08/07/2020 - 17:48 5776
Dunyoning 152 mamlakati orasida “Mamlakatlarning raqobatbardosh mahsulot ishlab chiqarish va eksport qilish qobiliyati”ni o‘lchaydigan CIP indeksi reytingida 92-pog‘onani egallab turgan O‘zbekiston birinchi bor kiritildi.
CIP indeksi tahliliy vosita sifatida
CIP indeksi 152 mamlakat sanoatining raqobatbardoshlik ko‘rsatkichlarini baholaydi va taqqoslaydi. Har bir mamlakatning natijalari CIP indeksining 3 yo‘nalishi bo‘yicha samaradorligini aks ettiradi: (1) sanoat mahsulotlarining ishlab chiqarish va eksport qilish kobiliyati; (2) texnologik chuqurlashtirish va modernizatsiyalash (3) dunyo bozoriga ta'siri. CIP indeksi davlatlararo sanoat raqobatbardoshlikni taqqoslash imkonini beradi.
Birinchidan, indeks mamlakatlarga taqqoslovchi (qiyoslovchi) mamlakatlarni aniqlash imkonini beradi. Raqobatbardoshlikni turlicha yondashuvini ta'minlash uchun CIP indeksi hisobotida sanoatlashtirish bosqichiga, geografik mintaqaga va ko‘rsatkichga qarab turli toifalar bo‘yicha natijalar keltiriladi. Taqqoslovchi (qiyoslovchi) mamlakatlar qo‘shnilarni, to‘g‘ridan-to‘g‘ri raqobatchilarni, salohiyatli raqobatchilarni yoki eng namunali tajribaga ega bo‘lgan mamlakatlarni o‘z ichiga olishi mumkin. Ularni geografik o‘xshashliklari, ishlab chiqarish omillari yoki ishlab chiqarilgan mahsulot turlari mavjudligi sababli taqqoslash mumkin.
Ikkinchidan, CIP indeksining har uch yo‘nalishi bo‘yicha eng yaxshi natijalarni ko‘rsatgan davlatlar, ularning o‘ziga xos sharoitlarini hisobga olgan holda, taqqoslovchi mamlakatlar uchun mo‘ljal bo‘lib xizmat qilishi mumkin. Boshqa mamlakatlar yuqori CIP indeksi ko‘rsatkichlariga erishadigan sohalarni aniqlab, kelajakda sanoatni rivojlantirish siyosatini qo‘llab-quvvatlashi va yo‘naltirishi mumkin. Masalan, CIP indeksi ko‘rsatkichi past bo‘lgan mamlakatlarning ishlab chiqarish tarmoqlari mehnat va kapital kabi ishlab chiqarish omillarining samarasiz taqsimlanishi bilan tavsiflanadi.
Uchinchidan, CIP indeksi ushbu kamchiliklarni aniqlash va bartaraf etish uchun yanada batafsil tahlil qilishda intuitiv ravishda boshlang‘ich nuqta bo‘lib, natijada mamlakat sharoitlariga bog‘liq bo‘lgan maqsadlarni qo‘llash orqali ishlab chiqarish samaradorligi va tarkibiy o‘zgarishlarning keng tarqalishida mo‘ljal bo‘lib xizmat qiladi. Tarkibiy o‘zgarishlar uzoq muddatli jarayon bo‘lganligi sababli, CIP indeksidagi o‘zgarishlar raqobatbardoshlikni oshirishga yo‘naltirilgan siyosat amalga oshirilgandan so‘ng bir necha yil o‘tgach aks ettirilishi mumkin.
Ta'kidlash joizki, CIP indeksi ko‘rsatkichlari BMTning Barqaror Rivojlanish bo‘yicha 9 - Barqaror infratuzilmani yaratish, inklyuziv va barqaror sanoatlashtirish hamda innovasiyalarni rag‘batlantirish maqsadiga kiritilgan. Shuningdek, 2018 yil CIP indeksi hisobotida birinchi marta sanoat ishlab chiqarishning atrof-muhitga ta'sirini aks ettiruvchi indeksning yangi yo‘nalishi kiritilgan. CO2 chiqindilari ko‘proq bo‘lgan mamlakatlar to‘g‘rilangan CIP indeksida o‘z o‘rnilarini pasaytirmoqda, bu shubhasiz atrof-muhit va kelajak avlod haqida qayg‘uradigan har bir mamlakat sanoatining rivojlanishiga siyosiy jihatdan ta'sir qiladi.

The Republic of Uzbekistan included in the rating of the Competitive Industrial Performance Index (СIP) UNIDO for the first time
08/07/2020 - 17:50 5797
The Competitive Industrial Performance Index (CIP index) is calculated by the United Nations industrial development Organization (UNIDO) starting in 2003. The frequency of publication of the index is every 2 years, with a delay of 2 years.
Uzbekistan ranked 92nd and was included for the first time in the CIP index, which currently measures the "Ability of countries to produce and export manufacturing goods at a competitive level" among 152 countries.
The CIP index as analytical tool
The 2018 CIP Index assesses and benchmarks the industrial competitiveness of 150 countries. Each country’s outcome is a reflection of its performance across the three dimensions of the CIP Index: (1) The capacity to produce and export manufactured goods; (2) Technological deepening and upgrading, and (3) World impact. The CIP Index enables cross-country comparisons of industrial competitiveness. Box 1.3 presents the functions of the CIP Index as an analytical tool in three steps.
First, the index allows countries to identify comparator countries. To provide a differentiated representation of competitiveness, the CIP report presents outcomes by different categories depending on the stage of industrialization, geographical region and indicator. Comparator countries can include neighbours, immediate competitors, potential competitors or role models. They may be comparable due to similarities in geography, availability of production factors, or types of goods produced.
Second, countries that perform best across the three dimensions of the CIP Index can serve as a benchmark for their comparators, given their specific circumstances. By highlighting areas in which other countries achieve higher CIP scores, the Index can support and guide policies for future industrial development. For example, the manufacturing sectors of countries that perform poorly in the CIP Index are characterized by inefficiencies in the allocation of factors of production, such as labour and capital.
Third, the CIP Index serves as a guideline, with an intuitive starting point to more detailed analyses for identifying and tackling these inefficiencies, thereby contributing to widespread productivity growth and structural change by using feasible targets that depend on the countries’ circumstances. As structural change is a longterm process, changes in the CIP Index are likely to be reflected several years after policies aimed at increasing competitiveness have been implemented
It should be noted that the index indicators are included in the UN sustainable development Goals, Sustainable Development Goal 9 - Creating a sustainable infrastructure, promoting inclusive and sustainable industrialization and stimulating innovation. Also, for the first time, the CIP report for 2018 includes a new measurement of the index that reflects the impact of industrial production on the environment. Countries with higher levels of CO2 emissions are decreasing their positions in the adjusted CIP index, which undoubtedly affects the political vision of industrial development of each state that cares about the environment and future generations.