JICA vakillari bilan uchrashuv
Joriy yilning 10-iyun kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri o‘rinbosari Bobur Abdinazarovning Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) Markaziy Osiyo va Kavkaz mamlakatlari bo‘limi direktori Mishima Kendji boshchiligidagi delegatsiya vakillari bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va protokol xizmati departamenti direktori Shuxrat Matkarimov, Industrial rivojlanish strategiyasini amalga oshirish boshqarmasi boshlig‘i Murodulla Anarbayev, mehmonlar tomonidan mamlakat mutaxassisi Yamaguchi Atsumo, loyihalarni shakllantirish bo‘yicha mutaxassis Toki Norixiro va bosh loyiha koordinatori Sharifzoda Sharipov ishtirok etdilar.
Uchrashuv kun tartibiga Yaponiya tajribasi asosida o‘zbek sanoatida Klaster tizimini ishlab chiqish va uni qo‘llash usullari kiritildi.
Uchrashuv avvalida, tomonlar bugungi kunda mamlakatimiz sanoatida klaster tizimini shakllantirish yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlar, xususan, mis klasterlari, mashinasozlik va avtomobilsozlik klasterlarini tashkil etishdagi faoliyat, hayotga tatbiq etilayotgan loyihalar, ularning istiqbollari hamda kelgusida kutilayotgan samarali natijalar yuzasidan fikr almashdilar.
Shu bilan birga, uchrashuv davomida Yaponiya tajribasi asosida o‘zbek sanoatida Klaster tizimini ishlab chiqish, iqtisodiy infratuzilmani yangilash va takomillashtirish, ijtimoiy sektorni qayta tashkil etishga ko‘maklashish, qishloq joylarida hamda sanoatni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.

Встреча с представителями JICA
10 июня текущего года состоялась встреча заместителя министра экономического развития и сокращения бедности Бабура Абдиназарова с представителями делегации Японского агентства международного сотрудничества (JICA) во главе с директором отдела стран Центральной Азии и Кавказа Мишимой Кенджи.
На встрече приняли участие директор департамента развития международного сотрудничества и протокольной службы Шухрат Маткаримов, начальник управления осуществления стратегии индустриального развития Муродулла Анарбаев, специалист по странам Ямагучи Атсумо, специалист по формированию проектов Токи Норихиро и главный координатор проекта Шарифзода Шарипов.
В повестку дня были включены разработка кластерной системы и методы ее применения в узбекской промышленности на основе японского опыта.
В начале встречи стороны обменялись мнениями о проводимой сегодня работе по формированию кластерной системы в промышленности нашей страны, в частности о деятельности по созданию кластеров меди, машиностроительных и автомобильных кластеров, реализуемых проектах, их перспективах и ожидаемых в будущем эффективных результатах.
Вместе с тем, в ходе встречи были обсуждены вопросы развития кластерной системы в узбекской промышленности на основе опыта Японии, обновления и совершенствования экономической инфраструктуры, содействия реорганизации социального сектора, развития промышленности в сельской местности.