24/11/2022 - 18:12 2771
Joriy yilning 23-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov “Berlin Economics” kompaniyasining iqlim o‘zgarishini yumshatishni sarmoyalash hamda xususiy sektorni rivojlantirish bo‘yicha konsultanti Yost de Yager bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda “Berlin Economics” kompaniyasi konsultanti Voldemar Volter, Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti direktori Umid Obidxo‘jayev, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi Xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va protokol xizmati departamenti direktori Shuhrat Matkarimov, Yoqilg‘i-energetika va kimyo sanoatini rivojlantirish boshqarmasi boshlig‘i Quvonchbek Mustafoyev hamda boshqa mas’ul vakillar ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida birinchi yo‘nalishda yashil transformatsiya jarayonlarini jadallashtirish, iqlim o‘zgarishi ta’sirlarini yumshatish, yashil va inklyuziv iqtisodiy o‘sishni ta’minlash, energiya samaradorligini oshirish, suv resurslaridan samarali foydalanish, ikkinchi yo‘nalishda logistika sohasi, xususan, transport sohasini rivojlantirish, sohadagi davlat ishtirokidagi kompaniyalarni xususiylashtirish, shuningdek, uchinchi yo‘nalishda qishloq xo‘jaligi sohasini rivojlantirish, xususan, yer munosabatlarini takomillashtirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, uchrashuvda tomonlar hududlar ijtimoiy-iqtisodiy infratuzilmasini rivojlantirish yuzasidan ishlab chiqilayotgan master-rejalar, xususan, xizmatlar sohasini rivojlantirish, iqtisodiyot tarmoqlarida axborot-texnologiyalari samaradorligini oshirish, xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlash yuzasidan fikr almashdilar.
Ma’lumot uchun: Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi va “Berlin Economics” kompaniyasi sanoat tarmoqlarini rivojlantirish, xususan, mashinasozlik, mis, tog‘-kon sanoati, energiya samaradorligini oshirish sohalarida yaqindan hamkorlikni olib boradi hamda amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan muntazam fikrlar almashinuvi tashkil etiladi. (Ushbu havolalar orqali tanishishingiz mumkin: havola 1/havola 2)
Uchrashuv so‘ngida tomonlar yuqoridagi muhokama masalalari keyingi bosqichdagi o‘zaro hamkorlik aloqalarining asosiy yo‘nalishi bo‘lib xizmat qilishiga kelishib oldilar.

24/11/2022 - 18:13 3223
On November 23 this year, the First Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan Ilkhom Norkulov held a meeting with the consultant of Berlin Economics on investment in climate and private sector development Jost de Jager.
The meeting was attended by the consultant of Berlin Economics Waldemar Wolter, Director of the Institute for Forecasting and Macroeconomic Research Umid Abidkhojaev, Director of the Department for the Development of International Cooperation and Protocol Service of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction Shukhrat Matkarimov, Head of the Department for the Development of the Fuel, Energy and Chemical Industry Kuvanchbek Mustafayev and other responsible representatives.
During the meeting, the parties discussed, first of all, the issues of accelerating the processes of green transformation, mitigating the effects of climate change, ensuring green and inclusive economic growth, improving energy efficiency, efficient use of water resources, and secondly, the development of the logistics sector, in particular transport, the privatization of companies with state participation in the industry, and in the third - the development of the agricultural sector, in particular, the improvement of land relations.
Also at the meeting, the parties exchanged views on the master plans being developed for the development of the socio-economic infrastructure of the regions, in particular, for the development of the service sector, improving the efficiency of information technologies in the sectors of the economy, and supporting the private sector.
For reference: The Ministry of Economic Development and Poverty Reduction and Berlin Economics are closely cooperating in the development of industries, in particular, engineering, copper, mining, energy efficiency, and also organize a regular exchange of views on ongoing work. (Can be found at these links: link 1/link 2)
At the end of the meeting, the parties agreed that the above topics for discussion will serve as the main direction of interaction at the next stage.