O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi xodimlari va hokimiyat vakillari uchun Loyiha davrini boshqarish mavzusida trening press-relizi
20/02/2019 - 19:46 28961
Evropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtirilgan "O‘zbekiston qishloq hududlarini barqaror rivojlantirish" loyihasi institutsional rivojlantirish komponentini amalga oshirmoqda.
Ushbu komponentning maqsadi hududiy rivojlantirishni rejalashtirish sohasida hududiy va mahalliy hokimiyatlarning salohiyatini oshirish, shuningdek, hududiy rivojlantirish strategiyalarini ishlab chiqishning yondashuvlarini o‘zgartirishdan iborat.
Globallashuv sharoitida va xalqaro bozorda raqobatbardoshlikni oshirishda O‘zbekiston har bir hududning rivojlanishini ta'minlashi kerak, chunki mamlakat iqtisodiyoti butun ma'muriy-hududiy birliklarning teng va mos ravishda rivojlanishiga bog'liqdir.
Bugungi kunda O‘zbekiston hududlarining rivojlanish strategiyasini ishlab chiqish va amalga oshirish, uning xususiyatlarini hisobga olish muhim ahamiyat kasb etadi va shuning uchun barqaror rivojlanishning zarur elementi hisoblanadi.
Strategiyaning asosiy maqsadi mahalliy hokimiyatlarning imkoniyatlarini tashkiliy qo‘llab-quvvatlash, xorijiy va mahalliy investorlar uchun investitsiya muhitini yaxshilashdir.
Bu esa, o‘z navbatida, ish o‘rinlarini yaratish, aholining farovonligini oshirish va hududning barqaror ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishini ta'minlash imkoniyatidir.
Tadbir haqida ma'lumot
19-20 fevral kunlari Evropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtirilgan "O‘zbekistonda qishloq hududlarini barqaror rivojlantirish" loyihasi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligining loyihalarni strategik boshqarish, Evropa Ittifoqi mamlakatlari ilg'or tajribalarini o‘rganish bo‘yicha trening o‘tkazildi. 22-23 fevral kunlari Farg'ona shahrida Farg'ona, Andijon va Namangan viloyatlari hokimiyatlari vakillari uchun trening o‘tkaziladi.
Ushbu trening "Institutsional rivojlanish" komponenti doirasida Tadbirkorlik rivojlantirish va rahbar xodimlar malakasini oshirish markazi (CEED, Bolgariya) tomonidan tashkillashtiriladi va xalqaro ekspertlar Nikolay Yarmov va Kamelia Kaloyanavalar tomonidan o‘tkaziladi.
Trening davomida ishtirokchilar loyiha davrining bosqichlari bilan tanishishadi, shuningdek, loyiha taklifini tayyorlashga yondashuvlar, jumladan, amalga oshirish va monitoring jarayonlaridir.
Trening yakunida ishtirokchilar hududiy rivojlanish strategiyalarini ishlab chiqish, loyiha davri jarayonining funktsiyalari va bosqichlarini ishlab chiqishda loyihalarning ahamiyati haqida bilimga ega bo‘lishadi va loyiha rejasi va byudjetini ishlab chiqish uchun asosiy uslubini qo‘llashlari mumkin.
Evropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtirilgan "O‘zbekistonda qishloq hududlarini barqaror rivojlantirish" Loyihasi Germaniyaning Xalqaro Hamkorlik bo‘yicha Jamiyati (GIZ) konsortsiumi, Frantsiyaning Qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat va qishloq hududlarini rivojlantirish bo‘yicha xalqaro hamkorlikni rivojlantirish agentligi (ADECIA), Italiya Chorvachilik uyishmasi (AIA) va Bolgariya tadbirkorlikni rivojlantirish va rahbar xodimlar malakasini oshirish markazi (CEED).
Loyiha 2016 yilda loyihaning asosiy hamkori o‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi bilan birgalikda o‘z faoliyatini boshlagan.
Loyiha Sirdaryo, Qashqadaryo va Jizzax viloyatlarida hamda Farg'ona vodiysida kartoshkachilik, bog'dorchilik va chorvachilik sohalarida qo‘shimcha qiymat zanjirini rivojlantirish bo‘yicha o‘z tadbirlarini amalga oshirmoqda. Bundan tashqari, loyiha hududiy rivojlantirishni rejalashtirish yo‘nalishida hududiy va mahalliy davlat idoralarining institutsional rivojlanishi va salohiyatini oshirish ustida ishlamoqda.
