08/07/2020 - 17:48 5776
Dunyoning 152 mamlakati orasida “Mamlakatlarning raqobatbardosh mahsulot ishlab chiqarish va eksport qilish qobiliyati”ni o‘lchaydigan CIP indeksi reytingida 92-pog‘onani egallab turgan O‘zbekiston birinchi bor kiritildi.
CIP indeksi tahliliy vosita sifatida
CIP indeksi 152 mamlakat sanoatining raqobatbardoshlik ko‘rsatkichlarini baholaydi va taqqoslaydi. Har bir mamlakatning natijalari CIP indeksining 3 yo‘nalishi bo‘yicha samaradorligini aks ettiradi: (1) sanoat mahsulotlarining ishlab chiqarish va eksport qilish kobiliyati; (2) texnologik chuqurlashtirish va modernizatsiyalash (3) dunyo bozoriga ta'siri. CIP indeksi davlatlararo sanoat raqobatbardoshlikni taqqoslash imkonini beradi.
Birinchidan, indeks mamlakatlarga taqqoslovchi (qiyoslovchi) mamlakatlarni aniqlash imkonini beradi. Raqobatbardoshlikni turlicha yondashuvini ta'minlash uchun CIP indeksi hisobotida sanoatlashtirish bosqichiga, geografik mintaqaga va ko‘rsatkichga qarab turli toifalar bo‘yicha natijalar keltiriladi. Taqqoslovchi (qiyoslovchi) mamlakatlar qo‘shnilarni, to‘g‘ridan-to‘g‘ri raqobatchilarni, salohiyatli raqobatchilarni yoki eng namunali tajribaga ega bo‘lgan mamlakatlarni o‘z ichiga olishi mumkin. Ularni geografik o‘xshashliklari, ishlab chiqarish omillari yoki ishlab chiqarilgan mahsulot turlari mavjudligi sababli taqqoslash mumkin.
Ikkinchidan, CIP indeksining har uch yo‘nalishi bo‘yicha eng yaxshi natijalarni ko‘rsatgan davlatlar, ularning o‘ziga xos sharoitlarini hisobga olgan holda, taqqoslovchi mamlakatlar uchun mo‘ljal bo‘lib xizmat qilishi mumkin. Boshqa mamlakatlar yuqori CIP indeksi ko‘rsatkichlariga erishadigan sohalarni aniqlab, kelajakda sanoatni rivojlantirish siyosatini qo‘llab-quvvatlashi va yo‘naltirishi mumkin. Masalan, CIP indeksi ko‘rsatkichi past bo‘lgan mamlakatlarning ishlab chiqarish tarmoqlari mehnat va kapital kabi ishlab chiqarish omillarining samarasiz taqsimlanishi bilan tavsiflanadi.
Uchinchidan, CIP indeksi ushbu kamchiliklarni aniqlash va bartaraf etish uchun yanada batafsil tahlil qilishda intuitiv ravishda boshlang‘ich nuqta bo‘lib, natijada mamlakat sharoitlariga bog‘liq bo‘lgan maqsadlarni qo‘llash orqali ishlab chiqarish samaradorligi va tarkibiy o‘zgarishlarning keng tarqalishida mo‘ljal bo‘lib xizmat qiladi. Tarkibiy o‘zgarishlar uzoq muddatli jarayon bo‘lganligi sababli, CIP indeksidagi o‘zgarishlar raqobatbardoshlikni oshirishga yo‘naltirilgan siyosat amalga oshirilgandan so‘ng bir necha yil o‘tgach aks ettirilishi mumkin.
Ta'kidlash joizki, CIP indeksi ko‘rsatkichlari BMTning Barqaror Rivojlanish bo‘yicha 9 - Barqaror infratuzilmani yaratish, inklyuziv va barqaror sanoatlashtirish hamda innovasiyalarni rag‘batlantirish maqsadiga kiritilgan. Shuningdek, 2018 yil CIP indeksi hisobotida birinchi marta sanoat ishlab chiqarishning atrof-muhitga ta'sirini aks ettiruvchi indeksning yangi yo‘nalishi kiritilgan. CO2 chiqindilari ko‘proq bo‘lgan mamlakatlar to‘g‘rilangan CIP indeksida o‘z o‘rnilarini pasaytirmoqda, bu shubhasiz atrof-muhit va kelajak avlod haqida qayg‘uradigan har bir mamlakat sanoatining rivojlanishiga siyosiy jihatdan ta'sir qiladi.

Республика Узбекистан впервые включена в рейтинг Индекса конкурентоспособности промышленности (СIP) UNIDO
08/07/2020 - 17:49 5312
Индекс конкурентоспособности промышленности (Competitive Industrial Performance Index, далее - индекс CIP) рассчитывается Организацией Объединенных Наций по промышленному развитию (UNIDO) начиная с периода 2003 года. Периодичность публикации индекса – каждые 2 года с запозданием на 2 года.
Узбекистан заняв 92 позицию, впервые включен в рейтинг индекса CIP, который в настоящее время измеряет «способность стран производить и экспортировать товары обрабатывающей промышленности на конкурентном уровне» среди 152 стран мира.
Индекс CIP в качестве аналитического инструмента
Индекс CIP оценивает и сопоставляет показатели промышленной конкурентоспособности более 152 стран. Результаты каждой страны отражают ее эффективность по трем измерениям индекса CIP: (1) способность производить и экспортировать промышленные товары; (2) технологическое углубление и модернизация и (3) влияние на мировой рынок. Индекс CIP позволяет проводить межстрановые сравнения конкурентоспособности промышленности.
Во-первых, индекс позволяет странам идентифицировать страны-компараторы (сравнение). Для обеспечения дифференцированного представления конкурентоспособности в отчете CIP представлены результаты по различным категориям в зависимости от стадии индустриализации, географического региона и показателя. Страны-компараторы могут включать соседей, непосредственных конкурентов, потенциальных конкурентов или страны - образцы с лучшей практикой. Они могут быть сопоставимы из-за сходства в географии, доступности факторов производства или видов производимых товаров.
Во-вторых, страны, которые показывают наилучшие результаты по всем трем измерениям индекса CIP, могут служить ориентиром для своих компараторов, учитывая их конкретные обстоятельства. Выделяя области, в которых другие страны достигают более высоких показателей CIP, индекс может поддерживать и направлять политику будущего промышленного развития. Например, производственные секторы стран, которые показывают низкие показатели по индексу CIP, характеризуются неэффективностью распределения факторов производства, таких как труд и капитал.
В-третьих, индекс CIP служит ориентиром, с интуитивной отправной точкой для более детального анализа для выявления и устранения этих недостатков, тем самым способствуя широкому росту производительности и структурным изменениям путем использования выполнимых целевых показателей, которые зависят от условий стран. Поскольку структурные изменения являются долгосрочным процессом, изменения в индексе CIP, вероятно, будут отражены через несколько лет после реализации политики, направленной на повышение конкурентоспособности.
Необходимо отметить, что показатели индекса входят в Цели устойчивого развития ООН, Sustainable Development Goal 9 - Создание устойчивой инфраструктуры, содействие инклюзивной и устойчивой индустриализации и стимулирование инноваций. Также впервые в отчет CIP за 2018 год включено новое измерение индекса, отражающее влияние промышленного производства на окружающую среду. Страны с более высокими показателями выбросов CO2 снижают свои позиции в скорректированном индексе CIP, что несомненно влияет на политическое видение развития промышленности каждого государства заботящегося об окружающей среде и будущих поколениях.