Erkin iqtisodiy zonalar faoliyati haqida
Sanoat ishlab chiqarishni texnik va texnologik yangilash, modernizatsiyalash maqsadida investitsiyalarni respublika iqtisodiyotiga jalb etilishining o‘sishiga xizmat qiluvchi asosiy omillardan biri, bu so‘nggi yillarda yurtimizda erkin iqtisodiy zonalar - “Navoiy” erkin industrial-iqtisodiy zonasi, «Angren» va «Jizzax» maxsus industrial zonalarining tashkil etilishidir.
Mazkur erkin iqtisodiy zonalarning barpo etilishi mahalliy ishlab chiqaruvchilarning ichki va tashqi bozorlarda yangi eksportga yo‘nalitirilgan mahsulotlarni o‘zlashtirishiga imkon berdi va investorlar faoliyatining yanada kengayishi uchun qo‘shimcha shart-sharoit va qulayliklar yaratdi. Asosan, bular zamonaviy qurilish va jihozlash materiallari, iste'mol tovarlari, telekommunikatsiya, neftegaz texnologik uskunalari, kimyo, avtomobil va elektrotexnika sanoati hamda boshqa yuqori texnologik sanoat ishlab chiqarish yo‘nalishlaridagi mahsulotlardir.
Bugungi kunda ushbu erkin iqtisodiy zonalarda umumiy qiymati qariyb 300 million dollarga teng bo‘lgan 32 ta investitsion loyihalar amalga oshirildi. Bundan tashqari, hozirda xorijiy investorlar bilan birgalikda 23 ta investitsiya loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha muayyan ishlar amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, ushbu erkin iqtisodiy zonalar joylashgan hududlarda mavjud bo‘lgan xom-ashyo va mehnat resurslaridan oqilona foydalanish eksportga mo‘ljallangan mahsulotlar ko‘lamini oshirishga, zamonaviy sanoat ishlab chiqarish quvvatlarining tashkil etilishi yangi ish o‘rinlari barpo etilishiga, bandlik darajasining yuqori bo‘lishiga va pirovordida aholi farovonligining oshishiga olib keladi.

О деятельности свободных экономических зон
На протяжении последних лет одним из факторов в увеличении привлечения в экономику республики инвестиций для модернизации, технического и технологического обновления промышленного производства стало образование свободных экономических зон, в том числе в 2009 году - свободной индустриально-экономической зоны «Навои», в 2012-2013 годах - специальных индустриальных зон «Ангрен» и «Джизак».
Создание свободных экономических зон предоставило инвесторам дополнительные привлекательные условия и механизмы для расширения их инвестиционной деятельности и содействовало освоению отечественными производителями производства новых конкурентоспособных на внутреннем и внешних рынках видов телекоммуникационного, нефтегазового оборудования, продукции химической, автомобильной и электротехнической промышленности, современных строительных и отделочных материалов, потребительских товаров, и другой высокотехнологичной промышленной продукции.
На сегодняшний день в свободных экономических зонах реализованы 32 инвестиционных проектов с общей стоимостью около 300 млн.долларов. Кроме того, совместно с иностранными компаниями ведутся работы по реализации 23 инвестиционных проекта на сумму свыше 123 млн. долларов.
Вместе с этим эффективное использование богатых сырьевых и трудовых ресурсов прилегающих к зонам регионов путем освоения производства современной экспортоориентированной промышленной продукции позволит увеличить число новых рабочих мест, уровень занятости и благосостояния населения.