08/07/2022 - 17:14 3098
Joriy yilning 6-iyul kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambagcallikni qisqartirish vazirligida Bosh vazir o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov “MEDEF International” – Fransiya Korxonalari harakati ishbilarmonlar kengashi raisi Klod Imovin boshchiligidagi delegatsiyasi vakillari bilan uchrashdi.
Uchrashuvda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov, Moliya vazirining birinchi o‘rinbosari Omonullo Nasritdinxodjayev, Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi direktorining birinchi o‘rinbosari Zokir Bozorov ishtirok etdilar.
Delegatsiya tarkibiga Fransiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Oreliya Bushez xonim, “MEDEF International” – Fransiya Korxonalari harakati bosh direktorining o‘rinbosari Jeraldin Lamble, “Alstom” kompaniyasining jamoatchilik bilan aloqalar bo‘yicha katta vitse-prezidenti Filipp Dellyur, Airbusning Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo strategiyasi bo‘yicha vitse-prezidenti Jak Garrig va “Axelcium”, “EDF”, “Alstom”, “Meridiam”, “Roma” va “Suez” kabi fransuz kompaniyalarining boshqa vakillari kirdi.
O‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari, xususan, energetika, transport, infratuzilma va boshqa qator yo‘nalishlardagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qilish ushbu uchrashuvning ustuvor masalalari bo‘ldi.
Uchrashuv avvalida O‘zbekiston tomoni mehmonlarni makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar bo‘yicha joriy holat va kutilayotgan prognozlar bilan tanishtirib, turizm, energetika, ichimlik suvi ta’minoti va boshqa sohalarda yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuvda O‘zbekistonda tadbirkorlik bilan shug‘ullanuvchi fransuz biznes tashkilotlari vakillari amalga oshirilayotgan va rejalashtirilayotgan qo‘shma loyihalar, xususan, O‘zbekistonda turizmni rivojlantirish, temir yo‘llarni rivojlantirish, energiya samaradorligini oshirish loyihalari, davlat-xususiy sheriklik ishtirokidagi qo‘shma loyihalar haqida qisqacha ma’lumot berib o‘tdilar.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston tomoni O‘zbekistonda loyihalarni amalga oshirishdan manfaatdor bo‘lgan har bir fransuz ishbilarmon tashkilotini qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi hamda tomonlar yuqoridagi yo‘nalishlarda hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha ham kelishuvga erishdi.

08/07/2022 - 17:15 3895
On July 6 of this year, the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction hosted a meeting of Deputy Prime Minister - Minister of Economic Development and Poverty Reduction Jamshid Kuchkarov with representatives of the delegation of the French Movement of Enterprises “MEDEF International” headed by the Chairman of the French Business Council Claude Imauven.
The meeting was also attended by First Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction Ilkhom Norkulov, First Deputy Minister of Finance Omonullo Nasritdinkhodjaev, First Deputy Director of the Agency for the Development of Public-Private Partnership Zokir Bozorov.
The delegation included Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Uzbekistan, Ms. Aurelia Bouchez, Deputy General Director of MEDEF International Business Movement Geraldine Lemble, Senior Vice President for Public Relations of Alstom Philippe Delleur, Airbus Vice President for Strategy in Eastern Europe and Central Asia Jacques Garrigue and other representatives of French companies such as Axelcium, EDF, Alstom, Meridiam, Roma and Suez.
The priority issues on the agenda of the meeting were the discussion of prospects for further mutually beneficial cooperation, in particular, in the energy, transport, infrastructure and a number of other areas.
At the beginning of the meeting, the Uzbek side acquainted the guests with the current and expected forecasts for the macroeconomic indicators of the republic, also expressed readiness to implement joint new projects in such areas as tourism, energy, drinking water supply, etc.
In turn, representatives of French business that operate in Uzbekistan briefly spoke about the ongoing and planned joint projects, in particular, on the development of tourism, railways of Uzbekistan, energy efficiency improvement, joint projects involving public-private partnership.
At the end of the meeting, the Uzbek side expressed its readiness to support French companies interested in implementing projects in Uzbekistan, and the parties also reached an agreement to further expand cooperation in the above areas.