"Yashil" iqtisodiyotga o‘tish Strategiyasi: maqsad va vazifalar
Bugun Iqtisodiyot va sanoat vazirligida 2019-2030 yillar davrida O‘zbekiston Respublikasining "yashil" iqtisodiyotga o‘tish Strategiyasining  (PQ-4477, 04.10.2019 y.) mazmun-mohiyatini keng jamoatchilikka yetkazishga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi qayta tiklanuvchi manbalardan energiya ishlab chiqarish bo‘yicha yuqori texnik salohiyatga ega bo‘lib, uning 97 foizi quyosh energiyasining ulushiga to‘g‘ri keladi. Jumladan, respublikadagi quyosh nuridan energiya ishlab chiqarish salohiyati yiliga 525-760 mlrd. kVt.s. ni tashkil etadi. Buning sababi, mamlakatimizda quyoshli kunlar yiliga o‘rtacha 320 kunni va faol quyosh nurlari 3000 soatni tashkil etadi.
Shu bilan birga, O‘zbekistondagi shamol energetikasining hisobiy salohiyati 500 GVtni yoki amaldagi energotizimdan 30 barobar ko‘p bo‘lgan quvvatli qurilmalarni joylashtirish imkonini beradi.
O‘tkazilgan tahlillar iqlimning o‘zgarishi sharoitida samarali, resurs tejamkor va ekologik xavfsiz iqtisodiyotni ta’minlashda o‘zaro bog‘liq muammolar va ehtiyojlar mavjudligini ko‘rsatdi. Xususan, jadallashayotgan sanoatlashtirish va aholi sonining ortishi iqtisodiyotning resurslarga bo‘lgan ehtiyojini sezilarli darajada oshirmoqda, shuningdek, atrof muhitga salbiy antropogen ta’sirni kuchaytirmoqda hamda issiqxona gazlari ajratmalarining ortishiga olib kelmoqda.
Avvalambor, "yashil" iqtisodiyot haqida to‘xtalsak. "Yashil" iqtisodiyot atamasi 1990 yillar boshidan iste’molga kirib kelgan bo‘lib, bu insoniyat va tabiat o‘rtasidagi uyg‘un o‘zaro ta’sirni qo‘llab-quvvatlaydigan va bir vaqtning o‘zida har ikkala ehtiyojni birday qondirishga yo‘naltirilgan iqtisodiyotni anglatadi.
Xalqaro hamjamiyatda "yashil" iqtisodiyot Strategiyasiga insoniyat rivojlanishiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri ta’sir ko‘rsatuvchi ekologik, energetik, oziq-ovqat va iqtisodiy muammolarni hal etishga qaratilgan asosiy yechim sifatida qaralmoqda.
O‘zbekistonning iqlim o‘zgarishi bo‘yicha Parij bitimiga qo‘shilishi munosabati bilan issiqxona gazlarini qisqartirish va atrof-muhitga salbiy ta’sirni kamaytirish bilan bog‘liq bo‘lgan majburiyatlarni zimmasiga oldi. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning Harakatlar strategiyasi doirasida 2019 yil uchun qabul qilingan davlat dasturining 250-bandida mazkur Strategiya ishlab chiqish ko‘zda tutilgan.
Shu nuqtai nazardan qaraganda, O‘zbekistonda "yashil" iqtisodiyotga o‘tish Strategiyasini amalga oshirishning ustuvor yo‘nalishlari etib iqtisodiyotning bazaviy tarmoqlarida energiya samaradorligini oshirish, energiya resurslari iste’molini diversifikatsiyalash va qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanishni rivojlantirish, iqlim o‘zgarishi oqibatlariga moslashish va ularni yumshatish, tabiiy resurslardan foydalanish samaradorligini oshirish va tabiiy ekotizimlarni asrash, "yashil" iqtisodiyotni qo‘llab-quvvatlashning moliyaviy va nomoliyaviy mexanizmlarini ishlab chiqishlar belgilangan.