Amalga oshirish jarayoni
Bugungi kunda institutsional rivojlanish komponenti doirasida tegishli mahalliy davlat idoralari, biznes tuzilmalari va nodavlat tashkilotlari vakillari tomonidan mintaqaviy ishchi guruhlar tashkil etilgan. Shuningdek, biznes rejalashtirish va SWOT tahlillari bo‘yicha treninglar ham o‘tkazildi.
Kelgusida O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi bilan hamkorlikda Namangan va Sirdaryo viloyatlarining hududiy rivojlantirish strategiyasini hududiy ishchi guruhlarning ishtirokida Evropa Ittifoqi mamlakatlarining bilim va tajribalarini qo‘llagan holda ishlab chiqish rejalashtirilgan.
Qo'shimcha ma'lumot olish yoki loyiha ekspertlari bilan suhbatlashish uchun quyidagi manzilga murojaat qiling:

Пресс-релиз тренинга по Управлению циклом проекта для сотрудников Министерства экономики и промышленности РУз и представителей хокимията
20/02/2019 - 19:52 21153
В рамках Проекта «Устойчивое развитие сельской местности в Узбекистане», финансируемого Европейским союзом, реализуется компонент по институциональному развитию. Целью данного компонента является укрепление потенциала областных и местных органов власти в сфере планирования регионального развития, а также изменение подходов при разработке стратегий развития регионов.
В условиях глобализации и повышения конкурентоспособности на международном рынке Узбекистану необходимо обеспечить развитие каждого региона, поскольку экономика страны в целом зависит от равного и гармоничного развития всех ее административно-территориальных единиц.
На сегодняшний день разработка и исполнение стратегии развития регионов Узбекистана с учетом его особенностей, приобретает особую актуальность и является тем самым необходимым элементом устойчивого развития. Основная цель стратегии заключается в организационной поддержке возможностей местных органов власти, улучшении инвестиционного климата для иностранных и внутренних инвесторов. А это, в свою очередь является возможностью для создания рабочих мест, улучшения благосостояния населения и обеспечения устойчивого социально-экономического развития региона.
В рамках проекта «Устойчивое развитие сельской местности в Узбекистане», финансируемого Европейским союзом в Ташкенте в период с 19 по 20 февраля проведен тренинг для представителей Министерства экономики и промышленности Республики Узбекистан по стратегическому управлению проектами с рассмотрением опыта и ведущих практик стран Европейского союза. С 22 по 23 февраля тренинг будет также проведен в городе Фергана для представителей хокимията Ферганской, Андижанской и Наманганской областей.
Данный тренинг организован в рамках компонента «Институциональное развитие» Центром развития предпринимательства и подготовки руководящих кадров (CEED, Болгария) и проводится международными экспертами г-ом Николаем Ярмовым и г-ой Камелией Калояновой.
В ходе обучения участники ознакомятся с фазами проектного цикла, а также с подходами к подготовке проектного предложения включая процесс исполнения и мониторинга. По окончанию тренинга участники овладеют знаниями о важности проектов при разработке региональных стратегий развития, о функциях и этапах проектного цикла, а также смогут на практике применять основные приемы разработки графика и бюджета проекта.
Проект «Устойчивое развитие сельской местности в Узбекистане», финансируемый Европейским союзом, реализуется  Германским обществом по международному сотрудничеству (GIZ), Французским агентством по развитию международного сотрудничества в области сельского хозяйства, продовольствия и развития сельской местности (ADECIA), Ассоциацией животноводов Италии (AIA) и Центром по предпринимательству и развитию Болгарии (CEED).
На сегодняшний день в рамках компонента по институциональному развитию  созданы Региональные рабочие группы из числа представителей соответствующих местных органов власти, бизнес структур и неправительственных организаций. Также проведено обучение по бизнес планированию и SWOT анализу. В дальнейшем предусмотрена совместно с Министерством экономики и промышленности РУз разработка проекта стратегий регионального развития для Наманганской и Сырдарьинской области с применением полученных знаний и опыта стран Европейского союза при участии региональных рабочих групп.