O‘zbekiston davlat xizmatchilari uchun sanoat korxonalarining energiya samaradorligi bo‘yicha trening tayyorlandi
26/10/2015 - 15:02 10985
Joriy yilning 26 oktyabr kuni Toshkent shahridagi Turin politexnika universitetida davlat xizmatchilari va energetika mutaxassislari uchun “Energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha faoliyat yuritayotgan davlat idoralari, ilmiy-tadqiqot  muassasalari mutaxassislarining energoaudit sohasidagi salohiyatini yuksaltirish” mavzuidagi besh kunlik trening boshlandi. Mazkur trening “CASEP” loyihasi (Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyodagi Barqaror energetika dasturi) va O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi tomonidan tuzilgan bo‘lib, Jahon bankining “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” qo‘shma loyihasi doirasida tashkil etildi.
Trening dasturi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2015 yil 5 maydagi PP-2343-sonli “2015-2019 yillarda iqtisodiyot tarmoqlarida va ijtimoiy sohada energiya sig‘imini qisqartirish, energiyani tejaydigan texnologiyalarni joriy qilish chora-tadbirlari Dasturi to‘g‘risida”gi qarori hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2011 yil 25 iyuldagi 211-sonli “Xalqaro taraqqiyot assotsiatsiyasi ishtirokida “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” loyihasini amalga oshirishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaroriga binoan, davlat xizmatchilarining energiya samaradorligi,  energomenedjment va energoaudit sohasidagi bilim va tajribalarini oshirish maqsadida ishlab chiqilgan.
Ushbu treningda O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi, Adliya vazirligi, Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vazirligi, O‘zbekiston Respublikasining Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Fan va texnologiyalarni rivojlantirishni muvofiqlashtirish qo‘mitasi, “O‘zdavenergonazorat”, “O‘zdavnefte-gazinspeksiya”, “Sanoatgeokontexnazorat” davlat inspeksiyalari, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi hamda “O‘zbekenergo”, “O‘zbekneftegaz”, “O‘zeltexsanoat” kompaniyalarining  mutaxassislari qatnashyapti. Trening ma'ruzalari va amaliyoti sanoatda energiyani tejash va energiya samaradorligini oshirish borasida boy tajribaga ega bo‘lgan xalqaro ekspertlar tomonidan olib boriladi.
Mazkur treningda mavzu ikki jihatdan, ya'ni  texnik va texnologik rivojlantirish masalalari hamda energiyani tejash jarayonlariga oid zamonaviy chora-tadbirlar va yondashuvlar orqali  ochib berishga qaratilgan. Shu munosabat bilan, birinchi kun ma'ruzasi energiyani tejash davlat dasturlarining asosiy omillari va energoresurslarni boshqarish xalqaro tajribasiga bag‘ishlanib, unda shuningdek, O‘zbekiston Respublikasida bu borada amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar qiyosiy tahlil qilindi.
Trening mashg‘ulotlari davomida quyidagi masalalar:
Energiya samaradorligini davlat va korxona darajasida oshirish bo‘yicha dasturiy yondashuv;
Energiyadan oqilona foydalanish siyosatini qo‘llab-quvvatlash;
Energoaudit va energomenedjment tizimi;
Energiya iste'moli tahlili va monitoringi;
Sanoatda energiya samaradorligini oshirishning ekologik jihatlari muhokama qilinadi.
Trening dasturi “aqliy hujum”, “keys-stadi” (amaliy mashg‘ulotlar), guruh bahslari kabi zamonaviy  usullar orqali interaktiv o‘quv jarayonini taklif etadi. O‘quv dasturini muvaffaqiyatli tamomlagan ishtirokchilar trening yakunida sertifikat bilan taqdirlanadilar.
Ekspertlarning ishonchi komilki, mazkur trening davlat xizmatchilarining energoaudit va energomenedjmentni O‘zbekiston sanoatida qo‘llash borasidagi bilim va malakasini oshirib, ushbu olingan tajribalarni o‘z hamkasblari o‘rtasida keng targ‘ib etadi.
Ishlab chiqarish jarayonlarining energiya samaradorlik salohiyatini aniqlash, shu jumladan, energiya samarador asbob-uskunalarni sotib olish orqali energiya ist'yemolini kamaytirishga qaratilgan chora-tadbirlarni amalga oshirishga imkoniyatlar yaratiladi. Ushbu imkoniyatlar esa energiya xarajatlarini kamaytirish hamda mamlakatimiz sanoat mahsulotlarining raqobatbardoshligini oshirishni ta'minlaydi.
