Samarqand shahrida 2018-yil 9-11-oktyabrda o‘tkaziladigan «EU 4 Energy» forumi axborotnomasi
2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasi yoqilg‘i-energetika kompleksini rivojlantirishga qaratilgan O‘zbekiston Respublikasining 2017-2021-yillardagi rivojlanishining beshta ustuvor yo‘nalishlariga oid strategiyasida zamonaviy innovatsion texnologiyalar, shu jumladan qayta tiklanadigan energiya manbalari va energiya tejovchi yechimlarni joriy etish muxim rol o‘ynaydi.
Yoqilg‘i energetika kompleksi O‘zbekiston Respublikasining iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanishida muxim o‘rin tutadi. Shunga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi yoqilg‘i-energetika kompleksini rivojlantirish bo‘yicha ishlab chiqilgan strategiyada neft va gaz, elektr energiyasi, ko‘mir va atom sanoati rovojlanishi jahondagi eng yaxshi xalqaro tajribasini va jahon energetikasini rivojlanishining eng so‘nggi tendensiyalarini hisobga olgan holda bir butun bo‘lib hisoblanadi.
Qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish, mamlakatimizni energetika, ekologiya, iqtisodiy xavfsizligini ta'minlash, shuningdek, respublikaning energetika tizimini barqaror rivojlanishi uchun muxim omillardan hisoblanadi. Qayta tiklanadigan va yangi energiya manbalarini o‘zlashtirilishi, tabiiy resurslarni kelajak avlodga yetkazish hamda ekologiyani saqlab qolishning eng muxim shartlaridandir.
Shu sababli, joriy yilning 3-oktyabrida bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev respublikada qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish orqali ishlab chiqarish quvvatlarini oshirishdagi kechikishlarni tanqid qildi. Elektr energiyasini ishlab chiqarish va tarqatish bosqichida zamonaviy energiyani tejash usullarini joriy qilish orqali ishlab chiqarishda yoqilg‘i sarfini kamaytirishga erishish mumkinligi ta'kidlandi.
Ushbu tendensiyalarni batafsil va keng qamrovli o‘rganish maqsadida joriy yilning 9-11-oktyabr kunlari Samarqandda quyosh energetikasini rivojlantirishning global amaliyotini o‘rganishga qaratilgan qayta tiklanuvchi energiya manbalari bo‘yicha forum o‘tkazilmoqda. Tadbir doirasida erishilgan natijalar muhokama etiladi. Forum O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi tomonidan Yevropa Ittifoqi Xalqaro Energetika agentligining 4 Energetika “EU4Energy” dasturi doirasida tashkil etilmoqda.
Ma'lumot uchun: “EU4Energy” Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtrilgan va Sharqiy xamkorlik va Markaziy Osiyo davlatlarida amalga oshiriladigan 4 yillik dasturdir. “EU4Energy” ning maqsadi - energetika soxasiga oid ma'lumotlar asosida energetika siyosatini ishlab chiqish va shuningdek benefitsiar mamlakatlarda bu soxada monitoring olib borish. Dasturning tarkibiy qismlari asosan nazariy jihatga ega bo‘lib, ”yumshoq” komponentga (energetika ma'lumotlarining turli xil turlari va baxolashlarii, maxsus va mavzuli veb portallar, forumlar, seminarlar tashkil etish,salohiyatni oshirish, axborot tarqatish va x.k.) qaratilgan.
Forumning maqsadi - Xalqaro Energetika agentligiga a'zo davlatlarda tanlab olingan yo‘nalishlar bo‘yicha investitsion salohiyatni aniqlash, energetikaga oid ma'lumotlardan foydalanishni yaxshilash, ma'lumotlarni yig‘ish va monitoringini kengaytirish va a'zo davlatlar talabi asosida energetika siyosatida asosiy yo‘nalishlarini ishlab chiqishga ko‘maklashishdan iborat.
Forum ishtirokchilari - O‘zbekiston tomonidan asosiy vazirlik, idora va xo‘jalik boshqaruvi organlari (Iqtisodiyot vazirligi, Moliya vzirligi, Innovatsiya vazirligi, Davlat Statistika qo‘mitasi, Investiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi, “Millliy energotejash” aksiyadorlik kompaniyasi, "O‘zdavenergonazorat” DI, “O‘Zneftegazinspksiya” DI, “O‘zatom” agentligi, real sektor korxonalari), ilmiy izlanish tashkilotlari (O‘zR FA, XQEI, “Quyosh fizikasi” Ilmiy ishlab chiqarish birlashmasi), Yevropa shuningdek Armaniston, Ozorbayjon, Belorusiya, Gruziya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Moldova, Tojikiston, Turkmaniston, Ukrainadan tashrif buyurgan qayta tiklanuvchi energiya manbalari sohasidagi ilg‘or kompaniya vakillari iqtisodchilar, moliyachi tahlilchilar ishtirok etmoqda.
