24/11/2022 - 18:12 2771
Joriy yilning 23-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov “Berlin Economics” kompaniyasining iqlim o‘zgarishini yumshatishni sarmoyalash hamda xususiy sektorni rivojlantirish bo‘yicha konsultanti Yost de Yager bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda “Berlin Economics” kompaniyasi konsultanti Voldemar Volter, Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti direktori Umid Obidxo‘jayev, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi Xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va protokol xizmati departamenti direktori Shuhrat Matkarimov, Yoqilg‘i-energetika va kimyo sanoatini rivojlantirish boshqarmasi boshlig‘i Quvonchbek Mustafoyev hamda boshqa mas’ul vakillar ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida birinchi yo‘nalishda yashil transformatsiya jarayonlarini jadallashtirish, iqlim o‘zgarishi ta’sirlarini yumshatish, yashil va inklyuziv iqtisodiy o‘sishni ta’minlash, energiya samaradorligini oshirish, suv resurslaridan samarali foydalanish, ikkinchi yo‘nalishda logistika sohasi, xususan, transport sohasini rivojlantirish, sohadagi davlat ishtirokidagi kompaniyalarni xususiylashtirish, shuningdek, uchinchi yo‘nalishda qishloq xo‘jaligi sohasini rivojlantirish, xususan, yer munosabatlarini takomillashtirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, uchrashuvda tomonlar hududlar ijtimoiy-iqtisodiy infratuzilmasini rivojlantirish yuzasidan ishlab chiqilayotgan master-rejalar, xususan, xizmatlar sohasini rivojlantirish, iqtisodiyot tarmoqlarida axborot-texnologiyalari samaradorligini oshirish, xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlash yuzasidan fikr almashdilar.
Ma’lumot uchun: Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi va “Berlin Economics” kompaniyasi sanoat tarmoqlarini rivojlantirish, xususan, mashinasozlik, mis, tog‘-kon sanoati, energiya samaradorligini oshirish sohalarida yaqindan hamkorlikni olib boradi hamda amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan muntazam fikrlar almashinuvi tashkil etiladi. (Ushbu havolalar orqali tanishishingiz mumkin: havola 1/havola 2)
Uchrashuv so‘ngida tomonlar yuqoridagi muhokama masalalari keyingi bosqichdagi o‘zaro hamkorlik aloqalarining asosiy yo‘nalishi bo‘lib xizmat qilishiga kelishib oldilar.

Встреча с представителями компании «Berlin Economics»
23 ноября текущего года Первый заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан Илхом Норкулов провел встречу с консультантом компании «Berlin Economics» по инвестициям в смягчение последствий изменения климата и развитию частного сектора Йостом де Ягером.
На встрече приняли участие консультант компании «Berlin Economics» Вольдемар Вольтер, директор Института прогнозирования и макроэкономических исследований Умид Абидходжаев, директор Департамента развития международного сотрудничества и протокольной службы Министерства экономического развития и сокращения бедности Шухрат Маткаримов, начальник Управления развития топливно-энергетической и химической промышленности Куванчбек Мустафаев и других ответственных представителей.
В ходе встречи обсуждались, в первую очередь, вопросы ускорения процессов зеленой трансформации, смягчения последствий изменения климата, обеспечения зеленого и инклюзивного экономического роста, повышения энергоэффективности, эффективного использования водных ресурсов, во вторую – развития логистического сектора, в частности транспорта, приватизации компаний с государственным участием в отрасли, а в третью – развития сельскохозяйственного сектора, в частности, совершенствования земельных отношений.
Также на встрече стороны обменялись мнениями о разрабатываемых мастер-планах по развитию социально-экономической инфраструктуры регионов, в частности, по развитию сферы услуг, повышению эффективности информационных технологий в отраслях экономики, поддержке частного сектора.
Для справки: Министерство экономического развития и сокращения бедности и компания Berlin Economics тесно сотрудничают в области развития отраслей индустрии, в частности, машиностроения, медной, горнодобывающей промышленности, повышения энергоэффективности, а также организуют регулярный обмен мнениями о проводимой работе. (Можно ознакомиться по этим ссылкам: ссылка 1/ссылка 2)
По завершении встречи стороны договорились, что вышеуказанные темы для обсуждения будут служить основным направлением взаимодействия на следующем этапе.