Islom Karimovning O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti lavozimiga kirishish tantanali marosimiga bag‘ishlangan Oliy Majlis palatalarining qo‘shma majlisidagi nutqi
10/04/2015 - 20:57 9009
Foto: UzA
Aziz vatandoshlar, muhtaram Oliy Majlis deputatlari!
Qadrli mehmonlar!
Avvalo, siz, hurmatli Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari va Senat a’zolariga, sizlarning timsolingizda butun xalqimizga murojaat qilib, mening O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti bo‘lib saylanishimga o‘z ishonchini bildirgan yurtdoshlarimga o‘zimning samimiy minnatdorligimni izhor etishdan baxtiyorman.
Ayni shu fursatdan foydalanib, siz, azizlarimga o‘zimning chuqur hurmat va ehtiromimni bildirib, hammangizga sog‘lik-omonlik, baxt-saodat tilayman, qalbimdagi eng ezgu orzu-tilaklarimni qabul qilishingizni so‘rayman.
Menga bildirilgan ishonchni o‘zim uchun avvalo ulkan mas’uliyat va katta sharaf deb bilaman va yana bir bor aytmoqchiman – bunday yuksak, hech narsa bilan o‘lchab bo‘lmaydigan xalq ishonchini oqlashga, bajo keltirishga butun borlig‘imni safarbar qilaman.
Biz eski, o‘zini oqlamagan mustabid, zo‘ravon tuzumdan butunlay voz kechib, taqdirimizni o‘z qo‘limizga olib, biz uchun yangi demokratik davlat va fuqarolik jamiyati barpo etish, hech kimdan kam bo‘lmaydigan ozod va obod hayot qurishni o‘z oldimizga maqsad qilib qo‘yib, amalga oshirayotgan qat’iy o‘zgarish va islohotlar natijasida bugun erishayotgan yuksak marra va yutuqlarimizni hech kim inkor etolmaydi.
Bularning asosiy omili va mezoni sifatida, hech shubhasiz, biz tanlagan va dunyoda “o‘zbek modeli” deb nom olgan, mashhur besh tamoyil – prinsipga asoslangan, tadrijiy – evolutsion, bosqichma-bosqich rivojlanishning O‘zbekiston yo‘li naqadar to‘g‘ri ekanini hayotning o‘zi tasdiqlab bermoqda.
Bu modelning afzalligi va bugun o‘zini butunlay oqlaganini O‘zbekistonga xos bo‘lgan turli tabiiy, tarixiy, milliy, demografik va ekologik xususiyatlarni to‘la hisobga olganida ko‘ramiz.
Misol uchun, qishloq xo‘jaligini oladigan bo‘lsak, bu sohada arenda – ijara mulkiga asoslangan fermerlik harakatini rivojlantirishga katta e’tibor berganimiz, uni har tomonlama qo‘llab-quvvatlaganimiz evaziga bu harakat, hech shubhasiz, yaqin tariximizda o‘chmas iz bo‘lib qoladi, desam, ayni haqiqatni aytgan bo‘laman. Fermer xo‘jaliklarimiz bugungi kunda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining nafaqat 90-92 foizini ishlab chiqarmoqda, balki qishloq hayotining taraqqiyotini o‘z zimmasiga olgan ijtimoiy-siyosiy harakatga aylanib bormoqda.
Yoki bugungi kunda mamlakatimiz yalpi ichki mahsulotining 56 foizini ishlab chiqarayotgan kichik biznes va xususiy tadbirkorlik haqida gapiradigan bo‘lsak, hozirgi vaqtda ish bilan band aholimizning 75-77 foizi bu sohada mehnat qilmoqda.
O‘z-o‘zidan ayonki, ko‘p narsadan dalolat beradigan ana shunday ko‘rsatkich va raqamlar biz olib borayotgan islohotlarni yanada chuqurlashtirish, ertangi kunimiz, taraqqiyotimiz yo‘lida mustahkam poydevor bo‘lishi muqarrar.