Shu bilan bir qatorda, Strategiyani amalga oshirishning maqsadli ko‘rsatkichlari quyidagilar hisoblanadi:
• issiqxona gazlarining yalpi ichki mahsulot birligiga nisbatan solishtirma ajratmalarini 2010 yildagi darajadan 10 foizga qisqartirish;
• ikki karra energiya samaradorligi ko‘rsatkichini oshirish va yalpi ichki mahsulot uglerod sarfi hajmini kamaytirish;
• qayta tiklanuvchi energiya manbalarini yanada rivojlantirish va ularning ulushini elektr energiyasini ishlab chiqarish umumiy hajmining 25 foizidan ko‘prog‘iga yetkazish;
• 100 foizgacha aholi va iqtisodiyot tarmoqlarini zamonaviy, arzon va ishonchli energiyadan foydalanish imkoniyati bilan ta’minlash;
• sanoat korxonalari infratuzilmasini modernizatsiyalash, energiya samaradorligini 20 foizdan kam bo‘lmagan miqdorga oshirish hamda sof va ekologik xavfsiz texnologiyalar va sanoat jarayonlaridan yanada keng foydalanish hisobiga ularning barqarorligini ta’minlash;
• energiya samaradorlik va ekologik jihatdan yaxshilangan tavsiflarga ega motor yoqilg‘isi va avtotransport vositalari ishlab chiqarishni hamda ulardan foydalanishni kengaytirish, shuningdek, elektr transportini rivojlantirish;
• iqtisodiyotning barcha tarmoqlarida suvdan foydalanish samaradorligini sezilarli darajada oshirish, 1 million gektargacha maydonda tomchilatib sug‘orish texnologiyasini joriy etish va ularda yetishtiriladigan ekinlar hosildorligini 20-40 foizgacha oshirish;
• yerlarning tanazzulga uchrashi bo‘yicha neytral balansga erishish;
• asosiy turdagi qishloq xo‘jaligi oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarishning o‘rtacha hosildorligini 20-25 foizgacha oshirishga erishishdir.
Anjumanda, shuningdek, O‘zbekiston Ekologiya partiyasi Markaziy Kengashi Ijroiya ko‘mitasi, mas’ul vazirliklar va idoralar, NNT vakillari ishtirok etishdi. Ular ham o‘z navbatida, energiya samaradorligini oshirish va qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish sohasidagi mavjud salohiyat,  "yashil" iqtisodiyot - ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishning asosiy omili, "yashil" iqtisodiyot sohasida xalqaro hamkorlikni mustahkamlash, xorijiy investitsiyalarni va xalqaro moliya institutlari kreditlari va grantlarini jalb qilish, issiqxona gazlari ajralishini monitoring qilish, hisobot berish va tekshirish (MRV) tizimini, shuningdek iqlim monitoringi tizimini joriy etishdan kutilayotgan natijalar kabi mavzulardagi taqdimotlari orqali Strategiya mohiyatini batafsil yoritib berishdi.
Bundan tashqari, har bir yo‘nalish bo‘yicha respublikada mavjud salohiyat, maqsadli ko‘rsatkichlar erishish uchun zarur bo‘lgan chora-tadbirlar, rejalashtirilayotgan investitsion loyihalar hamda kutilayotgan natijalarga alohida e’tibor qaratildi.

Стратегия по переходу на «зеленую» экономику: цели и задачи
Сегодня, в Министерстве экономики и промышленности состоялась пресс-конференция, посвященная доведению до широкой общественности сути и значения принятой Стратегии по переходу Республики Узбекистан на «зеленую» экономику на период 2019-2030 годов (ПП-4477 от 04.10.2019 г.).
Как известно, Узбекистан обладает достаточно высоким техническим потенциалом производства энергии из возобновляемых источников, из которых около 97 % приходится на долю солнечной энергии. Потенциал солнечной генерации составляет от 525 до 760 млрд. кВт.ч. Это обусловлено тем, что количество солнечных дней в году - 320 дней и число часов активного солнечного сияния в среднем 3000 часов.
