14/10/2016 - 17:32 20680
2016 yilning 8-10 noyabr kunlari Toshkent shahridagi «O‘zekspomarkaz» milliy ko‘rgazmalar majmuasida I Xalqaro meva-sabzavot yarmarkasi bo‘lib o‘tadi.
Xalqaro yarmarka «O‘zbekoziqovqatxolding» XK,  “O‘zvinosanoat-xolding” XK, Assotsiatsiya “O‘zbekoziqovqatzaxira”, «O‘zagroeksport» AJ va «Xalqaro meva-sabzavot yarmarkasi» Direksiyasi MCHJ tomonidan tashkil etilmoqda.
Yarmarka o‘zbek kompaniyalari uchun o‘z mahsulotlarini taqdim etish, eksport geografiyasini kengaytirish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini sotish bozorlarini va yangi xorijiy hamkorlarni topish imkonini beradi. Chet ellik ishtirokchilarga esa, o‘z davlatlari bozorlari uchun meva-sabzavot mahsulotlarini yetkazib berish borasida hamkorlik aloqalari o‘rnatishga zamin yaratadi.
Xalqaro meva-sabzavot yarmarkasida 150 dan ortiq mahalliy meva-sabzavot mahsulotlarini yetkazib beruvchilar va qayta ishlovchilarning respublikaning barcha hududlaridan ishtiroki kutilmoqda, turdosh soha vazirlik, idora va tashkilotlarning vakillari o‘z mahsulotlarini taqdim etadi, bundan tashqari eksportyorlar va chet ellik xaridorlarga zarur bo‘lgan ma'lumotlar beriladi.
Xususan, ko‘rgazma pavilonlarida, O‘zbekistonda yetishtirilgan xo‘l, quritilgan va qayta ishlangan meva, sabzavot, poliz va dukkakli mahsulotlar hamda ziravorlar taqdim etiladi.
Bugungi kunda mahalliy meva-sabzavot yetishtiruvchilar uchun xorijda qayta ishlovchi va riteyl kompaniyalar katta qiziqish uyg‘otmoqdalar.
Mahalliy ishlab chiqaruvchilar va xorijiy ishtirokchilar o‘rtasida kooperatsiya aloqalarini o‘rnatish maqsadida “O‘zekspotsentr” milliy ko‘rgazmalar kompleksi pavilonlarida “muzokara maydonchalari” faoliyat yuritib boradi, bunda tovar yetkazib beruvchi xorijiy savdo kompaniyalari, xususan xarid qilish bo‘yicha qaror qabul qiluvchi mutaxassislar bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar olib borishi mumkin.
Shu bilan birga, yarmarkaning xorijiy ishtirokchilari uchun meva-sabzavot mahsulotlarini qayta ishlovchi korxonalarga, sovutish komplekslariga va bundar tashqari intensiv bog‘larga, tashrif buyurishlari tashkil qilinadi.
Yarmarkaning asosiy vazifalari:
- xorijiy hamkorlarni O‘zbekiston Respublikasining meva-sabzavot mahsulotlari yetkazib berish salohiyati bilan tanishtirish;
- meva-sabzavot mahsulotlari yetishtiruvchilar, qayta ishlovchi korxonalar va xorijiy import qiluvchi kompaniyalar o‘rtasida uzoq muddatli, istiqbolli va o‘zaro manfaatli munosabatlar o‘rnatish;
- meva-sabzavot mahsulotlari yetkazib berish bo‘yicha bitimlar tuzish.
Yarmarka Tashkiliy qo‘mitasi manziliga (Xalqaro meva-sabzavot yarmarkasi direksiyasi) xorijiy qayta ishlash korxonalari, riteyl kompaniyalar, savdo va logistik markazlar vakillaridan bo‘lajak yarmarkada ishtirok etish bo‘yicha arizalar kelib tushmoqda. Ishtirokchilarni ro‘yxatdan o‘tishi 2016 yil 5 noyabrgacha davom etadi.

14/10/2016 - 17:42 13493
С 8 по 10 ноября 2016 г. в г. Ташкенте в Национальном выставочном комплексе «Узэкспоцентр» состоится I Международная плодоовощная ярмарка. Организаторами мероприятия являются ХК «Узбекозиковкатхолдинг», ХК “Узвиносаноат-холдинг”, Ассоциация “Узбекозиковкатзахира”, АО «Узагроэкспорт» и «Дирекция Международной плодоовощной ярмарки».
Ярмарка позволит узбекским компаниям представить свою продукцию, расширить географию экспорта, рынок сбыта сельхозпродукции и найти новых иностранных партнёров, а зарубежным участникам – найти партнёров для налаживания поставок плодоовощной продукции на рынки своих стран.
На Международной плодоовощной ярмарке ожидается участие более 150 отечественных поставщиков и переработчиков плодоовощной продукции из всех регионов республики, представителей профильных министерств, ведомств и организаций, которые представят свою продукцию, а также необходимую экспортерам и зарубежным покупателям информацию.
В частности, в выставочных павильонах будут представлены производимые в Узбекистане свежие, сушёные и переработанные фрукты, овощи, бахчевые и бобовые культуры, а также специи.
Сегодня большой интерес для местных производителей плодоовощной продукции представляют зарубежные перерабатывающие и ритейл-компании.
В целях налаживания кооперационных связей между местными производителями и зарубежными участниками, в павильонах национальном выставочном комплексе «Узэкспоцентр» будут работать «переговорные зоны», где поставщики смогут провести прямые переговоры с представителями зарубежных торговых компаний, в частности со специалистами, принимающими решения о закупках.
Вместе с тем, для зарубежных участников ярмарки будет организован специальный тур на предприятия по переработке плодоовощной продукции, холодильные комплексы, а также интенсивные сады.
Основными задачами ярмарки являются:
– ознакомление зарубежных партнеров с потенциалом Республики Узбекистан в сфере поставок плодоовощной продукции;
- установление долгосрочных, перспективных и взаимовыгодных отношений между производителями плодоовощной продукции, перерабатывающими предприятиями и зарубежными торговыми компаниями-импортерами;
– заключение контрактов на поставку плодоовощной продукции.
В адрес Оргкомитета ярмарки (Дирекция Международной плодоовощной ярмарки) поступают заявки от представителей зарубежных перерабатывающих предприятий, ритейл-компаний, торговых и логистических центров на участие в работе предстоящей ярмарки. Регистрация участников продолжится до 05 ноября 2016 года.