Xitoy Xalq Respublikasi Davlat kengashi Bosh vaziri o‘rinbosari Xu Chunxua bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
10/12/2022 - 12:53 3205
Joriy yilning 9-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov hamda Xitoy Xalq Respublikasi Davlat kengashi Bosh vaziri o‘rinbosari Xu Chunxua o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda mehmonlar tomonidan Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi elchisi Szyan Yan, Davlat kengashi bosh kotibi o‘rinbosari Go Vey, Rivojlanish va islohotlar ishlari davlat qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Lyan Veylyan ishtirok etdilar.
O‘zbekiston tomonidan uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Moliya vaziri Timur Ishmetov, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov, Qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari Shuhrat Mirzayev va boshqa mas’ul vakillar ishtirok etdilar.
Uchrashuv doirasida kambag‘allikni qisqartirish sohasida o‘zaro hamkorlik, yurtimizda ushbu sohada amalga oshirilayotgan ishlar, xususan, o‘tgan davrda yaratilgan kambag‘allikni qisqartirishning to‘liq institutsional asoslari, shu jumladan, kambag‘allik chegarasi va darajasini aniqlash metodologiyasi, manzilli chora-tadbirlar, hokim yordamchilari institutining tatbiq etilishi hamda ularning faoliyati yuzasidan fikr almashdilar.
Shu bilan birga, kambag‘allikni qisqartirish sohasida hamkorlik bo‘yicha kichik qo‘mita shakllantirish hamda uning birinchi yig‘ilishini 2023-yil O‘zbekistonda tashkillashtirish taklifi ilgari surildi.
O‘zbekiston tomoni 2026-yilga borib kambag‘allik darajasini 2 barobarga qisqartirish, bu maqsadlarga erishishda Xitoyning ilg‘or tajribasini o‘rganish muhim ahamiyat kasb etishi hamda tajriba va fikrlar almashinuvini kengaytirish ta’kidlab o‘tildi.
Xitoy dunyo mamlakatlari ichida birinchilardan bo‘lib 2021-yilda mutlaq kambag‘allik ustidan to‘liq g‘alaba qozonganligi to‘g‘risida e’lon qildi. Ushbu natija qator Xalqaro tashkilotlar, shu jumladan, BMT tomonidan alohida e’tirof etildi.
Ma’lumot uchun: Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi iqtisodiy o‘sish, kambag‘allikni qisqartirish, “yashil” taraqqiyot, raqamli iqtisodiyot va boshqa sohalarda Xitoy Xalq Respublikasi mas’ul tashkilot va idoralari bilan yaqindan hamkorlik olib boradi.
Xususan, 2021-yil 19-oktabr sanasida “Barqaror rivojlanish uchun global hamkorlik: kambag‘allikni qisqartirish va qishloqlarni rivojlantirish” global forumi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi va Xitoy Xalq Respublikasi (XXR) Xalqaro Kambag‘allikni qisqartirish markazi o'rtasida Memorandum imzolandi. Memorandum ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etib, uning doirasida kambag‘allikni qisqartirish sohasida tajriba, fikr va g‘oyalar almashish, shuningdek, kambag‘allikka qarshi kurashda XXRning eng yaxshi tajribalariga asoslangan loyihalarini O‘zbekiston hududlarida amalga oshirish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda. (Batafsil)
Shuningdek, “O‘zbekiston kambag‘allikni qisqartirish xalqaro Forumi” doirasida O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi hamda Xitoy kambag‘allikni qisqartirish Xalqaro markazi o‘rtasida 20222023-yillarga mo‘ljallangan kambag‘allikni qisqartirish hamkorlik dasturi imzolandi. Mazkur dastur 2021-yil 19-oktabrdagi vazirlik va markaz o‘rtasida imzolangan Anglashuv Memorandumi asosida ishlab chiqilgan bo‘lib, ikki mamlakat o‘rtasida kambag‘allikni qisqartirish yo‘nalishidagi o‘zaro amaliy hamkorlik, shu bilan birga, Xitoy tajribasini O‘zbekiston misolida qo‘llashni o‘z ichiga oladi.
Uchrashuv davomida qishloq xo‘jaligi sohasini rivojlantirish, xususan, yerlarini ijaraga berish, urbanizatsiya va shaharlarni rivojlantirish, yangi ish o‘rinlarini yaratish orqali kambag‘allikni qisqartirish, iqtisodiy o‘sish drayveri bo‘lgan xususiy tadbirkorlik sohasi, xususan, sanoat klasterlari, mis sanoatini rivojlantirish, sanoat sohalarini rivojlantirishda Xitoy kompaniyalari bilan hamkorlik, “yashil” iqtisodiyot sohasida o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish, yashil infratuzilmani shakllantirish, energiya va suv sarfini kamaytirishga qaratilgan “yashil” texnologiyalarni joriy etish hamda yuqoridagi sohalarda o‘zaro tajriba almashish masalalari muhokama etildi.