Вместе с тем, прогнозный потенциал в области ветровой энергетики Узбекистана позволяет размещение установок мощностью более 500 ГВт или в 30 раз больше всей действующей энергосистемы.
Проведенный анализ показал наличие взаимосвязанных проблем и потребностей при обеспечении эффективной, ресурсосберегающей и экологически безопасной экономики в условиях изменения климата. В частности, ускоренная индустриализация и рост численности населения существенно увеличивают потребность экономики в ресурсах, а также усиливают негативное антропогенное воздействие на окружающую среду и рост выбросов парниковых газов.
Прежде всего, говоря о «зеленой» экономике, надо отметить что, термин «зеленая» экономика появился в начале 1990-х годов, и это экономика, которая поддерживает гармоничное взаимодействие между человечеством и природой и нацелена на одновременное удовлетворение обеих потребностей.
Стратегия зеленой экономики в контексте устойчивого развития международным сообществом все больше рассматривается в качестве основной парадигмы развития человечества, так как она направлена на решение актуальных проблем экологического, энергетического, продовольственного, экономического развития.
В связи с присоединением Узбекистана к Парижскому соглашению об изменении климата, страна взяла на себя обязательства по сокращению выбросов парниковых газов и снижению воздействия на окружающую среду. Также, разработка принятой Стратегии было предусмотрено пунктом 250 Государственной программы на 2019 год.
Исходя из этого, в Стратегии приоритетными направлениями ее реализации определены повышение энергоэффективности базовых отраслей экономики, диверсификацию потребления энергоресурсов и развитие использования возобновляемых источников энергии, адаптацию и смягчение последствий изменения климата, повышение эффективности использования природных ресурсов и сохранение природных экосистем, разработку финансовых и нефинансовых механизмов поддержки «зеленой» экономики.
Вместе с тем, целевыми показателями реализации Стратегии являются:
• снижение удельного выброса парниковых газов на единицу валового внутреннего продукта на 10 % от уровня 2010 года;
• двукратное повышение показателя энергоэффективности и снижение углеродоемкости валового внутреннего продукта;
• дальнейшее развитие возобновляемых источников энергии с доведением их доли до более 25 % от общего объема генерации электрической энергии;
• обеспечение доступа к современному, недорогому и надежному энергоснабжению до 100 % населения и отраслей экономики;
• модернизацию инфраструктуры промышленных предприятий, обеспечение их устойчивости за счет повышения энергоэффективности не менее чем на 20 % и более широкого применения чистых и экологически безопасных технологий и промышленных процессов;
• расширение производства и использования моторного топлива и автотранспортных средств с улучшенными характеристиками энергоэффективности и экологичности, а также развитие электрического транспорта;
• существенное повышение эффективности водопользования во всех секторах экономики, внедрение технологий капельного орошения на площади до 1 млн. гектаров и повышение урожайности до 20-40 % возделываемых на них культур;
• достижение нейтрального баланса деградации земель;
• повышение до 20-25 % средней продуктивности производства основных видов продовольственной сельскохозяйственной продукции.
В пресс-конференции приняли участие представители исполнительного комитета Центрального совета Экологической партии Узбекистана, ответственных министерств и ведомств, ННО. Выступающими были охвачены такие темы, как возможности, открывающиеся с принятием Стратегии и ожидаемые результаты, имеющийся потенциал в сфере повышения энергоэффективности и развития ВИЭ, повышение эффективности использования водных ресурсов; «зеленая» экономика - важный фактор социально-экономического развития, укрепление международного сотрудничества в сфере «зеленой» экономики, привлечение иностранных инвестиций, кредитов и грантов МФИ», ожидаемые результаты внедрения системы мониторинга, отчетности и верификации (MRV) выбросов парниковых газов, а также системы климатического мониторинга.
Как было отмечено в мероприятии, успешная реализация Стратегии будет способствовать улучшению управления в сфере повышения энергоэффективности экономики, рациональному потреблению и сохранению природных ресурсов, сокращению выбросов парниковых газов, обеспечению доступа к «зеленой» энергии и обеспечению климатоустойчивости.