O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatish sohasi va servisni rivojlantirish borasida 2014 yilning yanvar-sentyabr oyida amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida
27/10/2014 - 12:52 8239
Respublikamizda iqtisodiy islohotlarni chuqurlashtirish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan ustuvor yo‘nalishlar yanada izchil rivojlantirilmoqda. Xususan, 2014 yilning yanvar-sentyabr oylarida xizmat ko‘rsatish sohasida o‘sish sur'ati 114,7 foizga yetkazildi.
Xizmat ko‘rsatish sohasi bo‘yicha o‘tgan 9 oy mobaynida jami 10676 ta loyiha qabul qilinib, shundan 5 mingdan ortig‘i - savdo, 3 mingtadan ortig‘i maishiy xizmat sohasiga to‘g‘ri keldi.
Mazkur sohani taraqqiy ettirish, asosan, tadbirkorlarning o‘z mablag‘lari hamda tijorat banklarining moliyaviy qo‘llab-quvvatlashi orqali amalga oshirilganini alohida qayd etish joiz.
Hisobot davrida birgina “Mikrokreditbank” tijorat banki tomonidan 30 mlrd. so‘mdan ortiq kredit mablag‘lari mazkur sohaga yo‘naltirildi.
Eng yuqori o‘sish sur'atlari moliyaviy xizmatlar - 133,6 foiz, aloqa va axborotlashtirish - 123,7 foiz, maishiy xizmat - 120 foiz, qurilish sohasi xizmatlari - 117,8, turizm xizmati - 116,9 foiz hamda boshqa turdagi xizmatlarda yuqori ko‘rsatkichlarga erishildi.
Tubdan o‘zgarishlar, asosan, qishloq joylarda, aholi daromadlarining ortishi, yangi uy-joylar qurilishi hamda obodonlashtirish hisobiga qishloqda yashaydiganlar turmush tarzining yuksalishi hisobiga amalga oshirilmoqda. Bundan ko‘rinadi-ki, xizmat ko‘rsatish sohasidagi jadal o‘sish sur'atlari qishloq joylarning rivojlantirilishi bilan bevosita bog‘liq. Bu borada, hisobot davrida qishloq joylarda ko‘rsatilgan umumiy xizmatlar 12637,2 mlrd so‘m yoki 116,0 foiz o‘sishni tashkil etdi.
Shu bilan birga, qishloq joylarda xizmat ko‘rsatish sohasini rivojlantirish dasturi ijrosining bir yarim yil ichida bajarilgan ishlar natijalarining tahlili ham kishi e'tiborini tortadi. Masalan, qishloq joylarda turizm xizmatini ko‘rsatish hissasi umumiy turistik xizmatlarda 18,4 foizdan 31,9 foizga yoki 13,5 foizga o‘sgan. Shuningdek, qishloq xo‘jaligi texnikalarini tuzatish va ularga xizmat ko‘rsatish - 6,6 foizga, tibbiy xizmat ko‘rsatish - 3,7 foizga, kompyuter xizmatlari - 3,6 foizga o‘sganligini kuzatish mumkin.
Xulosa qilib aytganda, ko‘rsatilayotgan xizmatlarning aholi iste'mol talablari oshishi hisobga olinib kengaytirilishi hamda xizmat ko‘rsatish sohasining izchil rivojlanishiga kompleks yondashilganligi tufayli bu borada katta sifat o‘zgarishlari ro‘y bermoqda.

Информация о развитии сферы услуг и сервиса за январь-сентябрь 2014 года по Республике Узбекистан
Последовательная реализация социально-экономических приоритетов, направленных на ускорение экономических реформ, поддержку предпринимательства, обеспечивают высокие темпы развития сферы услуг, которые по итогам января-сентября 2014 г. достигли 114,7 %.
За 9 месяцев т.г. в сфере услуг реализовано 10676 проектов, в т.ч. в торговле  реализовано более 5 тыс. проектов, в бытовом обслуживании – более 3 тыс.проектов.
Развитие сферы осуществляется, как за счет средств предпринимателей, так и финансовой поддержки коммерческих банков. Так, за анализируемый период только коммерческим банком «Микрокредитбанк» направлено свыше 30 млрд. сумов кредитных ресурсов на кредитование сферы услуг.
Высокий уровень развития за отчетный период получили финансовые услуги (133,6%), услуги связи и информатизации (123,7%), бытовые услуги (120,0%), строительные услуги (117,8%), туристические услуги (116,9%) и другие.
Кардинальные изменения происходят и в сельской местности, связанные с дальнейшим совершенствованием уклада жизни сельского населения за счет роста доходов, строительства и обустройства нового жилья. Следует отметить прогрессивные сдвиги, связанные с опережающими темпами развития услуг в сельской местности. Так, общий объем услуг оказанных в сельской местности составил 12637,2 млрд. сумов ( или 116,0 % роста).
При этом, за 1,5 года реализации программы развития сферы услуг в сельской местности, доля услуг туризма оказываемых в сельской местности в общем объеме туристических услуг возросла с 18,4% до 31,9% или на 13,5%, услуг по ремонту и обслуживанию сельскохозяйственной техники – на 6,6% (с 66,9% до 73,5%), услуг здравоохранения на 3,7% (с 30,5% до 34,2%), услуг компьютерного программирования – на 3,6% (с 8,2% до 11,8%).