Sanoat yarmarkasi: hamkorlik va samara
Jizzaxda o‘tkazilgan hududiy sanoat yarmarkasi va kooperatsiya birjasida yirik sanoat korxonalari va tadbirkorlik subyektlari o‘rtasida 16 milliard so‘mlikka yaqin shartnomalar imzolandi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining joriy yil 3-martdagi 2016-yilda Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasini tashkil etish va o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi qarori ijrosi doirasida tashkil etilgan tadbirda Prezidentimiz rahnamoligida mahalliy xomashyo asosida tayyor mahsulotlar, butlovchi buyumlar ishlab chiqarish, yirik sanoat korxonalari va kichik biznes subyektlari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga alohida e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi. An’anaviy o‘tkazib kelinayotgan sanoat yarmarkasi va kooperatsiya birjasi bu borada muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Yarmarka maydonining kengligi, pavilyonlarga qo‘yilgan mahsulotlar turining ko‘pligi bilan avvalgilardan farq qildi. Jumladan, o‘tgan yilgi yarmarkada 221 tadbirkorlik subyekti ishtirok etib, 4,7 milliard so‘mlik hamkorlik shartnomalari imzolangan bo‘lsa, bu yilgi yarmarkada 310 tadbirkorlik subyekti 16 milliard so‘mlikka yaqin shartnomalarni imzoladi.
Yarmarkada hududiy ishlab chiqaruvchilardan tashqari, mamlakatimizning boshqa viloyatlaridan 50 dan ortiq tadbirkorlik subyekti o‘z mahsulotlari bilan ishtirok etdi. Prezidentimizning 2013-yil 18-martdagi “Jizzax” maxsus industrial zonasini barpo etish to‘g‘risida”gi farmoniga muvofiq, hududda barpo etilgan yangi korxonalar namoyish etgan mahsulotlar ko‘lami va turi o‘tgan yilgidan qariyb ikki barobar ortgan.
“Jizzax” maxsus industrial zonasida energiya tejamkor svetodiodli elektr chiroqlar ishlab chiqaradigan “Yorqin Chiroqlar” mas’uliyati cheklangan jamiyati shaklidagi O‘zbekiston – Janubiy Koreya qo‘shma korxonasi mahsulotlari ishtirokchilarda katta qiziqish uyg‘otdi.
– Svetodiodli elektr chiroqlarning afzalligi elektr energiyasini o‘ta kam sarflashidir, – deydi qo‘shma korxona rahbarining o‘rinbosari Eldor Berdiyorov. – Korxonamiz mahsulotiga ichki bozorda ham, tashqi bozorda ham talab ortmoqda. Yarmarka yangi hamkorlar topishimiz uchun yana bir imkoniyat bo‘ldi. Yurtimizning turli hududlaridan kelgan tadbirkorlar bilan o‘zaro hamkorlik bo‘yicha shartnomalar tuzdik.

Промышленная ярмарка: сотрудничество и результат
На проведенной в Джизаке территориальной промышленной ярмарке и кооперационной бирже между крупными промышленными предприятиями и субъектами предпринимательства были подписаны договоры на почти 16 миллиардов сумов.
На мероприятии, организованном в рамках исполнения постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан о мерах по организации и проведению Международной промышленной ярмарки и Кооперационной биржи в 2016 году от 3 марта нынешнего года, отмечалось, что под руководством Президента нашей страны особое внимание уделяется производству готовой продукции и комплектующих изделий на основе местного сырья, укреплению связей между крупными промышленными предприятиями и субъектами малого бизнеса. Важное значение при этом имеет традиционно проводимая промышленная ярмарка и кооперационная биржа.
Отличием нынешней ярмарки являются увеличение выставочных площадей, разнообразие представленной продукции. Если в прошлом году в ярмарке участвовал 221 субъект предпринимательства и было подписано договоров на 4,7 миллиарда сумов, в этом году 310 субъектов предпринимательства подписали договора почти на 16 миллиардов сумов.
В ярмарке наряду с местными производителями также приняли участие более 50 субъектов предпринимательства из других областей нашей страны. Количество и ассортимент новых в регионе предприятий по сравнению с прошлым годом увеличились почти в два раза. Важным фактором совершенствования этой работы стал Указ Президента Ислама Каримова «О создании специальной индустриальной зоны «Джизак» от 18 марта 2013 года.
Большой интерес у участников вызвала продукция совместного узбекско-южнокорейского предприятия «Yorqin Chiroqlar» в форме общества с ограниченной ответственностью, которое изготавливает в специальной индустриальной зоне «Джизак» энергосберегающие светодиодные электрические лампочки.
– Преимуществом светодиодных электрических лампочек является очень маленькое потребление электроэнергии, – говорит заместитель директора совместного предприятия Элдор Бердиёров. – Спрос на продукцию нашего предприятия высок и на внутреннем, и на внешнем рынке. Ярмарка – это еще одна возможность найти новых партнеров. Мы заключили договора о взаимном сотрудничестве с приехавшими из различных регионов нашей страны предпринимателями.