03/08/2020 - 16:29 18167
Mamlakatimiz YaIMni yaratishda xizmat ko‘rsatish sohasining o‘rni va roli sezilarli darajada bo‘lib, qariyb uning yarmini tashkil qiladi.Pandemiya tufayli xizmat ko‘rsatishning pasayishi talabning taklifga nisbatan yuqoriligini ta’minlaydi. Bu esa narxlar muvozanatiga ham salbiy ta’sir o‘tkazmay qolmaydi. Bu yo‘nalishdagi muammolar qanday yechiladi?
Eshchanov Adxam,
Innovatsion va raqamli iqtisodiyotni hamda xizmatlar sohasini rivojlantirish departamenti direktori
Birinchidan, bugungi kunda jahon iqtisodiyoti rivojlanishining asosiy omillaridan biri sifatida xizmat ko‘rsatish sohasi e’tirof etilmoqda. Xorijiy tajribaga qaraydigan bo‘lsak, ayniqsa rivojlangan davlatlarda mazkur sohaning yalpi ichki mahsulotidagi ulushi 60-70 foizni hamda ish bilan band aholining ham 50-60 foizini tashqil qilmoqda.
Mamlakatimizda ham xizmatlar sohasi yalpi ichki mahsulotidagi ulushi yuqori bo‘lgan soha hisoblanadi. 2019 yilda xizmatlar sog‘asining Yalpi ichki mahsulotidagi ulushi 35,5% foizni tashkil etgan va ish bilan band aholining 40 foizdan ortig‘i aynan xizmatlar sohasiga to‘g‘ri keladi.
Ikkinchidan, butun dunyoda bo‘lgani kabi O‘zbekistonda ham xizmatlar sohasi pandemiya davrida eng ko‘p zarar ko‘rgan sohalardan biridir.
Koronavirus pandemiyasining dunyo bo‘ylab keskin tarqalib ketishi natijasida, davlatlarning o‘zini-o‘zi izolatsiyaga olishi va davlatlar o‘rtasidagi savdo aloqalarining tushib ketishi, avia, temir yo‘l va avto transport qatnovlarining (yo‘lovchilarni tashish) karantin davrida to‘xtatilishi butun dunyo iqtisodiyotiga jiddiy zarar yetkazdi (yetkazmoqda).
Ushbu muammolarni yechimi bo‘yicha aniq vazifa belgilab berildi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 16 iyundagi “Xizmatlar sohasini qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq xizmatlar sohasini rivojlantirish uchun tijorat banklariga O‘zbekiston Respublikasi Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan 100 million AQSh dollari ekvivalentida (1 trln. so‘m) kredit liniyasini ajratiladi.
Ushbu kreditlar tijorat banklari tomonidan xizmat ko‘rsatish sohasidagi tadbirkorlik sub’ektlariga, ayniqsa maishiy xizmat, ta’lim, tibbiyot, axborot-kommunikatsiya va boshqa talab yuqori bo‘lgan sohalarda faoliyat ko‘rsatadigan korxonalarni tashkil etish bo‘yicha loyihalarga Markaziy bankning qayta moliyalashtirish stavkasi darajasida
1 milliard so‘mgacha miqdorda imtiyozli kreditlar ajratiladi.
Ushbu imtiyozli kredit mablag‘laridan foydalanilgan holda hozirgi kunda respublikaning barcha hududlarida xizmatlar sohasini yanada rivojlantirish va aholini bandligini ta’minlash, yangi ish o‘rinlari yaratish bo‘yicha loyihalar shakllantirilmoqda.
Respublikada xizmatlar sohasining tezkor o‘sish sur’atlarini ta’minlash, mazkur yo‘nalishda tadbirkorlikni yanada qo‘llab-quvvatlash va aholi uchun yangi ish o‘rinlarini yaratish maqsadida qo‘shimcha ravishda o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar shug‘ullanishi mumkin bo‘lgan 67 ta faoliyat bo‘yicha ularga “Har bir oila ― tadbirkor” dasturi doirasida imtiyozli kreditlar (15%) ajratilishi belgilangan.