Shuni to‘liq asos bilan aytishimiz mumkin – ayni shu kabi islohotlarni amalga oshirish hisobidan biz O‘zbekiston iqtisodiyotining barqaror o‘sish sur’atlarini ta’minlashga erishmoqdamiz. Ya’ni, oxirgi 10-yil davomida mamlakatimizda yalpi ichki mahsulotning o‘sish sur’atlari 8 foizdan oshib kelayotgani va 2015-yilda ham – shunga ishonchimiz bor – bundan kam bo‘lmasligini inobatga olsak, barcha narsa o‘z-o‘zidan ayon bo‘ladi.
Bunday yutuqlarning sabablarini biz avvalo mard va matonatli, ko‘pni ko‘rgan xalqimizning, odamlarimizning dunyoqarashi, siyosiy ongi va saviyasi tobora yuksalib borayotganida ko‘ramiz. Va eng muhimi, buning sababi bugungi kunda hal qiluvchi kuch bo‘lib maydonga chiqayotgan, zamonaviy bilim va kasb-hunarlarni puxta egallagan, mustaqil va yangicha fikrlaydigan, Vatanimizning ertangi kuni uchun mas’uliyatni o‘z zimmasiga olishga qodir bo‘lgan navqiron yoshlarimizni biz o‘zimizning ishonchimiz, tayanchimiz va suyanchimiz deb bilganimizdadir.
Ammo shular haqida so‘z yuritar ekanmiz, bir achchiq haqiqatni esimizdan chiqarmasligimizni istar edim. Agarki biz erishgan yutuq va marralarimiz bilan chegaralanib, xotirjamlik, havolanish va beparvolik kayfiyatlariga berilib ketsak, bunday holat barchamiz yo‘l qo‘ygan, kechirib bo‘lmaydigan katta xatoga aylanib ketishi mumkin.
Biz XXI asrda – intellektual mehnat va internet davrida, globallashuv zamonida yashayotganimizni, hayot taraqqiyoti hech qachon bir joyda to‘xtab turmasligini unutmasligimiz zarurligini hayotning o‘zi taqozo etmoqda.
Buning ustiga, jahon miqyosida iqtisodiy-moliyaviy inqiroz davom etayotgani, raqobat, qarama-qarshilik tobora beshafqat tus olayotgani, radikalizm, terrorizm, ekstremizm kabi tahdidlar kuchayib borayotgani barchamizdan avvalo bir yoqadan bosh chiqarib, safarbarligimizni yanada oshirishni talab qiladi.
Shu borada amalga oshirayotgan ishlarimiz qatorida hayotimizni keskin o‘zgartirayotgan demokratik islohotlarni tezlashtirish, ularning samarasini oshirish bugungi kunda, hech shubhasiz, eng dolzarb vazifamizga aylanmoqda, desam, yanglishmagan bo‘laman.
Shular haqida gapirar ekanmiz, eng avvalo, biz uchun to‘siq bo‘lib turgan, eski mustabid tuzumdan qolgan asoratlarga barham berish va bugun hamon o‘z yechimini kutayotgan turli muammolarni hal qilishimiz, qabul qilgan qonunlarimizni izchil amalga oshirish, olib borayotgan islohotlarimizni yanada chuqurlashtirish alohida ahamiyat kasb etadi. Shu jumladan, birinchi navbatda, axborot va so‘z erkinligi, inson huquq va erkinliklarini ta’minlash, sud-huquq tizimini yanada takomillashtirish, fuqarolik jamiyati institutlarini rivojlantirish va himoyalash kabi islohotlarni yangi, yuksak bosqichga ko‘tarish – aytish mumkinki, bu sohalarda hali qiladigan ishlarimiz ko‘p.
Hech kimga sir emas, iqtisodiyotimizning raqobatdoshligini ta’minlamasdan turib, ya’ni, ishlab chiqarish soha va tarmoqlarini modernizatsiya va diversifikatsiya qilmasdan, texnologik va texnik nuqtai nazardan yangilamasdan turib, biz ishlab chiqaradigan mahsulotlarni jahon bozori, ertaga esa ichki bozorimiz ham qabul qilmaydi.
Bu haqiqat hammamizga ayon bo‘lishi kerak.
