Xitoy Xalq Respublikasi Davlat kengashi Bosh vaziri o‘rinbosari Xu Chunxua bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
10/12/2022 - 12:53 3205
Joriy yilning 9-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov hamda Xitoy Xalq Respublikasi Davlat kengashi Bosh vaziri o‘rinbosari Xu Chunxua o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda mehmonlar tomonidan Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi elchisi Szyan Yan, Davlat kengashi bosh kotibi o‘rinbosari Go Vey, Rivojlanish va islohotlar ishlari davlat qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Lyan Veylyan ishtirok etdilar.
O‘zbekiston tomonidan uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Moliya vaziri Timur Ishmetov, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov, Qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari Shuhrat Mirzayev va boshqa mas’ul vakillar ishtirok etdilar.
Uchrashuv doirasida kambag‘allikni qisqartirish sohasida o‘zaro hamkorlik, yurtimizda ushbu sohada amalga oshirilayotgan ishlar, xususan, o‘tgan davrda yaratilgan kambag‘allikni qisqartirishning to‘liq institutsional asoslari, shu jumladan, kambag‘allik chegarasi va darajasini aniqlash metodologiyasi, manzilli chora-tadbirlar, hokim yordamchilari institutining tatbiq etilishi hamda ularning faoliyati yuzasidan fikr almashdilar.
Shu bilan birga, kambag‘allikni qisqartirish sohasida hamkorlik bo‘yicha kichik qo‘mita shakllantirish hamda uning birinchi yig‘ilishini 2023-yil O‘zbekistonda tashkillashtirish taklifi ilgari surildi.
O‘zbekiston tomoni 2026-yilga borib kambag‘allik darajasini 2 barobarga qisqartirish, bu maqsadlarga erishishda Xitoyning ilg‘or tajribasini o‘rganish muhim ahamiyat kasb etishi hamda tajriba va fikrlar almashinuvini kengaytirish ta’kidlab o‘tildi.
Xitoy dunyo mamlakatlari ichida birinchilardan bo‘lib 2021-yilda mutlaq kambag‘allik ustidan to‘liq g‘alaba qozonganligi to‘g‘risida e’lon qildi. Ushbu natija qator Xalqaro tashkilotlar, shu jumladan, BMT tomonidan alohida e’tirof etildi.
Ma’lumot uchun: Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi iqtisodiy o‘sish, kambag‘allikni qisqartirish, “yashil” taraqqiyot, raqamli iqtisodiyot va boshqa sohalarda Xitoy Xalq Respublikasi mas’ul tashkilot va idoralari bilan yaqindan hamkorlik olib boradi.
Xususan, 2021-yil 19-oktabr sanasida “Barqaror rivojlanish uchun global hamkorlik: kambag‘allikni qisqartirish va qishloqlarni rivojlantirish” global forumi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi va Xitoy Xalq Respublikasi (XXR) Xalqaro Kambag‘allikni qisqartirish markazi o'rtasida Memorandum imzolandi. Memorandum ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etib, uning doirasida kambag‘allikni qisqartirish sohasida tajriba, fikr va g‘oyalar almashish, shuningdek, kambag‘allikka qarshi kurashda XXRning eng yaxshi tajribalariga asoslangan loyihalarini O‘zbekiston hududlarida amalga oshirish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda. (Batafsil)
Shuningdek, “O‘zbekiston kambag‘allikni qisqartirish xalqaro Forumi” doirasida O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi hamda Xitoy kambag‘allikni qisqartirish Xalqaro markazi o‘rtasida 20222023-yillarga mo‘ljallangan kambag‘allikni qisqartirish hamkorlik dasturi imzolandi. Mazkur dastur 2021-yil 19-oktabrdagi vazirlik va markaz o‘rtasida imzolangan Anglashuv Memorandumi asosida ishlab chiqilgan bo‘lib, ikki mamlakat o‘rtasida kambag‘allikni qisqartirish yo‘nalishidagi o‘zaro amaliy hamkorlik, shu bilan birga, Xitoy tajribasini O‘zbekiston misolida qo‘llashni o‘z ichiga oladi.
Uchrashuv davomida qishloq xo‘jaligi sohasini rivojlantirish, xususan, yerlarini ijaraga berish, urbanizatsiya va shaharlarni rivojlantirish, yangi ish o‘rinlarini yaratish orqali kambag‘allikni qisqartirish, iqtisodiy o‘sish drayveri bo‘lgan xususiy tadbirkorlik sohasi, xususan, sanoat klasterlari, mis sanoatini rivojlantirish, sanoat sohalarini rivojlantirishda Xitoy kompaniyalari bilan hamkorlik, “yashil” iqtisodiyot sohasida o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish, yashil infratuzilmani shakllantirish, energiya va suv sarfini kamaytirishga qaratilgan “yashil” texnologiyalarni joriy etish hamda yuqoridagi sohalarda o‘zaro tajriba almashish masalalari muhokama etildi.
