Respublika seminari va “davra suhbati” o‘tkazildi
Ma'lumki, O‘zbekiston Respublikasining 2014 yil 9 dekabrdagi O‘ZQ-380-sonli «Investitsiya faoliyati to‘g‘risida»gi O‘zbekiston Respublikasi qonuniga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish haqida»gi qonuni (yangi tahriri) hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan 2014 yil 24 dekabrida tasdiqlangan chora-tadbirlar Rejasining 6 va 7-bandi  talablarini  amalga oshirish maqsadida, Iqtisodiyot vazirligi tomonidan mazkur qonunning mohiyati va ahamiyatini vazirliklar, muassasa-tashkilotlar, tadbirkorlik sub'yektlariga tushuntirish borasida “davra suhbatlari” va seminarlar o‘tkazishni tashkil etish Grafigi tasdiqlanib, barcha tegishli tashkilotlarga ushbu seminar va “davra suhbatlari”da bevosita qatnashishlari xabardor etilgan edi.
Ushbu Grafik bo‘yicha shu yilning 21 yanvarida Iqtisodiyot vazirligida Moliya vazirligi, Adliya vazirligi, Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va  savdo vazirligi, Xususiylashtirish, monopoliyadan chiqarish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, Davlat soliq qo‘mitasi, Davlat bojxona qo‘mitasi, Davlat arxitektura qo‘mitasi hamkorligida mazkur qonunning mohiyati va ahamiyatini vazirliklar, muassasa-tashkilotlar, tadbirkorlik sub'yektlariga tushuntirish bo‘yicha Respublika seminari va “davra suhbati” o‘tkazildi.
Mazkur tadbirda davlat byudjeti va boshqa manbalar, shuningdek, xorijiy investitsiya va kreditlar hisobiga amalga oshirilayotgan investitsion loyixalarni amalga oshirish bo‘yicha vazirlik va idoralarning mas'ul shaxslari ishtirok etishdi.

Проведен Республиканский семинар и «круглый стол»
Как известно, в связи с принятием Закона Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «Об инвестиционной деятельности» (в новой редакции) от 9 декабря 2014 года №ЗРУ-380, а также во исполнение пунктов 6 и 7 Плана мероприятий по реализации данного Закона, утвержденный Кабинетом Министров Республики Узбекистан от 24 декабря 2014 года Министерством экономики был разработан и утвержден График проведения семинаров и «круглых столов» по разъяснению министерствам, ведомствам, субъектам предпринимательства сути и значения норм вышеотмеченного Закона и разослан всем ведомствам, которым возложено в соответствии с Планом мероприятий непосредственное участие в организации и проведении семинаров и «круглых столов».
Так, в соответствии с Графиком и Программой проведения данных мероприятий 21 января 2015 года в Министерстве экономики совместно с представителями МВЭСИТ, министерств финансов, юстиции, Госкомконкуренции, Госархитектстроя, Государственного налогового комитета, Государственного таможенного комитета, был проведен Республиканский семинар и «Круглый стол» по разъяснению министерствам и ведомствам, органам государственной власти, субъектам предпринимательства сути и значения норм Закона Республики Узбекистан от 09.12.2014г. №ЗРУ-380 «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «Об инвестиционной деятельности».
На данном мероприятии приняли участие специалисты министерств и ведомств, ответственные за реализацию инвестиционных проектов, реализуемых как за счет иностранных инвестиций и кредитов, так и государственного бюджета и других источников.