Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot dasturi vakili bilan uchrashuv
13-oktabr, joriy yilda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligida BMTTDning kompleks tiklanish va mahalliy rivojlanish bo'yicha maslahatchisi Tomas Torogud bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Uchrashuvda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi tomonidan hududlarni kompleks rivojlantirish departamenti direktori Vohid Rahimov, qishloq xo'jaligi sohasida tarkibiy islohotlarni muvofiqlashtirish boshqarmasi boshlig'i Odil Usarov va xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va protokol xizmati departamenti direktori Shuhrat Matkarimov ishtirok etdi.
Uchrashuvdan ko'zlangan maqsad BMTTDning O'zbekistondagi faoliyati bilan tanishish va respublikada amalga oshirilayotgan va rejalashtirilayotgan loyihalarni milliy hamkorlar bilan muhokama qilishdir".
Uchrashuv davomida xorijiy tomon hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo'yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar va qabul qilingan strategiyalar (shu jumladan, elektr va ichimlik suvi bilan ta'minlash), shuningdek, qishloq xo'jaligi, jumladan, yer munosabatlari bo'yicha amalga oshirilayotgan islohotlar haqida ma'lumot berdi.
O'zbekiston tomonidan so'nggi 5 yil ichida urbanizatsiya, shahar hududlarini barcha sharoitlar bilan kengaytirishga alohida e'tibor qaratilganligi qayd etildi.
Shuningdek, ishlab chiqilgan qishloq xo'jaligini rivojlantirish strategiyasi va 2020-2030-yillarda O'zbekiston Respublikasi suv xo'jaligini rivojlantirish konsepsiyasi doirasida qishloq va suv xo'jaligini rivojlantirish bo'yicha kelgusidagi rejalar haqida ma'lumot berildi.
Aholini ish bilan ta'minlash maqsadida hududlarda xizmat ko'rsatish, shuningdek, kollej bitiruvchilarini turli kasb-hunar va biznesga o'qitish uchun "mono-markazlar" barpo etilgani qayd etildi.
"Obod qishloq – Obod mahalla" dasturini, xususan, ushbu dastur bo'yicha erishilgan natijalarga alohida e'tibor qaratildi.
Xorijiy tomon tomonidan yuqorida ko'rsatilgan barcha yo'nalishlarda yordam ko'rsatishga tayyorligi haqida xabar berildi.

Meeting with a representative of the United Nations Development Programme
On 13 October this year, the Mininstry of Economic Development and Poverty Reduction hosted a meeting with the UNDP Adviser on Integrated Rehabilitation and Local Development Thomas Thorogood. The meeting was attended by Vokhid Rakhimov, Director of the Integrated Regional Development Department, Odil Usarov, Head of the Department for Coordination of Structural Reforms in Agriculture and Shukhrat Matkarimov, Director of International Cooperation and Protocol Service Development Department on behalf of the Mininstry of Economic Development and Poverty Reduction .
The purpose of the meeting was to learn about UNDP activities in Uzbekistan and to discuss with national partners ongoing and planned projects in the Republic".
During the meeting, the foreign side was informed of the measures taken and strategies adopted for the socio-economic development of the regions (including the provision of electricity and drinking water) and agriculture, including the ongoing reforms on land relations.
The Uzbek side noted that over the last 5 years special attention was paid to urbanization, expansion of urban areas with all conditions.
Also, information on future plans on agricultural and water sector development within the framework of the developed Agricultural Development Strategy and the Concept of Water Sector Development in the Republic of Uzbekistan for 2020-2030 was presented.
It was stressed that for the purpose of employment, "Mono Centres" have been built in the regions to provide services as well as training of college graduates in various professions and businesses.
Particular attention was paid to the "Obod Kishlok - Obod Mahalla" development programme, in particular the results achieved under this programme.