Shuning uchun ham ertangi kunni, kelajak istiqbolimizni o‘ylaydigan bo‘lsak, bugun iqtisodiyotimizda amalga oshirayotgan keng ko‘lamli islohotlarni, avvalambor, tarkibiy o‘zgarishlarni yanada chuqurlashtirish, yangi, zamon talab qiladigan darajaga ko‘tarish masalasini hal qilmasdan turib, ochiq aytishimiz kerak, biz o‘z maqsadlarimizga – taraqqiy topgan demokratik davlatlar qatoriga ko‘tarilishimiz haqida gapirishning hojati qolmaydi.
Birinchi navbatda Konstitutsiyamizda muhrlab qo‘yilgan ko‘p tarmoqli iqtisodiyotimizning ustuvor sohasi bo‘lmish xususiy mulk va xususiy tadbirkorlik yo‘lidan barcha g‘ov va to‘siqlarni yo‘q qilish – biz uchun hal qiluvchi, ustuvor vazifaga aylanishi darkor.
Aytish kerak – o‘tgan yillar davomida mamlakatimizda xususiy mulk va mulkdorlarni himoyalashga qaratilgan ishonchli me’yoriy-huquqiy asos va kafolatlarni, jumladan, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikka zarur sharoit va imtiyozlarni yaratib berish bo‘yicha ko‘pgina ishlar bajarildi va bajarilmoqda. Lekin, ming afsuski, xususiy mulkning davlat mulkiga nisbatan ustuvorligi barchamiz uchun ayon bo‘lishiga qaramasdan, bu yo‘nalishda amalga oshirayotgan ishlarimiz, avvalo, mulkdorlarga erkinlik berish masalalari to‘la yechilmayapti, o‘zining kutilgan samarasini bermayapti.
Shuning uchun ham iqtisodiyotimizda davlatning ulushi va o‘rnini strategik hamda iqtisodiy asoslangan darajaga qadar qisqartirishimiz darkor.
Oldimizda turgan yana bir muhim vazifa – ma’muriy-buyruqbozlik tizimining hamon saqlanib qolayotgan har qanday shakllaridan voz kechib, davlat organlari, biznes va xususiy sektor o‘rtasidagi vazifa va vakolatlarni aniq belgilab qo‘yishimiz, savdo operatsiyalarini, chakana savdodan tashqari, asosan birja orqali amalga oshirish tizimiga o‘tishimiz kerak.
Shular qatorida korporativ yoki aksiyadorlik birlashmalari faoliyatiga ham ko‘pgina xorijiy firma va kompaniyalar tajribasi asosida tegishli o‘zgartirishlar kiritish zarur.
Bu boradagi amaliy tajribamiz shuni ko‘rsatadiki, O‘zbekistonda mahalliy aksiyadorlar bilan birga, chet ellik investorlarning ham aksiyalarga ega bo‘lishi mulkchilikning eng ma’qul, samarali, o‘zini oqlayotgan yo‘lidir. Buning afzalligi shundaki, xorijlik aksiyadorlar – muassislar qo‘shma korxonalarga avvalo ilg‘or, yuqori texnologiyalarni olib kelish bilan birga, ishlab chiqarishni zamonaviy asosda tashkil etish va boshqarishni joriy etadi.
Shu asnoda biz xorijiy davlatlar va kompaniyalar bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun ochiqligimizni bildirib, bu borada yangi yo‘l va imkoniyatlar ochib berishga tayyormiz, desam, o‘ylaymanki, barchangiz bu fikrga qo‘shilasiz.
Bugungi kunda amalga oshirayotgan va 2015-yil hamda kelgusi yillar uchun belgilab olgan ayni shunday islohotlarimizni yanada chuqurlashtirish, iqtisodiyotimizning barqaror o‘sish sur’atlarini davom ettirishimiz, hech shubhasiz, davlat boshqaruvi tarkibini va iqtisodiyotimizning raqobatdoshligini yangi bosqichga ko‘tarishga, jahon miqyosida O‘zbekistonimizning munosib o‘rin egallashiga xizmat qiladi.
Qadrli do‘stlarim, yurtdoshlarim!
Ruxsatingiz bilan yana bir o‘ta muhim va barchamizni o‘ylantiradigan masalaga to‘xtalib o‘tishni zarur, deb bilaman. Ya’ni, bugungi kunda barchamiz qanday o‘ta tahlikali, tobora keskinlashib borayotgan, turli xavf-xatarlarni olib kelishi mumkin bo‘lgan zamonda yashamoqdamiz.
