Vazirlikda “Urbanizatsiya konsepsiyasi 2030 va Barqaror taraqqiyotning milliy maqsadlari” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi
17/04/2019 - 15:50 8080
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligida “Urbanizatsiya konsepsiyasi 2030 va Barqaror taraqqiyotning milliy maqsadlari” mavzusiga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbir Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Urbanizatsiya agentligi, Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti hamda Birlashgan millatlar tashkilotining Taraqqiyot dasturi hamkorligida tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev o‘zining 2018-yil 28-dekabrdagi Oliy Majlisga murojaatnomasida mamlakatimizda urbanizatsiya jarayonlarini faollashtirish asosiy maqsadlardan biri ekanligini alohida ta'kidlab, uning darajasini 2030-yilgacha 60 foizga yetkazish vazifasini strategik maqsad sifatida belgilab berdilar.
2019-yil 10-yanvarda mamlakatimizda davlat tomonidan urbanizatsiyani maqsadli tartibga solish va shaharlarni kompleks rivojlantirish bo‘yicha asosiy yo‘nalishlar va kompleks chora-tadbirlarni ko‘zda tutuvchi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Urbanizatsiya jarayonlarini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni qabul qilindi. Urbanizatsiyani tartibga solish sohasida yagona davlat siyosatini amalga oshirish maqsadida Iqtisodiyot va sanoat vazirligi huzurida Urbanizatsiya agentligi tashki qilindi. Shu bilan birga O‘zbekiston Respublikasida 2030-yilgacha urbanizatsiyani rivojlantirish Konsepsiyasini ishlab chiqish rejalashtirildi.
Urbanizatsiya sohasida xalqaro tajribani chuqur o‘rganish hamda urbanizatsiya siyosatini barqaror taraqqiyotning milliy maqsadlari bilan uyg‘unlashtirish bugungi kunda o‘ta muhimligini hisobga olib, Iqtisodiyot va sanoat vazirligi tomonidan Birlashgan millatlar tashkilotining Taraqqiyot dasturi bilan hamkorlikda BMTning O‘zbekistondagi ekspertlar missiyasi tashkil etildi.
Bugungi tadbirda Birlashgan millatlar tashkiloti Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska, Urbanizatsiya agentligining direktori Jasur Aripov hamda Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti direktori o‘rinbosari Tursun Ahmedovlar so‘zga chiqib, ishlab chiqilayotgan Konsepsiya borasida o‘z fikrlarini bildirdilar.
Davra suhbatida shuningdek, missiya ishtirokchilaridan: BMTning aholi punktlari bo‘yicha Dasturining mintaqalararo maslahatchisi Katey Sheyfer, Shaharlar iqtisodiyoti instituti shahar xo‘jaligi departamentining turar joy qurilishi sektori boshlig‘i Irina Gentsler, Sankt-Peterburg davlat universiteti atrof-muhit xavfsizligi va hududlarning barqaror taraqqiyoti kafedrasi mudiri Nikolay Bobilev hamda Moskva shahridagi BMT-Xabitatning Loyihalarni muvofiqlashtirish byurosi rahbari Tatyana Xabarovalar so‘zga chiqib, shahar rivojlanishining turli sohalarida, ya'ni uy-joy xo‘jaligi, kommunal xo‘jalik, transport va yo‘llar, ekologiya va boshqa muhim yo‘nalishdarda jahon tajribasi bilan o‘rtoqlashdilar.
Tadbirda O‘zbekistondagi xalqaro tashkilotlar vakillari, vazirlik va idoralar, ilmiy institutlarning mas'ul xodimlari, mustaqil ekspertlar, nodavlat va notijorat tashkilotlari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdilar.

В министерстве прошел круглый стол по теме «Концепция урбанизации 2030 и Национальные цели устойчивого развития»
17/04/2019 - 16:01 8104
Сегодня в Министерстве экономики и промышленности Республики Узбекистан организован Круглый стол по теме «Концепция урбанизации 2030 и Национальные Цели устойчивого развития».
Организаторами круглого стола являются Министерство экономики и промышленности, Агентство урбанизации, Институт прогнозирования
и макроэкономических исследований и Программа Развития ООН в Узбекистане.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в своем послании Олий Мажлису 28 декабря 2018 года поставил стратегическую цель – довести уровень урбанизации в стране до 60,0% к 2030 году.
В январе 2019 года принят Указ «О мерах по коренному совершенствованию процессов урбанизации», предусматривающий основные направления и комплекс мер по целенаправленному государственному регулированию урбанизации и комплексному развитию городов страны. В целях реализации единой государственной политики в сфере регулирования урбанизации при Министерстве экономики и промышленности Республики Узбекистан было создано Агентство урбанизации. Предусматривается разработка Концепции развития урбанизации в Республике Узбекистан до 2030 года.
Учитывая важность изучения международного опыта в сфере урбанизации, обеспечения гармонизации политики урбанизации с Национальными целями устойчивого развития Министерством экономики и промышленности совместно в Программой развития ООН была организована миссия экспертов ООН в Узбекистан.
На круглом столе выступили Постоянный Представитель ПРООН в Узбекистане г-жа Матильда Димовска, директор Агентства урбанизации г-н Ж.Арипов и заместитель директора Института прогнозирования и макроэкономических исследований Т.Ахмедов.
На семинаре был представлен международный опыт в разных сферах городского развития – в сфере жилищного хозяйства, коммунального хозяйства, транспорта и дорог, экологии и других важных направлениях участниками миссии - г-жой Катей Шейфер, межрегиональным советником Программы ООН по населенным пунктам, г-жой Ириной Гентслер, начальником сектора жилищного строительства, департамента городского хозяйства Института экономики городов, г-ном Николаем Бобылевым, заведующим кафедрой экологической безопасности и устойчивого развития регионов Санкт-Петербургского государственного университета, и г-жой Татьяной Хабаровой, Руководителем Координационного бюро проектов ООН-Хабитат в Москве.
В работе круглого стола участвовали представители международных организаций в Узбекистане, ответственные сотрудники министерств и ведомств, научных институтов, независимые эксперты, представители ННО и СМИ.