Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot dasturi vakili bilan uchrashuv
13-oktabr, joriy yilda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligida BMTTDning kompleks tiklanish va mahalliy rivojlanish bo'yicha maslahatchisi Tomas Torogud bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Uchrashuvda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi tomonidan hududlarni kompleks rivojlantirish departamenti direktori Vohid Rahimov, qishloq xo'jaligi sohasida tarkibiy islohotlarni muvofiqlashtirish boshqarmasi boshlig'i Odil Usarov va xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va protokol xizmati departamenti direktori Shuhrat Matkarimov ishtirok etdi.
Uchrashuvdan ko'zlangan maqsad BMTTDning O'zbekistondagi faoliyati bilan tanishish va respublikada amalga oshirilayotgan va rejalashtirilayotgan loyihalarni milliy hamkorlar bilan muhokama qilishdir".
Uchrashuv davomida xorijiy tomon hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo'yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar va qabul qilingan strategiyalar (shu jumladan, elektr va ichimlik suvi bilan ta'minlash), shuningdek, qishloq xo'jaligi, jumladan, yer munosabatlari bo'yicha amalga oshirilayotgan islohotlar haqida ma'lumot berdi.
O'zbekiston tomonidan so'nggi 5 yil ichida urbanizatsiya, shahar hududlarini barcha sharoitlar bilan kengaytirishga alohida e'tibor qaratilganligi qayd etildi.
Shuningdek, ishlab chiqilgan qishloq xo'jaligini rivojlantirish strategiyasi va 2020-2030-yillarda O'zbekiston Respublikasi suv xo'jaligini rivojlantirish konsepsiyasi doirasida qishloq va suv xo'jaligini rivojlantirish bo'yicha kelgusidagi rejalar haqida ma'lumot berildi.
Aholini ish bilan ta'minlash maqsadida hududlarda xizmat ko'rsatish, shuningdek, kollej bitiruvchilarini turli kasb-hunar va biznesga o'qitish uchun "mono-markazlar" barpo etilgani qayd etildi.
"Obod qishloq – Obod mahalla" dasturini, xususan, ushbu dastur bo'yicha erishilgan natijalarga alohida e'tibor qaratildi.
Xorijiy tomon tomonidan yuqorida ko'rsatilgan barcha yo'nalishlarda yordam ko'rsatishga tayyorligi haqida xabar berildi.

Встреча с представителем Программы развития Организации Объединённых Наций
13 октября т.г в Министерстве экономического развития и сокращения бедности прошла встреча с советником ПРООН по комплексному восстановлению и местному развитию Томасом Торогудом. На встрече со стороны Министерства экономического развития и сокращения бедности приняли участие директор департамента комплексного развития регионов Вохид Рахимов, начальник управления по координации структурных реформ в сфере сельского хозяйства Одил Усаров и директор департамента развития международного сотрудничества и протокольной службы Шухрат Маткаримов.
Целью встречи было ознакомление с деятельностью ПРООН в Узбекистане и обсуждение с национальными партнерами реализуемых и планируемых проектов в Республике.
В ходе встречи иностранная сторона была проинформирована о проводимых мерах и принятых стратегиях по социально-экономическому развитию регионов (в т.ч. обеспеченность электричеством и питьевой водой), а также сельского хозяйства, включая проводимые реформы по земельным отношениям.
Узбекской стороной отмечено, что за последние 5 лет было уделено особое внимание урбанизации, расширению городских территорий со всеми условиями.
Также, представлена информация о будущих планах по развитию сельского и водного хозяйства в рамках разработанных Стратегий развития сельского хозяйства и Концепции развития водного хозяйства Республики Узбекистан на 2020-2030 годы.
Было подчеркнуто, что в целях трудоустройства населения в регионах построены «Моно центры» для оказания услуг, а также обучения выпускников колледжей различным профессиям и бизнесу.
Особое внимание было уделено программе развития “Обод кишлок – Обод махалла”, в частности достигнутым результатам по этой программе.