Qattiq maishiy chiqindilarni to‘plash va ularni chiqarib tashlash sohasini rivojlantirish
Respublikamizda shahar aholi punktlarida sanitariya jihatidan tozalash tizimlarini rivojlantirish va takomillashtirish bo‘yicha tegishli chora-tadbirlar amalga oshirib kelinmoqda.
Jumladan, Toshkent shahrining epidemiologik muhitini yanada yaxshilash maqsadida, Osiyo taraqqiyot banki mablag‘larini jalb qilgan holda qattiq maishiy chiqindilarni to‘plash va ularni chiqarib tashlash tizimlarini takomillashtirish hamda modernizatsiyalashga yo‘naltirilgan tegishli investitsiya loyihasi amalga oshirilmoqda.
Shuningdek, tarixiy, ma'naviy-ma'rifiy markaz sanalgan Samarqand shahrining sanitar tozaligini yaxshilash maqsadida Fransiya taraqqiyot agentligining qarz mablag‘larini jalb qilish borasida tegishli ishlar olib borilmoqda. Bugungi kunda tomonlar o‘rtasida mazkur loyihaning asosiy texnik ko‘rsatkichlari bo‘yicha kelishuv ishlari amalga oshirilmoqda.
Yuqorida nomi tilga olingan loyihaning amalga oshirilishi chiqindilarni paydo bo‘lishidan boshlab, to ularni ko‘mish, turlarga ajratish, to‘plash, qayta ishlash natijasida xomashyo olish va ularni tashuvchi mavjud transport vositalari parklarini yangilash, ya'ni zamonaviy transport vositalari bilan jihozlash jarayonlarini to‘laqonli qamrab oladi.
Chiqindilarni qayta ishlash bo‘yicha tarmoqning rivojlanishi uchun qulay iqlimni tashkillashtirish yuzasidan olib borilayotgan say'i harakatlar mahalliy davlat organlari hamda moliya va biznes olami vakillarining o‘zaro hamkorligi orqali yanada mustahkamlanmoqda.
Ushbu loyihalarning amalga oshirilishi natijasida kelajakda qattiq maishiy chiqindilarni qayta ishlash hamda ulardan foydalanishni takomillashtirishga yo‘naltirilgan uzoq muddatli infratuzilma loyihalarini amalga oshirish borasida qo‘shimcha investitsiyalarni jalb etish uchun qulay sharoit yuzaga keladi.

Развитие сферы сбора и вывоза твердых бытовых отходов
В целях усовершенствования системы сбора и вывоза твердых бытовых отходов, улучшения эпидемиологической обстановки города Ташкент начата реализация инвестиционного проекта по модернизации инфраструктуры переработки отходов с привлечением заемных средств Азиатского банка развития.
Также ведутся работы по привлечению заемных средств Французского агентства развития для улучшения системы санитарной очистки исторического и духовно-нравственного центра – города Самарканд. В настоящее время между сторонами осуществляется согласование основных технических параметров проекта.
Реализация указанных проектов обусловит усовершенствование полного цикла системы сбора и вывоза мусора, начиная от образования отходов и заканчивая их надежным захоронением на полигоне, разделение на отдельные виды отходов, вторичное извлечение сырья, оснащение существующего парка машин и механизмов современными мусороуборочными транспортными средствами.
Формирование благоприятного климата для развития отрасли по переработке отходов подкрепляется совместными усилиями органов государственной власти на местах, а также представителей финансовых институтов и бизнес-структур.
Благодаря этому на перспективу будут созданы условия для дополнительного привлечения инвестиций в долгосрочные инфраструктурные проекты, к которым, безусловно, относится переработка и утилизация твердых бытовых отходов.