Yosh tadbirkorlar biznes forumi
Jizzaxda “Yoshlar tadbirkorligini rivojlantirishning dolzarb masalalari” II respublika yosh tadbirkorlar biznes forumining viloyat bosqichi bo‘lib o‘tdi.
“Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati viloyat kengashi tomonidan tashkil etilgan tadbirda yosh tadbirkorlar, davlat organlari, tijorat banklari hamda biznes yuritishga ko‘maklashuvchi tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Prezidentimiz rahnamoligida amalga oshirilayotgan izchil islohotlar samarasida milliy iqtisodiyotimiz jadal rivojlanayotgani, bunda kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining yetakchi kuchga aylanayotgani xalqimiz turmush farovonligini yuksaltirishda alohida ahamiyat kasb etayotgani ta’kidlandi. Davlatimiz rahbarining 2014-yil 6-fevraldagi “O‘zbekiston Respublikasida yoshlarga oid davlat siyosatini amalga oshirishga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori bu borada muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
– “Mening biznes g‘oyam” tanlovining mamlakat bosqichida “Mashina shinalaridan rezina granulalari ishlab chiqarish” nomli loyiha bilan qatnashib, “Qishloq qurilish bank”ning 20 million so‘mlik imtiyozli kreditini olish huquqiga ega bo‘ldim, – deydi Jizzax iqtisodiyot kasb-hunar kolleji bitiruvchisi Sabohat Uzoqova. – Davlatimiz tomonidan biz, yoshlarga yaratib berilayotgan imkoniyatlardan unumli foydalanib, kelajagimizga mustahkam poydevor yaratish bilan birga, aholi farovonligiga hissa qo‘shish har birimizning burchimizdir.
Tadbirda mutaxassislar yosh tadbirkorlar faoliyatida uchrayotgan ayrim muammo va takliflarni o‘rganib chiqdi. Muammolarni bartaraf etish, tadbirkorlikni rivojlantirishning yo‘l-yo‘riqlari to‘g‘risida maslahatlar berildi.

Бизнес-форум молодых предпринимателей
В городе Джизаке состоялся областной этап II республиканского бизнес-форума молодых предпринимателей "Актуальные задачи развития молодежного предпринимательства".
В мероприятии, организованном областным советом общественного движения молодежи "Камолот", приняли участие молодые предприниматели, представители государственных органов, коммерческих банков, а также организаций, оказывающих содействие развитию бизнеса.
Отмечалось, что осуществляемые под руководством Президента нашей страны последовательные реформы служат повышению уровня жизни нашего народа, ускоренному развитию национальной экономики, дальнейшему расширению деятельности субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства. Важным руководством к действию в этом направлении служит постановление главы нашего государства "О дополнительных мерах, направленных на реализацию государственной молодежной политики в Республике Узбекистан" от 6 февраля 2014 года.
- В республиканском этапе конкурса "Моя бизнес-идея" участвовала со своим проектом "Производство резиновых гранул из машинных шин" и стала обладательницей сертификата на получение льготного кредита "Кишлок курилиш банка" в объеме 20 миллионов сумов, - говорит выпускница Джизакского экономического профессионального колледжа Сабохат Узокова. - Долг каждого молодого человека - эффективно пользоваться создаваемыми государством для нас, молодежи, возможностями, вносить вклад в обеспечение благополучия населения.
На мероприятии специалисты изучили некоторые предложения и проблемы, встречающиеся в деятельности молодых предпринимателей. Даны рекомендации по устранению недостатков, дальнейшему развитию предпринимательской деятельности.
8 участников, чьи бизнес-идеи были высоко оценены жюри, примут участие в республиканском этапе форума.