Ta'kidlab o‘tish joizki, 2012 yildan boshlab, “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” loyihasi doirasida Xalqaro taraqqiyot uyushmasi kredit mablag‘lari hisobiga O‘zbekiston sanoat korxonalarida energiyani tejash texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha 76 ta loyiha amalga oshirilmoqda.  Mazkur loyihalarning amalga oshirilishi natijasida 547 mln. kVt/s elektroenergiya hamda 214 mln. kub.m. gaz iqtisod qilinadi.

Для государственных служащих Узбекистана подготовлен тренинг по энергоэффективности промышленных предприятий
26/10/2015 - 15:06 13234
26 октября в Туринском политехническом университете в Ташкенте стартовал тренинг «Повышение потенциала в области энергоаудита промышленных предприятий для специалистов органов государственного управления, государственных организаций, исследовательских институтов, вовлеченных в деятельность по повышению энергоэффективности», главными слушателями которого станут государственные служащие и эксперты Узбекистана в области энергетики. Данный пятидневный тренинг организован Проектом «CASEP» (Программа ЕС по устойчивой энергетике для Центральной Азии) совместно с Министерством экономики в рамках Проекта Всемирного банка «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий».
Программа тренинга разработана в соответствии с Программой мер по сокращению энергоемкости, внедрению энергосберегающих технологий в отраслях экономики и социальной сфере на 2015-2019 годы, утвержденной Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-2343 от 5 мая 2015 г., а также Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №211 от 25 июля 2011г. «О мерах по реализации проекта «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий» с участием Международной ассоциации развития (МАР)», с целью совершенствования знаний и навыков государственных служащих в области энергоэффективности, энергоменеджмента и энергоаудита.
В тренинге принимают участие специалисты из таких министерств, ведомств и организаций, как Министерство финансов, Министерство юстиции, Министерство внешнеэкономических связей инвестиций и торговли Республики Узбекистан, Комитет по координации развития науки и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан, государственные инспекции «Узгосэнергонадзор», «Узгоснефтегазинспекция», «Саноатгеоконтехназорат», Академия наук Республики Узбекистан, а также компании «Узбекэнерго», «Узбекнефтегаз», «Узэлтехсаноат». Лекции и практические занятия проводят международные эксперты, имеющие опыт в области повышения энергоэффективности и энергосбережения в промышленности.
Тренинг раскроет тему как с точки зрения технико-технологического развития, так и современных мер и подходов к энергосбережению. В ходе занятий первого дня обсуждались основные элементы государственных программ энергосбережения различных стран мира, международный опыт управления энергоресурсами, а также проведен сравнительный анализ мер, осуществляемых в данной сфере, в том числе в Республике Узбекистан.
В ходе тренинга будут обсуждаться следующие вопросы:
- Программный подход к повышению энергоэффективности на национальном и производственном уровне;
- Политика поддержки рационального использования энергии;
- Энергоаудит и система энергоменеджмента;
- Мониторинг и анализ энергопотребления;
- Экологические аспекты повышения энергоэффективности в промышленности.
Также предполагается интерактивное обучение, с применением таких методик, как «мозговой штурм», практические занятия («кейс-стади»), дискуссии, и работа в группах. Участникам, успешно окончившим обучающий курс, по итогам тренинга будут вручены сертификаты.
Эксперты убеждены, что данный тренинг усовершенствует знания и опыт государственных служащих Республики Узбекистан в вопросах применения энергоаудита и энергоменеджмента в промышленности Узбекистана. Более того, национальные специалисты получат возможность распространить приобретенный опыт среди своих коллег.
Определение потенциала энергоэффективности в производстве позволяет реализовать конкретные меры по снижению энергопотребления, в том числе за счет приобретения энергоэффективного оборудования, что способствует сокращению энергозатрат на производство и повышению конкурентоспособности продукции в промышленной отрасли страны.
Необходимо отметить, что с 2012 года в рамках Проекта «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий» за счет кредитных средств Международной Ассоциации Развития реализуются 76 проектов по внедрению энергосберегающих технологий в промышленном производстве по результатам которых ожидается расчетная экономия 547 млн. кВтч электроэнергии и 214 млн.куб.м природного газа.