Ma’lumot uchun: Joriy yilning sentabr oyida Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan Shanxay Hamkorlik Tashkiloti sammiti doirasida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning samarali muzokaralari davomida “yashil” iqtisodiyot, raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish, foydali qazilmalarni o‘zlashtirish sohasidagi hamkorlik, qurilish sohasida hamkorlik va boshqa sohalarda 15 ta hujjat imzolangan edi.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar o‘zaro manfaatli aloqalarni yanada kengaytirish hamda hamkorlikni yangi bosqichda rivojlantirish yuzasidan kelishib oldilar.

Meeting with Deputy Prime Minister of the State Council of the People's Republic of China Hu Chunhua
10/12/2022 - 12:55 5806
On December 9 this year, a meeting was held between the Deputy Prime Minister - Minister of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan Jamshid Kuchkarov and Deputy Prime Minister of the State Council of the People's Republic of China Hu Chunhua.
The Ambassador of the People's Republic of China to the Republic of Uzbekistan Jiang Yan, Deputy Secretary General of the State Council Guo Wei, Deputy Chairman of the State Committee for Development and Reform Affairs Lian Weiliang took part in the meeting on behalf of the guests.
From Uzbekistan, the meeting was attended by the Minister of Finance of the Republic of Uzbekistan Timur Ishmetov, First Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction Ilkhom Norkulov, Deputy Minister of Agriculture Shukhrat Mirzaev and other responsible representatives.
During the meeting, the parties exchanged views on cooperation in the field of poverty reduction, on the work carried out in the country in this area, in particular, on the full institutional framework for poverty reduction created over the past period, including the methodology for determining the boundaries and levels of poverty, targeted measures, the introduction institutions of hokim assistants and their activities.
At the same time, a proposal was put forward to create a subcommittee on cooperation in the field of poverty reduction and organize its first meeting in 2023 in Uzbekistan.
It was noted that by 2026 in Uzbekistan it is planned to reduce the level of poverty by 2 times, in achieving these goals, it is important to study China's best practices, as well as expand the exchange of experience and opinions.
China was one of the first countries in the world to announce a complete victory over absolute poverty in 2021. This result has received special recognition from a number of international organizations, including the UN.
For reference: The Ministry of Economic Development and Poverty Reduction is closely cooperating with responsible organizations and agencies of the People's Republic of China in the field of economic growth, poverty reduction, green development, digital economy and other areas.
In particular, on October 19, 2021, within the framework of the global forum “Global Cooperation for Sustainable Development: Poverty Reduction and Rural Development”, a memorandum was signed between the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan and the International Center for Poverty Reduction of the People’s Republic of China (PRC). The memorandum is important for strengthening bilateral cooperation, within which work is carried out to exchange experience, opinions and ideas in the field of poverty reduction, as well as to implement projects in the territories of Uzbekistan based on China's best practices in combating poverty. (More)
Also, within the framework of the "Uzbekistan International Poverty Reduction Forum" between the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan and the Chinese International Center for Poverty Reduction, a Cooperation Program on Poverty Reduction for 2022-2023 was signed. This program was developed on the basis of the Memorandum of Understanding signed between the ministry and the center on October 19, 2021, and includes practical cooperation between the two countries in the field of poverty reduction, as well as the application of China's experience on the example of Uzbekistan.
During the meeting, the parties discussed issues of the development of the agricultural sector, in particular land leasing, urbanization and urban development, poverty reduction through the creation of new jobs, development of the private business sector, which is a driver of economic growth, in particular industrial clusters, development of the copper industry, cooperation with Chinese companies in the development of industrial sectors, the development of cooperation in the field of "green" economy, the formation of green infrastructure, the introduction of "green" technologies aimed at reducing energy and water consumption, as well as the exchange of experience in the above areas.
For reference: during the fruitful negotiations between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the Chairman of the People's Republic of China Xi Jinping within the framework of the summit of the Shanghai Cooperation Organization, held in September this year in Samarkand, 15 documents were signed in the field of "green" economy, development of the digital economy, cooperation in the field of mining, cooperation in the field of construction and other areas.
At the end of the meeting, the parties agreed to further expand mutually beneficial ties and develop cooperation at a new stage.