Shu bilan birgalikda o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar 2020 yil uchun ijtimoiy soliqni o‘zini o‘zi band qilgan shaxs sifatida haqiqatda ishlagan vaqtidan qat’iy nazar bazaviy hisoblash miqdorining kamida 50 foizi hajmida to‘laydi hamda ushbu summa to‘liqligicha byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasiga yo‘naltiriladi va undan kelib chiqqan holda yakka tartibdagi tadbirkorlar uchun o‘rnatilgan tartibda pensiya hisoblash uchun asos bo‘ladi.
Hududlarning imkoniyatlari, salohiyati va geografik joylashuvlarini yanada chuqur tahlil qilgan holda xizmatlar sohasini rivojlantirish, uning Yalpi ichki mahsulotdagi ulushini oshirish maqsadida qo‘shimcha mablag‘lar jalb etilmoqda, xususan tuman (shahar)lar kesimida Namangan viloyatida xizmat ko‘rsatish sohasini rivojlantirishga bo‘lgan ehtiyojdan kelib chiqqan holda, qo‘shimcha yana 100 mlrd.so‘m kredit resurslarini ajratish yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga taklif kiritilgan.
Bu olib borilayotgan islohatlarning barchasi Respublikada pandemiya vaqtida eng ko‘p aziyat chekayotgan xizmatlar sohasini yanada qo‘llab quvvatlash va aholini ish bilan ta’minlashga qaratilgan chora-tadbirlardir.

03/08/2020 - 16:38 20531
The share of the service sector in the formation of our country's GDP is growing significantly and amounts to almost half of it. The reduction in the volume of services provided due to the pandemic guarantees an excess of demand over supply and will negatively affect the price balance. What solutions are implemented in this direction?
Eshchanov Adham,
Director of the Department for the Innovative and Digital Economy, Services Sector Development
First, this area is recognized as one of the main engines of the world economy today. If you look at foreign experience, its share in the gross domestic product of developed countries is 60-70 percent, it provides employment for 50-60 percent of the working population. Similarly, services sector in our country accounts a high share of GDP - 35.5% in 2019, it accounts for more than 40% of the employed population.
Secondly, as in other states, the service sector in Uzbekistan is one of the most affected by the current crisis. The global economy has suffered serious damage as a result of the coronavirus pandemic across the planet, self-isolation of states, reduced trade relations between countries, and the cessation of passenger air, rail and road transport.
Specific tasks for solving these problems have been identified. In accordance with the decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On measures to support the service sector" dated June 16, 2020, a credit line from the Fund for Reconstruction and Development in the equivalent of 100 million US dollars (1 trillion sums) are allocated to commercial banks for the development of the industry. Concessional loans in the amount of up to 1 billion sums and at the level of the Central Bank's refinancing rate will be provided to business entities in the service sector, especially in the field of consumer services, education, medicine, information and communication technologies and in other popular areas. With the use of these funds, projects are currently being formed in all regions of the republic for the further development of the industry and ensuring employment of the population.
Additionally, it is envisaged to provide self-employed persons with preferential loans (rate - 15%) for 67 types of activities within the framework of the program “Every family is an entrepreneur”. These measures are aimed at accelerating the growth of the service sector, supporting entrepreneurship and creating new jobs for the population.
Also, self-employed persons are given the opportunity to pay social tax for 2020 in the amount of at least 50 percent of the base calculated value, regardless of the time actually worked as self-employed. This amount is fully transferred to the off-budget Pension Fund, which is the basis for calculating pensions for individual entrepreneurs in the prescribed manner.
To increase the share of the service sector in GDP, additional financing is attracted, taking into account an in-depth analysis of the opportunities, potential and geographical location of the regions. For example, a proposal was made to the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan to allocate another 100 billion sums of credit based on the need for the development of the sector in the Namangan region.
All of these reforms are aimed at further supporting the industry most affected by the pandemic and providing employment for the population.