Qurilish va oziq-ovqat sanoati mutaxassislari uchun maxsus seminar
Joriy yilning 5 noyabrida Toshkent shahridagi Turin politexnika universitetida mamlakatimizdagi qurilish va oziq-ovqat sanoati asosiy ishlab chiqarish korxonalarining vakillari uchun “Energiya samaradorlik: sanoat korxonalarida energoaudit o‘tkazish” mavzuida seminar bo‘lib o‘tdi. Ushbu seminar Janubiy Koreya energiya agentligi va O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi hamkorligida “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” loyihasi doirasida tashkil etildi. Mazkur tadbirda DAJ “O‘zbekengilsanoat”, AJ “O‘zqurilishmateriallari”, AJ “O‘zeltexsanoat”, “O‘zdavenergonazorat” va “O‘zdavneftgazinspeksiya” davlat inspeksiyalari hamda Oziq-ovqat sanoati korxonalari uyushmasi kabi tashkilotlarning mutaxassislari faol ishtirok etdilar.
Seminarning asosiy maqsadi Janubiy Koreya davlati tajribasi misolida, energiya samaradorligini boshqarish va energiya tekshiruvlarni o‘tkazishda sanoat korxonalari xodimlarining bilim va tajribasini kengaytirishga qaratilgan. Shu ma'noda, Koreya energetika mutaxassislari seminar qatnashchilarini sanoat korxonalarida energiya iste'molini kamaytirish bo‘yicha o‘z tajribalari bilan tanishtirib, shuningdek, sanoat tarmoqlarida energiya sig‘imini qisqartirishga erishish usullari, ularni amaliyotga tatbiq etish haqida gapirib berdilar.
Bundan tashqari, Koreya ekspertlari nasos, qozonxona va kompressor kabi sanoat qurilmalariga ega bo‘lgan korxonalarda energoaudit o‘tkazish jarayonlari haqida ham ma'lumot berishdi.
Ushbu seminarning yana bir jihati energoaudit masalalari va metodologik usullarini mamlakatimizdagi real sanoatida muhokama qilishdan ham iborat edi. Shu ma'noda Koreya energiya agentligi ishtirokida AJ “Quvasoysement” va AJ “O‘zkabel” qo‘shma korxonalarida o‘tkazilgan energoaudit hisoboti taqdim etildi.
Seminar davomida olingan bilim va tajribalari ishtirokchilarga energoresurs boshqarish tizimini takomillashtirish jarayoniga o‘z hissasini qo‘shishga imkon beradi. Boshqacha aytganda, O‘zbekiston sanoat korxonalari energiya samaradorligi yuqori malakali mutaxassislarining innovatsion g‘oyalari tufayli yanada ortadi. “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” loyihasi, o‘z navbatida, ushbu jarayonlarni energiya samarador loyihalarni moliyalashtirish orqali ko‘maklashadi. Aytish joizki, bugungi kunda, mazkur loyiha bo‘yicha tog‘-kon, neft-gaz, kimyo, qurilish va oziq-ovqat sanoati tarmoqlariga tegishli bo‘lgan 30 dan ortiq  korxonalar faol ishtirok etishmoqda.

Семинар по повышению энергоэффективности для специалистов строительной и пищевой промышленности
Поиск новых решений для повышения энергоэффективности, снижение себестоимости и повышение конкурентоспостобности продукции - задача каждого производственного предприятия. Одним из таких решений является приобретение энергоэффективного оборудования, что также позволяет сократить энергозатраты на производство, тем самым повысить конкурентоспособность продукции.
5 ноября в Туринском политехническом университете в Ташкенте состоялся семинар на тему «Энергоэффективность: энергоаудит промышленных предприятий» для представителей крупных производств строительной и пищевой промышленности Узбекистана. Данный семинар был подготовлен экспертами Корейского агентства по энергетике совместно с Министерством экономики в рамках Проекта «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий». В мероприятии приняли участие более 30 специалистов таких компаний, как ГАК «Узбекенгилсаноат», АК «Узстройматериалы», АК «Узэлтехсаноат», государственные инспекции «Узгосэнергонадзор», «Узгоснефтегазинспекция», а также Ассоциация предприятий пищевой промышленности и др.
Основной целью данного семинара стало повышение знаний и опыта персонала крупных предприятий в области управления энергоэффективностью и проведения энергетических проверок в промышленном производстве на примере опыта Республики Корея.
В частности, корейские специалисты в области энергетики ознакомили участников с опытом Кореи по снижению уровня потребления энергии на промышленных предприятиях, а также с тем, какие инструменты применяются для достижения целей по пути снижения энергоемкости в производстве. Также, корейские эксперты поделились опытом проведения энергоаудита на производстве, где используются такие промышленные устройства, как насосы, котлы, компрессоры и прочие.
Особенностью данного семинара явилось то, что вопросы и методологии энергоаудита обсуждались на примере реальных энергетических проверок, имевших место, в частности в Узбекистане. К примеру, был представлен отчет по проведённому энергоаудиту на таких предприятиях Узбекистана, как АК «Кувасойцемент» и СП АО «Узкабель», в котором принимали участие представители Корейского агентства по энергетике.
Полученные в ходе семинара знания и опыт позволят участникам внести свой вклад в процесс совершенствования системы управления энергоресурсами на промышленных предприятиях нашей страны. Иными словами, энергоэффективность промышленных предприятий Узбекистана будет повышаться также за счет инновационных идей высококвалифицированных специалистов. В свою очередь, проект «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий» будет способствовать данным процессам, расширяя возможности финансирования энергоэффективных проектов. На сегодняшний день в проекте принимают участие более 30 крупнейших предприятий таких энергоёмких отраслей, как электроэнергетика, горнодобывающая, нефтегазовая, химическая, строительная и пищевая промышленность.