Hususan, forumda respublikamizning qayta tiklanuvchi manbalari imkoniyatlari taqdimoti amalga oshiriladi va mavjud loyihaviy takliflar taqdimotda aks etiriladi.
Qabul qilingan chora-tadbirlar va yetakchi xalqaro moliyaviy institutlar ishtirokida energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha loyihalar haqida so‘z yuritiladi. Jumladan, Jaxon banki guruhining umumiy qiymati 325 mln. AQSH dollari bo‘lgan kredit liniyalari bilan ishlashning muvaffaqiyatli mexanizmlarining kiritish natijasida 150,2 mln. dollar mablag‘lar neft va gaz, tog‘-kon sanoati, kimyo, elektr energiyasi, qurilishi va qayta ishlash kabi yirik soxalarda umumiy 82 ta energiya tejamkor texnologiyalarni joriy etish loyihalari o‘zlashtirildi. Bunday moliyaviy resurslarga bo‘lgan talabni ortib borayotganligini hisobga olib, rekord qisqa muddatda Yevropa investitsiya banki bilan 100 mln. AQSH dollari jalb qilish bo‘yicha muzokaralar yakunlandi va kredit bitimi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Fransiya Respublikasiga davlat tashrifi doirasida imzolanadi.
Tadbir ishtirokchilarini quyosh energiyasi sohasidagi respublikada ilmiy-tadqiqotlar va rivojlanish, shuningdek energiya samaradorligi va energiya tejaydigan zamonaviy texnologiyalarni keng joriy etish bo‘yicha yagona siyosatni amalga oshirish maksadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Qaroriga binoan tashkil etilgan “Milliy energiya tejamkorlik” kompaniyasini faoliyati katta qiziqish uyg‘otmoqda.
Eng yaxshi xalqaro amaliyotlar asosida mamlakatimizda tarkibiy isloxotlar, iqtisodiyotni liberallashtirish, ishbilarmonlik muhiti va investitsion muhitni yaxshilash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi. Shu bilan birga, Forum ishtirokchilari davlat-xususiy sektor hamkorligi mexanizmlarni joriy etish uchun tegishli normativ-huquqiy bazani yaratish zarurligini ta'kidladilar. Shuningdek, qayta tiklanadigan energiya manbalari to‘g‘risidagi qonunni qabul qilish, energiya ishlab chiqaruvchilarning qayta tiklanadigan manbalardan, muklchilik shaklidan qat'iy nazar, yagona elektr energetikasi tizimiga ulanib quvvat berishga kafolat berish, qayta tiklanadigan manbalardan olinadigan elektr energiyasini sotib olishning rag‘batlantiruvchi tariflarini shakllantirish masalariga aloxida mavzu sifatida muxokama qilinadi.
Tadbir doirasida O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi va Statistika davlat qo‘mitasida Xalkaro energetika agenligi rahbariyati bilan muzokaralar o‘tkazish ko‘zda tutilgan.
Forum o‘z ishini davom ettirmoqda, uning yakunida energiya resurslarni barqaror ta'minlashni va energetika sektorini rivojlantirish uchun tubdan yangilangan me'yoriy-huquqiy bazani rivojlantirishni hisobga olgan xolda ananaviy va qayta tiklanadigan energiya manbalar bo‘yicha yangi takliflar ishlab chiqiladi.

Пресс-релиз по Форуму «EU 4 Energy» г. Самарканд, 9-11.10.2018 г.
Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах развитию топливно-энергетического комплекса Узбекистана отведена немаловажная роль путем внедрения передовых инновационных технологий, в том числе технологий по возобновляемым источникам энергии и энергосберегающих решений.
Топливно-энергетический комплекс играет ключевую роль в экономическом и социальном развитии Республики Узбекистан. Соответственно, в разрабатываемой стратегии развития ТЭК Республики Узбекистан до 2030 года развитие нефтегазовой, электроэнергетической, угольной и атомной отраслей увязано в единое целое с учетом передового мирового опыта и последних тенденций развития мировой энергетики.
Использование ВИЭ для развития Узбекистана является очевидным и необходимым в целях обеспечения энергетической, экологической, экономической безопасности, а также обеспечения устойчивого развития энергетики республики. Освоение возобновляемых и новых источников энергии является непременным условием сохранения природных ресурсов для будущих поколений, улучшения экологии.
Именно поэтому, в ходе совещания 3 октября т.г., Президент Республики Узбекистан Ш.Мирзиёев критически высказался о допускаемых в республике отставаниях во внедрении генерирующих мощностей с использованием возобновляемых источников энергии (ВИЭ). Было указано на необходимость сокращения расходов топлива на выработку единицы электроэнергии, что может быть достигнуто внедрением современных методов энергосбережения на стадии производства и распределения.
