2014 yilda ish o‘rinlarini tashkil etish va aholi bandligini ta'minlash dasturining bajarilishi to‘g‘risida
10/12/2014 - 19:27 7776
Mamlakatimizda aholi turmush darajasini yanada yaxshilash, ularning bandlik darajasini oshirish maqsadida, ish o‘rinlarini tashkil etish va aholi bandligini ta'minlash dasturi doirasida respublika bo‘yicha 2014 yilning yanvar-noyabr oylarida 930,5 mingta yangi ish o‘rinlari tashkil etildi (prognoz parametrlariga nisbatan 1,7 foizga ko‘proq). Mazkur ish o‘rinlarining 341,6 mingtasi yangidan tashkil etilgan kichik korxonalar va mikrofirmalar ulushiga to‘g‘ri keldi.
Tashkil etilgan yangi ish o‘rinlarining salmoqli qismi Andijon (74,9 ming ish o‘rni), Buxoro (70,7 ming ish o‘rni), Qashqadaryo (83,0 ming ish o‘rni), Namangan (72,0 ish o‘rni), Samarqand (88,7 ming ish o‘rni), Toshkent (82,7 ming ish o‘rni), Farg‘ona viloyatlari (86,6 ming ish o‘rni) hamda Toshkent shahriga (85,9 ming ish o‘rni) to‘g‘ri keladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2014 yil 7 apreldagi “O‘zbekiston Respublikasida investitsiya iqlimi va ishbilarmonlik muhitini yanada takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-4609-sonli farmoniga muvofiq 2014 yilning 1 iyunidan boshlab sanoatning ko‘p mehnat talab qiladigan tarmoqlaridagi kichik korxonalarning yillik cheklangan ishchilar sonining oshirilishi mamlakatimizda aholi bandligini ta'minlashda muhim ahamiyat kasb etadi.

О выполнении Программы создания рабочих мест и обеспечения занятости населения
В рамках Программы создания рабочих мест и обеспечения занятости населения в январе-ноябре т.г. создано 930,5 тыс. рабочих мест (на 1,7% выше предусмотренных прогнозных параметров). Из них 341,6 тыс. мест создано за счет создание малых предприятий и микрофирм.
Наибольшее количество рабочих мест создано в Андижанской (74,9 тыс. рабочих мест), Бухарской (70,7 тыс.), Кашкадарьинской (83,0 тыс.), Наманганской (72,0 тыс.), Самаркандской (88,7 тыс.), Ташкентской (82,7 тыс.) и Ферганской (86,6 тыс.) областях и в г.Ташкенте (85,9 тыс.).
Для обеспечения занятости населения важное значение имеет введенное Указом Президента Республики Узбекистан от 7 апреля 2014 года «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию инвестиционного климата и деловой среды в Республике Узбекистан» №УП-4609, увеличение с 1 июля 2014 года предельной среднегодовой численности работников малых предприятий по отдельным трудоемким отраслям промышленности.