестовой станции. По результатам, была выбрана территория в 0,32 га., примыкающая к селу Кандигон Папского района Наманганской области.
По проектной документации, представленной корейской стороной, ГАК «Узбекэнерго» осуществлены работы по подготовке площадки и строительные работы за счет собственных средств. Корейскими компаниями «Hanhwa», «JSPV», «S-Energy» и «TopSum» были поставлены солнечные панели различного типа и соответствующее оборудование собственного производства.
По итогам завершения монтажа оборудования, осуществленный специалистами ГАК «Узбекэнерго» под контролем корейских специалистов, а также предусмотренных тестов, 9 декабря с.г. станция начала выработку электроэнергии с подключением к электроэнергетической системе.
Следует отметить, что основной целью данного проекта является изучение производительности установленных солнечных технологий различного типа с подготовкой научно обоснованных предложений по их широкому внедрению с учетом природных условий Узбекистана. Деятельность данной станции также будет направлена на подготовку специалистов в сфере солнечной энергетики.