Xizmat ko‘rsatish sohasi va servisni rivojlantirish yuzasidan 2014 yilning yanvar-noyabr oylarida amalga oshirilgan chora-tadbirlar va erishilgan natijalar to‘g‘risida
19/12/2014 - 21:07 7998
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy yangilanishlarni chuqurlashtirish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan ustuvor yo‘nalishlar yanada izchil rivojlantirilmoqda. Xususan, 2014 yilning yanvar-noyabr oylari yakuniga ko‘ra, xizmat ko‘rsatish sohasida o‘sish sur'ati 114,8 foizga yetkazildi. Ko‘rsatilgan xizmatlar hajmi 72545,8 mlrd so‘mni tashkil etdi.
Xizmat ko‘rsatish sohasi bo‘yicha o‘tgan 11 oy mobaynida jami 13476 ta loyiha amalga oshirilib,  shundan 6 mingdan ortig‘i - savdo, 3,7 mingtadan ortig‘i  - maishiy xizmat sohasiga to‘g‘ri keldi.
Mazkur sohani taraqqiy ettirish, asosan, tadbirkorlarning o‘z mablag‘lari hamda tijorat banklarining moliyaviy qo‘llab-quvvatlashi orqali amalga oshirildi. Hisobot davrida birgina “Mikrokreditbank” tijorat banki tomonidan 35 mlrd. so‘mdan ortiq kredit mablag‘lari mazkur sohaga yo‘naltirildi.
Eng yuqori o‘sish sur'atlari moliyaviy xizmatlar - 133,3 foiz, qishloq xo‘jaligi texnikalarini ta'mirlash xizmatlari - 127,1 foiz, aloqa va axborotlashtirish xizmatlari - 124,2 foiz, kompyuterlarni dasturlash bo‘yicha xizmatlari - 121,1 foiz, maishiy xizmatlari - 120,3 foiz, qurilish xizmatlari - 117, 9, savdo xizmatlari - 116,9 foiz, turizm xizmatlari - 116,2 foiz hamda boshqa turdagi xizmatlarda yuqori ko‘rsatkichlarga erishildi.
Tubdan o‘zgarishlar, asosan, qishloq joylarda, aholi daromadlarining ortishi, yangi uy-joylar qurilishi hamda obodonlashtirish, qishloq joylarda yashaydigan aholi turmush tarzining yuksalishi hisobiga amalga oshirilmoqda. Bundan ko‘rinadi-ki, xizmat ko‘rsatish sohasidagi jadal o‘sish sur'atlari qishloq joylarning rivojlantirilishi bilan bevosita bog‘liq. Bu borada, hisobot davrida qishloq joylarda ko‘rsatilgan umumiy xizmatlar 16088,7 mlrd so‘m yoki 115,0 foiz o‘sishni tashkil etdi.
Shu bilan birga, qishloq joylarda xizmat ko‘rsatish sohasini rivojlantirish dasturi ijrosining bir yarim yil ichida bajarilgan ishlar natijalarining tahlili ham kishi e'tiborini tortadi. Masalan, qishloq joylarda turizm xizmatini ko‘rsatish hissasi umumiy turistik xizmatlarda 18,4 foizdan 32,6 foizga yoki 14,2 foizga o‘sgan. Shuningdek, qishloq xo‘jaligi texnikalarini tuzatish va ularga xizmat ko‘rsatish - 5,0 foizga, tibbiy xizmat ko‘rsatish - 3,0 foizga, kompyuter xizmatlari - 3,6 foizga o‘sganligini kuzatish mumkin.
Yuqorida qayd etilgan xizmatlarning aholi iste'mol talablari oshishining hisobga olinib kengaytirilishi hamda xizmat ko‘rsatish sohasining izchil rivojlanishiga kompleks yondashilganligi bu borada katta sifat o‘zgarishlari amalga oshirilayotganidan dalolat beradi.

О развитии сферы услуг и сервиса за январь-ноябрь 2014г. по Республике Узбекистан
Последовательная реализация социально-экономических приоритетов, направленных на ускорение экономических реформ, поддержку предпринимательства, обеспечивают высокие темпы развития сферы услуг, которые по итогам января-ноября 2014 г. достигли 114,8 %. Оказано услуг на общую сумму 72545,8 млрд. сумов.
За 11 месяцев т.г. в сфере услуг реализовано 13476 проектов, в т.ч. в торговле реализовано более 6 тыс. проектов, в бытовом обслуживании – более 3,7 тыс.проектов.
Развитие сферы осуществляется, как за счет средств предпринимателей, так и финансовой поддержки коммерческих банков. Так, за анализируемый период только коммерческим банком «Микрокредитбанк» направлено около 35 млрд. сумов кредитных ресурсов на кредитование сферы услуг.
Высокий уровень развития за отчетный период получили финансовые услуги (133,3%), услуги по ремонту сельскохозяйственной техники (127,1%), услуги связи и информатизации (124,2%), услуги по компьютерному программированию (121,1%), бытовые услуги (120,3%), строительные услуги (117,9%), услуги торговли и общественного питания (116,9%), туристические услуги (116,2%) и другие.
Кардинальные изменения происходят и в сельской местности, связанные с дальнейшим совершенствованием уклада жизни сельского населения за счет роста доходов, строительства и обустройства нового жилья. Следует отметить прогрессивные сдвиги, связанные с опережающими темпами развития услуг в сельской местности. Так, общий объем услуг оказанных в сельской местности составил 16088,7 млрд. сумов (или 115,1 % роста).
При этом, за 1,5 года реализации программы развития сферы услуг в сельской местности, доля услуг туризма оказываемых в сельской местности в общем объеме туристических услуг возросла с 18,4% до 32,6% или на 14,2%, услуг по ремонту и обслуживанию сельскохозяйственной техники – на 5,0% (с 66,9% до 71,9%), услуг здравоохранения на 3,0% (с 30,5% до 33,5%), услуг компьютерного программирования – на 3,6% (с 8,2% до 11,8%).