Ma’lumot uchun: Joriy yilning sentabr oyida Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan Shanxay Hamkorlik Tashkiloti sammiti doirasida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning samarali muzokaralari davomida “yashil” iqtisodiyot, raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish, foydali qazilmalarni o‘zlashtirish sohasidagi hamkorlik, qurilish sohasida hamkorlik va boshqa sohalarda 15 ta hujjat imzolangan edi.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar o‘zaro manfaatli aloqalarni yanada kengaytirish hamda hamkorlikni yangi bosqichda rivojlantirish yuzasidan kelishib oldilar.

Состоялась встреча с заместителем премьер-министра Государственного совета КНР Ху Чуньхуа
9 декабря текущего года состоялась встреча Заместителя Премьер-министра – Министра экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан Джамшида Кучкарова и Заместителя Премьер-министра Государственного совета Китайской Народной Республики Ху Чуньхуа.
На встрече со стороны гостей приняли участие Посол Китайской Народной Республики в Республике Узбекистан Цзян Янь, заместитель генерального секретаря Государственного совета Го Вэй, заместитель председателя Государственного комитета по делам развития и реформ Лянь Вэйлян.
Со стороны Узбекистана на встрече приняли участие Министр финансов Республики Узбекистан Тимур Ишметов, Первый заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Ильхом Норкулов, Заместитель министра сельского хозяйства Шухрат Мирзаев и другие ответственные представители.
В рамках встречи стороны обменялись мнениями о взаимодействии в сфере сокращения бедности, о работе, проводимой в стране в этой сфере, в частности, о полной институциональной основе сокращения бедности, созданной за прошедший период, включая методологию определения границ и уровней бедности, адресные меры, внедрение института помощников хокима и их деятельность.
Одновременно было выдвинуто предложение о создании подкомитета по сотрудничеству в сфере сокращения бедности и организации его первого заседания в 2023 году в Узбекистане.
Было отмечено, что к 2026 году в Узбекистане планируется сократить уровень бедности в 2 раза, в достижении этих целей важное значение приобретает изучение передового опыта Китая, а также расширение обмена опытом и мнениями.
Китай одним из первых в мире объявил о полной победе над абсолютной бедностью в 2021 году. Этот результат получил особое признание ряда международных организаций, в том числе ООН.
Для справки: Министерство экономического развития и сокращения бедности тесно сотрудничает с ответственными организациями и агентствами Китайской Народной Республики в области экономического роста, сокращения бедности, “зеленого” развития, цифровой экономики и других областях.
В частности, 19 октября 2021 года в рамках глобального форума “Глобальное сотрудничество в целях устойчивого развития: сокращение бедности и развитие сельских районов” был подписан меморандум между Министерством экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан и Международным центром сокращения бедности Китайской Народной Республики (КНР). Меморандум имеет важное значение для укрепления двустороннего сотрудничества, в рамках которого ведется работа по обмену опытом, мнениями и идеями в области сокращения бедности, а также по реализации на территориях Узбекистана проектов, основанных на передовом опыте КНР в борьбе с бедностью. (Подробнее)
Также в рамках "Международного форума по сокращению бедности Узбекистана" между Министерством экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан и китайским Международным центром сокращения бедности подписана Программа сотрудничества по сокращению бедности на 2022-2023 годы. Данная программа разработана на основе Меморандума о взаимопонимании, подписанного между министерством и центром 19 октября 2021 года, и включает в себя практическое сотрудничество между двумя странами в области сокращения бедности, а также применение опыта Китая на примере Узбекистана.
В ходе встречи были обсуждены вопросы развития сельскохозяйственной отрасли, в частности аренды земель, урбанизации и развития городов, сокращения бедности за счет создания новых рабочих мест, развития сектора частного предпринимательства, являющегося драйвером экономического роста, в частности промышленных кластеров, развития медной промышленности, сотрудничества с китайскими компаниями в развитии промышленных секторов, развития взаимодействия в сфере “зеленой” экономики, формирования зеленой инфраструктуры, внедрения “зеленых” технологий, направленных на снижение потребления энергии и воды, а также обмена опытом в вышеуказанных областях.
Для справки: в ходе плодотворных переговоров президента Республики Узбекистана Шавката Мирзиеева и Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина в рамках саммита Шанхайской организации сотрудничества, состоявшегося в сентябре этого года в Самарканде, было подписано 15 документов в области “зеленой” экономики, развития цифровой экономики, сотрудничества в области разработки полезных ископаемых, сотрудничества в области строительства и других сферах.
В завершение встречи стороны договорились о дальнейшем расширении взаимовыгодных связей и развитии сотрудничества на новом этапе.