Для более детального и всестороннего изучения таких тенденций, 9-11 октября т.г. в г. Самарканде проходит Форум по возобновляемым источникам энергии с фокусом на изучение мировой практики развития солнечной энергетики. Мероприятие также будет продолжено обсуждением исследований, развития и демонстрации достигнутых результатов. Форум организован Министерством экономики Республики Узбекистан при участии Международного энергетического агентства (МЭА) в рамках Программы «EU 4 Energy» («Евросоюз для энергетики»).
Справочно: EU4Energy – это четырехлетняя программа, финансируемая Европейским союзом и ориентированная на страны Восточного партнерства и Центральной Азии. Целью EU4Energy заключается в совершенствовании разработки энергетической политики на основе фактических данных и использования данных об энергии, а также для сбора данных и мониторинга стран-бенефициаров. Составные части программы в основном носят теоретический характер, с упором на «мягкий» компонент (различные виды изучений и оценок данных в области энергетики, обеспечение доступа к таким данным через специализированные и тематические веб-порталы, проведение форумов, семинаров, наращивание потенциала, повышение осведомленности и т.д.).
Целью форума являются сотрудничество со странами-членами МЭА в целях освещения инвестиционного потенциала по выбранным направлениям, улучшения возможностей использования данных в области энергетики, расширения сбора и мониторинга данных и оказания помощи в разработке основных направлений в области энергетической политики, основанной на фактических данных, в соответствии с потребностями каждой страны-участницы Программы.
Участники форума от Узбекистана – представители ключевых министерств, ведомств, органов хозяйственного управления (Минэкономики, Минфин, Мининноваций, Госкомстат, Госкоминвестиций, АО «Национальная энергосберегающая компания», ГИ «Узгосэнергонадзор», ГИ «Узгоснефтегазинспекция», Агентство «Узатом», предприятия реального сектора экономики), научных организаций (АН РУз, МИСЭ, НПО «Физика-Солнце) - представили основные меры и направления по ВИЭ, осуществляемые в Республике Узбекистан спикерам и участникам Форума, представляющие широкий круг экономистов, финансовых аналитиков, проектно-изыскательских специалистов, представителей ведущих производителей технологий из ВИЭ из стран Европы, а также Армении, Азербайджана, Беларуси, Грузии, Казахстана, Кыргызстана, Молдовы, Таджикистана, Туркменистана и Украины. В частности, были осуществлены презентации по потенциалу ВИЭ республики с отражением имеющихся проектных предложений.
Было рассказано о реализуемых мерах и проектах по сокращению энергоемкости и повышению энергоэффективности при участии ведущих МФИ. Так, по итогам внедрения успешных механизмов работы с кредитными линиями Группой Всемирного банка на общую сумму в 325 млн.долл., освоены 150,2 млн.долл. для реализации 82 проектов по внедрению энергоэффективных технологий в таких энергоемких отраслях промышленности как нефтегазовая, горнодобывающая, химическая, электро-энергетическая, строительная и перерабатывающая. С учетом повышенного спроса на такие финансовые ресурсы, за рекордно короткий срок завершены переговоры с Европейским инвестиционным банком на привлечение 100 млн.евро. на эти же цели, Заемное соглашение по которому подписывается в рамках осуществляемого государственного визита Президента Республики Узбекистан во Французскую Республику.
Особый интерес участников Форума вызвала подробная презентация о проводимых в республике научно-изыскательских разработках и исследованиях в области солнечной энергетики, а также деятельность Национальной энергосберегающей компании, созданной решением Президента Республики Узбекистан для целей ведения единой политики по вопросам широкого внедрения современных энергоэффективных и энергосберегающих технологий и рационального пользования энергоресурсами.
Отдельному обсуждению, с учетом передовой мировой практики, подлежали осуществляемые реформы по структурным преобразованиям в стране, либерализации экономики, улучшению деловой среды и инвестиционного климата. При этом, участниками Форума была отмечена необходимость создания должных нормативно-правовых основ по внедрению механизмов государственно-частного партнерства. Немаловажным является принятие закона «О возобновляемых источниках энергии», который предусматривает гарантированный доступ производителей энергии из возобновляемых источников, независимо от форм собственности, к единой электроэнергетической системе, формирование стимулирующих тарифов и закупочных цен на электроэнергию, производимую из возобновляемых источников.
В рамках Форума предусматривается проведение переговоров с руководством МЭА в Министерстве экономики Республики Узбекистан и Государственном комитете по статистике.
Форум продолжает свою работу, по итогам которого будут разработаны новые предложения для политики внедрения традиционных и возобновляемых источников энергии в энергобаланс страны с учетом стабильного обеспечения энергоресурсами, разработки принципиально обновленной нормативно-правовой базы для устойчивого развития энергетики республики.
Также гости почтут память Первого Президента Республики Узбекистан и посетят достопримечательности г. Самарканда.