Ayni shunday vaziyatni hisobga olib, bugun yurtimizda hukm surayotgan tinchlik-osoyishtalikni, xalqimizning osuda hayotini, chegaralarimizning daxlsizligini asrash maqsadida biz uzoq va yaqin atrofimizdagi barcha davlatlar bilan do‘stona munosabatlarni va o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlashni o‘zimizning eng ustuvor vazifamiz, deb bilishimiz kerak.
Yana va yana bir bor aytishni o‘zimning burchim, deb bilaman – O‘zbekiston hech qanday harbiy-siyosiy blokka qo‘shilmaydi, o‘z hududida chet el harbiy bazalarini joylashtirishga, bizning harbiylarimizning mamlakatimiz tashqarisida bo‘lishiga mutlaqo yo‘l qo‘ymaydi.
Bugun yaqin atrofimizda vujudga kelayotgan o‘ta murakkab vaziyatda ayni shunday yo‘lni, shunday siyosatni biz uchun eng to‘g‘ri, eng ma’qul, deb bilamiz. Ilgari ham aytganimdek, bizga, xalqimizga tinchlik va omonlik kerak, buning uchun kurashishimiz kerak.
Fursatdan foydalanib, bizga yaqindan yordam va ko‘mak berib, hamkorlik qo‘lini uzatib, doimo xayrixoh bo‘lib kelayotgan xorijiy davlatlar va xalqaro tashkilotlarga, ularning mana shu zalda o‘tirgan vakillariga, barcha chet ellik mehmonlarimizga o‘z nomimdan, xalqimiz nomidan samimiy tashakkur izhor etishga ruxsat bergaysiz.
Mening O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti etib saylanishim munosabati bilan o‘z tabrik va qutlovlarini yo‘llagan barcha davlat rahbarlariga, siyosat va jamoat arboblariga chuqur minnatdorlik bildiraman.
Menga yuksak ishonch bildirgan ona xalqimga bosh egib, yana va yana bir bor ta’zim qilaman.
Mana shunday olijanob, bag‘rikeng xalqimizga farzandlik mehri va sadoqati bilan xizmat qilish – men uchun eng yuksak sharaf, oliy saodatdir.

Выступление Ислама Каримова на торжественной церемонии вступления в должность Президента Республики Узбекистан на совместном Заседании палат Олий Мажлиса
10/04/2015 - 21:09 7940
Фото: UzA
Дорогие соотечественники, уважаемые депутаты Олий Мажлиса!
Дорогие гости!
Мне доставляет огромное удовольствие, обращаясь к вам, депутатам Законодательной палаты и членам Сената Олий Мажлиса, и в вашем лице ко всему нашему народу, выразить искреннюю благодарность всем соотечественникам, которые оказали мне высокое доверие, избрав Президентом Республики Узбекистан.
Пользуясь этой возможностью, выражаю вам, мои дорогие, свое глубокое уважение и почтение, желаю всем здоровья, счастья и благополучия.
Оказанное мне доверие я рассматриваю прежде всего как огромную ответственность и большую честь, и еще раз хочу заверить – я приложу все свои силы, посвящу свою жизнь тому, чтобы оправдать такое высокое, ни с чем не сравнимое доверие народа.
Мы, полностью отказавшись от старого, изжившего себя тоталитарного строя и став хозяевами своей судьбы, поставили перед собой такие важные цели, как построение нового, демократического государства и гражданского общества, свободной, никому и ни в чем не уступающей, благоустроенной жизни. Сегодня в результате широкомасштабных преобразований и реформ, последовательно осуществляемых нами на этом пути, мы достигли таких огромных успехов и высоких рубежей, которые никто не может отрицать.
Важнейшим фактором всех наших достижений, безусловно, стал избранный нами эволюционный и поэтапный путь развития Узбекистана, основанный на пяти известных принципах и признанный в мире как «узбекская модель» реформ, и сегодня сама жизнь доказывает, насколько правильным является этот путь.
