IFMR Green Hub – “yashil iqtisodiyot”ni rivojlantirish uchun maydonchasi haqida
“Yashil iqtisodiyot”ni rivojlantirish – dunyodagi barcha mamlakatlar uchun eng muhim ustuvor yo‘nalishlardan biri hisoblanadi. O‘zbekiston ham bu yo‘nalishni faol rivojlantirmoqda. “2019-2030 yillar davrida O‘zbekiston Respublikasining “yashil iqtisodiyot”ga o‘tish strategiyasi” qabul qilingan, shuningdek, “2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi”dagi ustuvor yo‘nalishlardan biri ham “yashil iqtisodiyot”ga o‘tishdir.
Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti (PMTI) vaziyatni tahlil qilish va “yashil iqtisodiyot” tamoyillariga asoslangan barqaror iqtisodiy rivojlanishga erishish yo‘llarini ishlab chiqish maqsadida “Green Hub”ni tashkil qilmoqda. Bunda asosiy e’tibor quyidagilarga qaratiladi:
a) ekspertlar, tadqiqot muassasalari, xalqaro moliya institutlarini bitta joyga jalb qilish va birlashtirish hamda hamkorlikda ish olib borish;
b) “Yashil iqtisodiyot” sohasidagi ma’lumotlarni to‘plash va tizimga solish hamda uni jamoatchilikka bilimlar xabi (markazi) ko‘rinishida taqdim etish.
2022-yilning 29-aprelida PMTI binosida “Green Hub” ishga tushiriladi va «Stokgolm+50» maslahatlashuvlar seriyasi doirasida O‘zbekistondagi manfaatdor tomonlar bilan birgalikda ilk tadbir o‘tkaziladi.
Tadbir doirasida O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, BMT TD, Jahon banki va shu kabi boshqa xalqaro tashkilotlar bilan birgalikda 2030-yilgacha O‘zbekistonning “yashil iqtisodiyot”ga o‘tish rejasini amalga oshirishga qaratilgan “Yashil o‘sishning strategik asoslari” (Green Growth Strategic Framework - GGSF) loyihasini taqdim etadi hamda muhokama qiladi.
“Strategik asoslar”dagi ma’lumotlar O‘zbekistonga xalqaro tajriba hamda xalqaro tashkilotlarning takliflariga tayangan holda “yashil o‘sish”ning oltita blogi va tarmoqlardagi ustuvor yo‘nalishlarga oid muhim mavzular bo‘yicha iqtisodiy taraqqiyotning barqaror yo‘lini belgilash imkonini beradi.
“Yashil o‘sishning strategik asoslari” loyihasining taqdimotidan so‘ng tayyorlangan materialni yaxshilash maqsadida vazirliklar, muassasalar, xalqaro tashkilotlar va ilmiy jamoatchilik bilan munozara o‘tkaziladi.
Ishtirokchilarning Stokgolm+50 xalqaro kengashining “Umumiy taraqqiyot uchun sog‘lom sayyora – mas’uliyatimiz, imkoniyatimiz” konsepsiyasi bilan tanishuviga alohida e’tibor qaratiladi.
Tadbir so‘ngida PMTI vakillari ishtirokchilarga “IFMR Green Hub”ning oldiga qo‘yilgan maqsad va vazifalar, uning faoliyati yo‘nalishlari hamda tadqiqotlar haqida batafsil so‘zlab beradi.

More about the platform for the development of the green economy - IFMR Green Hub
The development of a green economy has become one of the most important priorities of all countries. Uzbekistan is also intensively promoting this direction through the "Strategy for the transition to a "green" economy for the period of 2019-2030," adopted in 2019. The green economic transition has also been emphasized in the "Development Strategy of New Uzbekistan for 2022-2026" as one of the priority areas.
The Institute of Forecasting and Macroeconomic Research (IFMR) is establishing the Green Hub to analyze the situation and develop strategies to achieve sustainable economic progress based on the principles of the green economy. This platform aims to: a) attract and unite experts, research organizations, and international financial institutions in one venue and organize joint work; b) collect and systematize information related to the green economy and disseminate it to the society in the form of a knowledge hub.
On April 29th, IFMR's Green Hub will be officially launched within the framework of the "Stockholm+50" series of consultations with interested parties in Uzbekistan.
During the events, the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan, in association with international organizations, such as UNDP, WB, and others, will present and discuss the Green Growth Strategic Framework (GGSF) aimed at implementing the green transition of Uzbekistan until 2030.
This "Strategic Framework" will allow Uzbekistan to outline a sustainable path of economic development in six blocks of green growth and key cross-sectional themes with specific sectoral priorities based on international experience and proposals of international organizations.
The presentation of the Strategic Framework for Green Growth will be followed by a discussion with ministries, agencies, international organizations, and the scientific community to improve the prepared material.
Special attention will be devoted to familiarizing participants with the concept of the Stockholm+50 International Meeting, "A Healthy Planet for Prosperity - Our Responsibility, Our Opportunity."
Towards the end of the meeting, IFMR representatives will provide a detailed description of the goals and objectives of the IFMR Green Hub, its activities, and research areas.