“Sog`lom bola yili” Davlat dasturi beshinchi bo`limining bajarilishi bo`yicha
Davlat dasturining beshinchi bo‘limida sog‘lom va barkamol avlodni tarbiyalab voyaga yetkazishda davlat va jamiyat tomonidan ko‘rsatiladigan yordam va ko‘makni kuchaytirish, mazkur jarayonlar uchun mas'ul bo‘lgan sog‘liqni saqlash, ta'lim, madaniyat, ijtimoiy muhofaza muassasalarida zamonaviy talablarga javob beradigan shart-sharoitlar yaratish, ularni rivojlantirishga yo‘naltiriladigan mablag‘lardan foydalanishning samaradorligini oshirish, sog‘lom bolani tarbiyalash bo‘yicha ilg‘or xalqaro tajribani keng o‘rganish va amalda joriy etish kabi muhim masalalar asosiy vazifa qilib belgilangan.
Xususan, dastur doirasida yozgi kanikul mobaynida bolajonlarning dam olish va hordiq chiqarishlari uchun to‘liq shart-sharoitlar yaratib berildi. Respublikamiz sog‘lomlashtirish lagerlarida imtiyozli yo‘llanmalar asosida 295 ming nafar bolalar muolajalar olishdi, jumladan Orolbo‘yi mintaqalaridan 5 ming nafar, Mehribonlik uylaridan 3,7 ming nafar bolalar, 22 ming nafar iste'dodli bolalar hamda kam ta'minlangan oilalardan 7,1 ming nafar bolalar shular jumlasidandir.
Bundan tashqari dasturda ta'lim muassasalarining moddiy-texnik bazalarini mustahkamlashga yo‘naltirilgan aniq tadbirlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, 358 ta umumta'lim muassasalarida rekonstruksiya va kapital ta'mirlash ishlari amalga oshirildi.
Umumta'lim maktablarining birinchi sinf o‘quvchilarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan chora-tadbirlar davom ettirildi: 7 milliondan ortiq  nusxada darsliklar, o‘quv-metodik qo‘llanmalari, o‘quv qurollari hamda o‘quv-ko‘rgazmalari ishlab chiqildi va joylarga yetkazildi. Shuningdek, 10 mingdan ortiq uyida ta'lim olayotgan imkoniyati cheklangan bolalar ham barcha o‘quv qurollari bilan ta'minlandi.
Har tomonlama sog‘lom va barkamol avlodni voyaga yetkazish maqsadida joriy yilning 1 sentyabr holatiga 76 ta bolalar musiqa maktablari va sport inshootlarida qurilish-montaj ishlari bajarildi.
Qizlarni sport va jismoniy tarbiya mashg‘ulotlariga kengroq jalb etish maqsadida kam ta'minlangan oilalarning qizlari 190 ming komplekt, shuningdek, akademik litsey, kasb-hunar kollejlari hamda umumta'lim maktablarida sport bilan shug‘ullanayotgan qizlar 111,3 ming komplekt sport kiyimlari bilan ta'minlandi.
Bundan tashqari 155 ta o‘rta maxsus kasb-hunar ta'limi muassasalarida qurilish-montaj ishlari yakuniga yetkazildi.
Shuningdek, «Umid nihollari-2015» sport o‘yinlarini o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rish doirasida Urganch shahrida 2 ta universal sport zali va yopiq basseyn inshootining  qurilish-montaj ishlari nihoyasiga yetkazilmoqda.

Выполнение V раздела Государственной программы «Год здорового ребенка»
Основной задачей пятого раздела программы  является усиление  помощи и поддержки со стороны государства и общества в формировании здорового и гармонично развитого поколения, создание отвечающих современным требованиям условий в учреждениях здравоохранения, образования, культуры и социальной защиты, ответственных за эти процессы, повышение эффективности использования средств, направляемых на их развитие, широкое изучение и внедрение передового международного опыта по воспитанию здорового ребёнка.
В рамках Программы организован  полноценный отдых и досуг детей в период школьных летних каникул. В оздоровительных лагерях республики  оздоровлено по льготным путевкам 295 тысяч детей, из них бесплатно: 5тысяч детей Приаралья, 3,7 тысяч детей из домов Мехрибонлик,  22 тысяч  одаренных детей,  7,1 тысяч детей из малообеспеченных семей.
В программе реализуется  ряд конкретных мер, направленных на укрепление материально-технической базы образовательных учреждений. Осуществлена  реконструкция  и капитальный ремонт в 358 общеобразовательных учреждениях.
Продолжена  реализация мер по поддержке учащихся 1 классов общеобразовательных школ: были приобретены и доставлены на места учебные принадлежности, учебники и учебно-методические пособия в количестве 7 млн.  экземпляров, для более 10 тыс. детей-инвалидов, обучающихся на дому, учебные принадлежности.
На 1 сентября выполнены строительно-монтажные работы на 76 детских музыкальных школ и спортивных объектов.
В целях широкого привлечения их к занятиям физической культурой и спортом предоставлено девочкам из малообеспеченных семей 190 тысяч комплектов и девочкам-учащимся общеобразовательных школ, академических лицеев и профессиональных колледжей, занимающихся спортом 111,3 тысяч комплектов спортивной одежды.
В 155 учреждениях  среднего специального профессионального образования  завершены строительно-монтажные работы.
В рамках подготовки к проведению спортивных соревнований «Умид нихоллари-2015» завершаются строительно-монтажные работы по строительству крытого бассейна, 2 универсальных спортивных залов в г. Ургенче.