О преимуществах и эффективности нашей модели развития свидетельствует то, что в ней всесторонне учтены природные, исторические, национальные, демографические и экологические особенности, присущие Узбекистану, и она полностью оправдала себя на практике.
К примеру, если говорить о сельском хозяйстве, то мы придали приоритетное значение развитию фермерского движения, основанного на арендном землепользовании, активно поддержали этот процесс, и именно благодаря всему этому фермерское движение, можно с уверенностью сказать, оставит яркий след в нашей новейшей истории. Сегодня наши фермерские хозяйства не только производят 90-92 процента сельскохозяйственной продукции страны, но и все больше становятся общественно-политическим движением, берущим на себя ответственность за развитие и будущее нашего села.
Или если взять малый бизнес и частное предпринимательство, то в настоящее время в этой сфере производится 56 процентов валового внутреннего продукта страны и трудятся 75-77 процентов всего занятого населения.
Безусловно, наши достижения, которые отражены в столь ярких показателях и цифрах, станут мощным импульсом на пути углубления осуществляемых нами реформ, прочным фундаментом завтрашнего дня и будущего развития страны.
Сегодня мы с полным основанием можем заявить – именно за счет реализации таких реформ мы обеспечиваем устойчивые темпы развития экономики Узбекистана. В последние 10 лет темпы роста валового внутреннего продукта страны ежегодно превышают 8 процентов. С учетом того, что, по нашим расчетам, и в нынешнем, 2015 году, эти темпы сохранятся на том же уровне, думаю, все становится еще более очевидным.
В этой связи нельзя не сказать о том, что в основе всех наших огромных успехов, прежде всего, лежит кардинальное изменение сознания и мышления, рост политической и правовой культуры наших людей, нашего самоотверженного и мужественного народа, многое повидавшего на своем веку. Главное, самой надежной опорой для нас является наша молодежь, уверенно входящая в жизнь как решающая сила, обладающая современными знаниями и профессиями, самостоятельно и по-новому мыслящая, способная взять на себя ответственность за будущее Родины.
Вместе с тем я хотел бы, чтобы все мы не забывали одну важную истину.
Если мы, удовлетворившись достигнутыми успехами и рубежами, предадимся самоуспокоенности и эйфории, то можем допустить большую, надо сказать, непростительную ошибку.
Всем нам хорошо известно, что мир, развиваясь, не стоит на месте, особенно если учесть, что мы живем в XXI веке – веке интеллектуального труда, интернета и глобализации, и стремительно меняющееся время постоянно напоминает нам об этом.
Продолжающийся в мировых масштабах финансово-экономический кризис, обретающие все более жесткий характер конкуренция и противостояние, такие усиливающиеся вызовы и угрозы, как радикализм, терроризм и экстремизм, требуют от всех нас, прежде всего, еще большей сплоченности, еще большей мобилизации наших сил и возможностей.
Безусловно, в рамках осуществляемой нами сегодня огромной работы самой актуальной задачей является ускорение и повышение эффективности демократических реформ, кардинально меняющих нашу жизнь.
Когда мы говорим об этом, особое значение для нас имеет устранение оставшихся от прежнего тоталитарного режима стереотипов, решение все еще имеющихся различных проблем, последовательная реализация принятых нами законов и дальнейшее углубление проводимых реформ.
В первую очередь, мы должны поднять на новый, более высокий уровень реформы в сфере обеспечения свободы слова и информации, прав и свобод человека, дальнейшего совершенствования судебно-правовой системы, развития институтов гражданского общества, и следует отметить, что в этих направлениях нам предстоит еще сделать многое.
Ни для кого не секрет, что если мы не обеспечим конкурентоспособность нашей экономики, то есть модернизацию и диверсификацию производственных сфер и отраслей, их техническое и технологическое обновление, мировой рынок, а завтра – и внутренний рынок, не примет производимую нами продукцию.
Все мы должны хорошо осознать эту истину.
Поэтому, если мы заботимся о нашем завтрашнем дне, о нашем будущем, то надо открыто признать, что без дальнейшего углубления осуществляемых в нашей экономике широкомасштабных реформ, прежде всего структурных преобразований, не решив вопрос ее подъема на новый, современный уровень, нельзя вести речь о достижении нашей важнейшей цели – войти в ряд высокоразвитых демократических государств.
