Rahbar xodimlar ma'naviy qiyofasining shakllanishida nutq madaniyati va notiqlik mahoratining o‘rni
Ma'lumki, so‘zlashish odobi, muomala madaniyati, o‘zaro munosabatlar – insonlarda nutq orqali yuzaga keladi, amalga oshiriladi.
She'riyat mulkining sultoni bobokalonimiz Alisher Navoiy o‘z davrida so‘zlashish odobi, so‘zning qadr-qimmati to‘g‘risida shunday degan edilar. “Og‘izdan kelganni demak - nodonning ishi, Oldig‘a kelganni yemak - hayvonning ishi.” Yoki “Ko‘ngil mahzanining qulfi til va u til kalitin so‘z bil”.
Shuningdek, xalqimizda “So‘z – aql o‘lchovi”, “Kishining fazilati tilidan bilinadi” degan maqollar ham mavjud. Bularning barchasi insonlar va ayniqsa, rahbar xodimlar ma'naviy qiyofasini shakllanishida, ish jarayonida, o‘zaro muloqotlarda kerakli so‘zlarni topib aytish, mazmunli iboralar tuzish, ularni o‘rnida qo‘llay bilishi alohida ahamiyatga ega.
Shu munosabat bilan bugun vazirligimizda o‘tkazilgan navbatdagi “Ma'naviyat-ma'rifat darsi”da aynan rahbar xodimlar ma'naviy qiyofasining shakllanishida nutq madaniyati va notiqlik mahoratining o‘rni haqida so‘z bordi. Unda respublikamizning ko‘zga ko‘ringan notiq-pedagoglari, notiqlik san'atining yorqin vakillari – Toshkent viloyat xalq ta'limi xodimlarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish instituti professori, Antik dunyo xalqaro akademiyasining akademigi Rahimboy Jumaniyozov, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining o‘zbek va rus tili kafedrasi mudiri, professor Nodira Abdullayeva hamda mazkur kafedraning dotsenti Aziza Aripovalar ishtirok etishdi.
Birinchi bo‘lib so‘z taniqli notiq Rahimboy Jumaniyozovga berildi. U notiqlik san'atining siru asrorlari, notiqlik mahoratini oshirishning yo‘llariga maxsus to‘xtalib, hayotiy misollar keltirdi. Voiz nutq madaniyati va notiqlik mahoratining ahamiyatiga to‘xtalib, uni imkon qadar o‘zlashtirish va amalda unumli qo‘llay bilish har bir rahbar xodim uchun foydadan xoli bo‘lmasligini alohida ta'kidladi.
Shundan so‘ng, professor Nodira Abdullayeva hamda dotsent Aziza Aripovalar mavzuni davom ettirishdi. Ma'ruzachilar o‘z chiqishlarini mavzuga oid ko‘rgazmali taqdimot bilan boyitishdi. Ushbu ma'naviy-ma'rifiy tadbir o‘zbek va rus tillarida olib borildi. Tadbir ishtirokchilarda katta taasurot qoldirdi.

Роль культуры речи и ораторского искусства в формировании морального облика руководящих работников
Как известно, речевой этикет, культура общения, межличностные отношения – всё это рождается и осуществляется посредством речи.
О культуре речи и ценности слова в своё время наш предок Алишер Навои, один из отцов национальной поэзии, говорил следущее: “Говорить первое, что пришло на ум – свойство неуча, как есть первое попавшееся – свойство скота”.
К тому же, у нас в народе недаром говорят “Слово – мерило разума”, “Человеческая натура познается по сказанным словам”. Все эти высказывания указывают на то, что для каждого человека, в особенности для государственных служащих и руководителей имеет особое значение развитие культуры речи, умение найти нужные слова и выражения в рабочем процессе, при общении с коллегами и населением. Исходя из этих убеждений, очередное Культурно-просветительское собрание нашего министерства было посвящено роли культуры речи и ораторского искусства в культурном развитии руководителей и служащих государственных органов.
Сегодня перед работниками нашего министерства выступали известные педагоги ораторского искусства – яркие его представители – профессор Института повышения квалификации и переподготовки работников народного образования Ташкентской области и академик Международной академии наук Античного мира Рахимбой Жуманиёзов, а также руководитель кафедры русского и узбекского языка Университета мировой экономики и дипоматии, профессор Нодира Абдуллаева и доцент указанной кафедры Азиза Арипова.
Мероприятие началось с выступления известного оратора Рахимбоя Жуманиёзова. Выступающий, в частности, рассказал о секретах ораторского искусства и способах совершенствования ораторского мастерства на практических примерах. Обсуждая роль культуры речи и ораторского искусства, докладчик подчеркнул, что каждый государственный служащий и руководитель может совершенствоваться в данном направлении и применять навыки в собственной карьере.
Далее, профессор Нодира Абдуллаева и доцент Азиза Арипова продолжили тему, обогатив ее наглядной перезнтацией. Данное культурно-просветительское мероприятие проводилось на узбекском и русском языках. Участники мероприятия покинули зал под хорошим впечатлением.