“Sog‘lom bola yili” davlat dasturining V bo‘limi ijrosi bo‘yicha
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2014 yil 19 fevraldagi № PP-2133-sonli “Sog‘lom bola yili” Davlat dasturi to‘g‘risida”gi qarorida ko‘zda tutilgan vazifalarni ta'minlash maqsadida mamlakatimizda qator tizimli ishlar, chora-tadbirlar amalga oshirib kelinmoqda.
Hisobot davrida Davlat dasturining V bo‘limi bo‘yicha xarajatlar miqdori 889,9 mlrd so‘mni tashkil etdi.
Joriy yilning 11 oyi davomida 381 ta umumta'lim muassasalarida 282,0 mlrd. so‘mlik qurilish-montaj ishlari nihoyasiga yetkazildi va belgilangan reja 100 foizga bajarildi. Ayni paytda ularni zamonaviy o‘quv jihozlari, kompyuter sinflari, o‘quv-labarotoriyalari hamda boshqa zarur inventarlar bilan jihozlash ishlari amalga oshirilmoqda.
Sog‘lom avlodni voyaga yetkazish borasida, jumladan 1099 ta bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlarida imtiyozli yo‘llanmalar asosida jami 295624 nafar bolajonlarning dam olishlari ta'minlandi.
Shu bilan birga, Orolbuyi hududidan 4950, Mehribonlik uylaridan 3658 nafar bolalar, 2927 nafar iqtidorli hamda 70583 nafar kam ta'minlangan oilalarning farzandlari, shuningdek, 20 mingdan ortiq bolalar 239 ta ixtisoslashtirilgan oromgohlarda bepul dam oldilar.
Aytish joizki, bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash maqsadida Manzilli dastur tasdiqlangan. Dasturga muvofiq, 3 ta yangi oromgoh qurish, 16 ta oromgohlarni qayta ta'mirlash, 24 ta oromgohlarni esa kapital ta'mirlash rejalashtirilgan. Hisobot davrida ushbu maqsadlar uchun jami 25,6 millard so‘m miqdorida mablag‘ o‘zlashtirildi.

Об исполнении Государственной программы «Год здорового ребёнка» за 11 месяцев 2014 года
В целях обеспечения выполнения задач, определенных постановлением Президента Республики Узбекистан от 19 февраля 2014 г. № ПП-2133 «О Государственной программе «Год здорового ребёнка», проводится системная работа по реализации намеченных мероприятий.
По итогам анализа – на основе собранных материалов и системного мониторинга – достигнуты следующие результаты.
Так, по разделу V затраты на выполнение мероприятий Государственной программы в отчетный период составили 889,9 млрд. сум.
По 381 образовательных учреждениях завершены строительно-монтажные работы и за 11 месяцев т.г. освоено 282,0 млрд. сум (100%). На данный период времени осуществляются работы по оснащению их учебной мебелью, компьютерными классами, учебно-лабораторным оборудованием и другим инвентарем.
В 1099 детских оздоровительных лагерях получили льготные путевки 295 624 детей (105,0 %). Из них в 212 стационарных – 156 107 детей, в 753 пришкольных - 134 869 детей, а также в 134 лагерях трудового отдыха - 4 648 детей.
В том числе, бесплатно: 4 950 детей Приаралья, 3 658 детей из домов Мехрибонлик, 2 927 одаренных детей, 70 583 детей из малообеспеченных семей. А также, в 239 специализированных лагерях отдохнули более 20 тысяч детей.
В целях укрепление материально-технической базы детских оздоровительных лагерей утверждена Адресная программа. В соответствии с программой планируется строительство 3-х новых, реконструкция - 16, капитальный ремонт - 24-х лагерей. Так, за отчетный период для этих целей освоено средств в размере 25,6 млрд. сум или 100% за 2014 год.
На сегодняшний день из 16 пунктов раздела V Государственной программы практически полностью выполнены 10 пунктов, а остальные пункты будут полностью завершены к концу года.