Ключевой задачей для нас должно стать устранение всех преград и ограничений на пути развития частной собственности и частного предпринимательства, являющихся, как закреплено в нашей Конституции, приоритетной сферой многоотраслевой экономики страны.
Надо подчеркнуть, что за прошедшие годы нами проведена и продолжается большая работа по созданию прочной нормативно-правовой базы и надежных гарантий, направленных на защиту частной собственности и частных собственников, в том числе предоставление льгот и преференций субъектам малого бизнеса и частного предпринимательства.
Однако, несмотря на известные всем нам преимущества частной собственности по сравнению с государственной, проводимая в этой сфере работа, к сожалению, не смогла полностью решить вопрос предоставления необходимой свободы частным собственникам, не дает пока ожидаемых результатов.
Именно поэтому мы должны сократить до стратегически и экономически обоснованных размеров долю и уровень присутствия государства в экономике.
Еще одна задача, стоящая перед нами, - необходимо отказаться от всяких форм все еще сохраняющейся административно-командной системы, четко распределить задачи и полномочия между государственными органами, бизнесом и частным сектором, перейти на биржевую систему осуществления торговых операций, за исключением розничной торговли.
Наряду с этим следует также внести соответствующие коррективы в деятельность наших корпоративных или акционерных объединений с учетом опыта ведущих зарубежных фирм и компаний.
Наш практический опыт показал, что в Узбекистане наиболее эффективным, оптимальным и оправдывающим себя является такой вариант, когда владельцами акций становятся наряду с отечественными и иностранные инвесторы. Его преимущество заключается в том, что иностранные акционеры – учредители, помимо оснащения совместных предприятий высокотехнологичным оборудованием, внедряют также современные методы организации и управления производством.
В этой связи еще раз хочу сказать, что мы открыты для дальнейшего развития сотрудничества с зарубежными государствами и компаниями, готовы создать для этого новые, более широкие условия и возможности.
Последовательное углубление кардинальных реформ, осуществляемых в настоящее время, намеченных на 2015 год и последующий период, сохранение устойчивых темпов роста экономики, несомненно, послужит качественному улучшению структуры государственного управления и значительному повышению конкурентоспособности нашей экономики, обретению Узбекистаном достойного места на мировой арене.
Дорогие друзья, соотечественники!
Считаю необходимым остановиться еще на одном очень важном вопросе, который, безусловно, волнует всех нас.
Мы живем в тревожное, все более напряженное время, когда усиливаются различные угрозы и вызовы, которые могут привести к непредсказуемым последствиям.
Учитывая все это, в целях сохранения царящих сегодня в нашей стране мира и спокойствия, благополучия и процветания нашего народа, неприкосновенности наших границ мы должны считать своей первостепенной задачей дальнейшее укрепление дружеских отношений и взаимовыгодного сотрудничества со странами ближнего и дальнего зарубежья.
Считаю своим долгом еще раз заявить – Узбекистан никогда не присоединится ни к каким военно-политическим блокам, не допустит размещения на своей территории иностранных военных баз, пребывания наших военнослужащих за пределами страны.
В складывающейся сегодня непростой ситуации вокруг нас мы считаем именно такую позицию, такую политику самой правильной для себя, единственно верной. Как я уже говорил, нашему народу, прежде всего, нужны мир и спокойствие, и мы должны за это бороться.
Пользуясь предоставленной возможностью, позвольте от своего имени, от имени всего нашего народа выразить глубокую признательность оказывающим нам поддержку и содействие, укрепляющим с нами дружеские отношения и взаимовыгодное сотрудничество зарубежным государствам и международным организациям, присутствующим сегодня в этом зале их представителям, всем иностранным гостям.
Выражаю искреннюю благодарность главам государств, политическим и общественным деятелям, направившим свои поздравления в связи с избранием меня Президентом Республики Узбекистан.
Вновь и вновь низко кланяюсь своему народу, оказавшему мне столь высокое доверие.
Преданно и самоотверженно, с сыновней любовью служить нашему благородному и великодушному народу – это поистине высокая честь и великое счастье для меня.