Quyosh fotoelektr stansiyasining tantanali ochilish marosimi bo’lib o’tdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2014 yil 25 iyundagi “Koreya Respublikasi Prezidenti Pak Kin Xening O‘zbekiston Respublikasiga davlat tashrifi chog‘ida erishilgan kelishuvlarni ro‘yobga chiqarish chora-tadbirlari va ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish to‘g‘risida”gi PQ-2192-sonli Qarori doirasida Koreya Respublikasining Savdo, sanoat va energetika vazirligi va O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi o‘rtasida Namangan viloyaning Pop tumanida eng ilg‘or koreya texnologiyalarini qo‘llagan holda quvvati 130 kVt bo‘lgan tajriba quyosh fotoelektr stansiyasini qurish bo‘yicha Memorandum imzolangan edi.
Memorandumni amaliy ro‘yobga chiqarish natijasida Koreya tomonining 700 ming AQSH dollari miqdoridagi grant mablag‘lari hisobiga, quvvati 130 kVtga teng bo‘lgan zamonaviy quyosh fotoelektr stansiyasi qurildi. Stansiya uchun uskunalar Koreya Fotoelektr Sanoati Uyushmasi tarkibiga kiruvchi «Hanhwa», «JSPV», «S-Energy» va «TopSun» kompaniyalari tomonidan yetkazib berildi.
Qurilish-montaj va ishga tushirish-sozlash ishlari “O‘zbekenergo” DAK mutaxassislari tomonidan Koreya Fotoelektr Sanoati Uyushmasi ko‘magida amalga oshirildi. Stansiya har kuni 500-600 kVt.s elektr energiyasini energetika tizimiga berib boradi.
Stansiyaning asosiy maqsadi turli xildagi texnologik yechimlarga ega bo‘lgan zamonaviy turdagi quyosh panellarini va modullarini sinovdan o‘tkazish, yuqori foydali ish koeffitsiyentini ta'minlaydigan eng samarali yechimlarni tanlash uchun O‘zbekiston iqlim sharoitida texnik-iqtisodiy parametrlarni aniqlash hisoblanadi. Stansiya shuningdek quyosh fotoelektr stansiyalarini ekspluatatsiya qilishning amaliy ko‘nikmalarini oshirish va quyosh energetikasi sohasidagi o‘zbek mutaxassislarini tayyorlash uchun ham platforma bo‘lib xizmat qiladi.
Bugun, kompaniyalar - Koreyadan uskuna yetkazib beruvchilar, Koreya Respublikasining elchixonasi va koreya kompaniyalari mutaxassislari, shuningdek, Namangan viloyatining keng jamoatchiligi ishtirokida stansiyaning tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Foto: UzDaily
Foto: UzDaily
Marosimda so‘zga chiqqanlar - Koreya Respublikasining Savdo, sanoat va energetika vazirligi, Koreya Fotoelektr Sanoati Uyushmasi, “O‘zbekenergo” DAK vakillari va boshqalar ta'kidlaganlaridek, bu kabi loyihalarni amalga oshirish O‘zbekiston Respublikasida quyosh energetikasini rivojlantirish bo‘yicha yangi istiqbolli loyihalarni ishlab chiqish va ekspertizadan o‘tkazish uchun zarur ma'lumotlarni olish va ilmiy asoslangan takliflarni ishlab chiqishga imkon beradi.

Состоялось торжественное открытие солнечной фотоэлектрической станции
В рамках Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по реализации договоренностей, достигнутых в ходе государственного визита Президента Республики Корея Пак Кын Хэ в Республику Узбекистан (16-18 июня 2014 г.) и дальнейшему развитию двухстороннего сотрудничества» от 25 июня 2014 г. №2192 между Министерством торговли, промышленности и энергетики Республики Корея и Министерством экономики Республики Узбекистан был подписан Меморандум о строительстве тестовой солнечной фотоэлектрической станции мощностью 130 кВт в Папском районе Наманганской области с применением самых передовых корейских технологий.
По результатам практической реализации Меморандума за счет грантовых средств корейской стороны в объеме 700 тыс.долл. США построена современная солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 130 кВт. Оборудование для нее поставлено корейскими компаниями «Hanhwa», «JSPV», «S-Energy» и «TopSun», входящими в состав Ассоциации Фотоэлектрической Промышленности Кореи.
Строительно-монтажные и пуско-наладочные работы были осуществлены специалистами ГАК «Узбекэнерго» при содействии Ассоциации Фотоэлектрической Промышленности Кореи. Станция ежедневно будет подавать в энергетическую систему 500-600 кВт.ч. электроэнергии.
Основной целью станции является тестирование современных видов солнечных панелей и модулей с различными технологическими решениями, выявление их технико-экономические параметров в природно-климатических условиях Узбекистана для последующего выбора наиболее эффективных решений, обеспечивающих высоких КПД. Станция также будет служить платформой для повышения практических навыков эксплуатации солнечных фотоэлектрических станций и подготовки узбекских специалистов в сфере солнечной энергетики.
Сегодня состоялась церемония торжественного открытия станции с участием представителей компаний – поставщиков оборудования из Кореи, посольства Республики Корея и специалистов корейских компаний, а также широких слоев общественности Наманганской области.
Выступившие на церемонии представители Министерства торговли, промышленности и энергетики, Корейской ассоциации фотоэлектрической промышленности, ГАК «Узбекэнерго» и другие отметили, что реализация подобных проектов позволяет получить необходимые данные и разработать научно обоснованные предложения для разработки и экспертизы новых перспективных проектов по развитию солнечной энергетики в Узбекистане.