08/07/2022 - 17:14 3098
Joriy yilning 6-iyul kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambagcallikni qisqartirish vazirligida Bosh vazir o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov “MEDEF International” – Fransiya Korxonalari harakati ishbilarmonlar kengashi raisi Klod Imovin boshchiligidagi delegatsiyasi vakillari bilan uchrashdi.
Uchrashuvda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov, Moliya vazirining birinchi o‘rinbosari Omonullo Nasritdinxodjayev, Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi direktorining birinchi o‘rinbosari Zokir Bozorov ishtirok etdilar.
Delegatsiya tarkibiga Fransiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Oreliya Bushez xonim, “MEDEF International” – Fransiya Korxonalari harakati bosh direktorining o‘rinbosari Jeraldin Lamble, “Alstom” kompaniyasining jamoatchilik bilan aloqalar bo‘yicha katta vitse-prezidenti Filipp Dellyur, Airbusning Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo strategiyasi bo‘yicha vitse-prezidenti Jak Garrig va “Axelcium”, “EDF”, “Alstom”, “Meridiam”, “Roma” va “Suez” kabi fransuz kompaniyalarining boshqa vakillari kirdi.
O‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari, xususan, energetika, transport, infratuzilma va boshqa qator yo‘nalishlardagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qilish ushbu uchrashuvning ustuvor masalalari bo‘ldi.
Uchrashuv avvalida O‘zbekiston tomoni mehmonlarni makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar bo‘yicha joriy holat va kutilayotgan prognozlar bilan tanishtirib, turizm, energetika, ichimlik suvi ta’minoti va boshqa sohalarda yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuvda O‘zbekistonda tadbirkorlik bilan shug‘ullanuvchi fransuz biznes tashkilotlari vakillari amalga oshirilayotgan va rejalashtirilayotgan qo‘shma loyihalar, xususan, O‘zbekistonda turizmni rivojlantirish, temir yo‘llarni rivojlantirish, energiya samaradorligini oshirish loyihalari, davlat-xususiy sheriklik ishtirokidagi qo‘shma loyihalar haqida qisqacha ma’lumot berib o‘tdilar.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston tomoni O‘zbekistonda loyihalarni amalga oshirishdan manfaatdor bo‘lgan har bir fransuz ishbilarmon tashkilotini qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi hamda tomonlar yuqoridagi yo‘nalishlarda hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha ham kelishuvga erishdi.

08/07/2022 - 17:15 3616
6 июля текущего года в Министерстве экономического развития и сокращения бедности состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра экономического развития и сокращения бедности Джамшида Кучкарова с представителями делегации Французского движения предприятий “MEDEF International” во главе с председателем Французского делового совета Клодом Имовеном.
На встрече также приняли участие первый заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Илхом Норкулов, первый заместитель министра финансов Омонулло Насритдинходжаев, первый заместитель директора Агентства по развитию государственно-частного партнерства Зокир Бозоров.
В состав делегации вошли чрезвычайный и полномочный посол Франции в Узбекистане г-жа Орелия Бушез, заместитель генерального директора Делового движения MEDEF International Жералдин Ламбле, старший вице-президент по связям с общественностью компании «Alstom» Филипп Дэллюр, вице-президент компании «Airbus» по стратегии в Восточной Европе и Центральной Азии Жак Гарриг, а также представители французских компаний «Axelcium», «EDF», «Alstom», «Meridiam», «Roma» и «Suez».
Приоритетными вопросами повестки дня встречи было обсуждение перспектив дальнейшего взаимовыгодного сотрудничества, в частности, в энергетической, транспортной, инфраструктурной сферах и по ряду других направлений.
В начале встречи узбекская сторона ознакомила гостей с текущими и ожидаемыми прогнозами по макроэкономическим показателям республики, также выразила готовность к реализации совместных новых проектов в таких сферах, как туризм, энергетика, снабжение питьевой водой и тд.
В свою очередь, представители французского бизнеса, которые осуществляют деятельность в Узбекистане, коротко рассказали о текущих реализуемых и планируемых совместных проектах, в частности, п развитию туризма, железных дорог Узбекистана, повышению энергоэффективности, совместные проекты с участием государственно-частного партнёрства.
По итогу встречи узбекская сторона выразила готовность оказать поддержку французским компаниями, заинтересованным в реализации проектов в Узбекистане, также сторонами достигнута договоренность по дальнейшему расширению взаимодействия по вышеуказанным направлениям.