O‘zbekiston Respublikasi hududlarida “Bir mahalla – bir mahsulot” dasturini amalga oshirishni o‘rganish yuzasidan Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) vakillarining respublikaga tashrifi amalga oshirildi
07/12/2022 - 17:27 2960
Shakllantirilgan dasturga asosan vazirlikning Sanoat siyosatini yuritish departamenti va Mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish agetligi vakillari bilan birgalikda “Bir mahalla – bir mahsulot” dasturini amalga oshirish imkoniyatini o‘rganish yuzasidan joriy yilning 26–29-noyabr kunlari JICA vakillarini mahallalardagi mahsulot ishlab chiqarishga ixtisoslashuv holati, tegishli tashkilotlarning ushbu faoliyatdagi o‘rni va vazifalari bilan tanishtirish maqsadida Samarqand, Farg‘ona va Namangan hududlariga tashrifi amalga oshirildi.
Hududlarga tashrif davomida Samarqand shahridagi “Samarqand hunarmandlar markazi” (umumiy hunarmandchilik faoliyati), Rishton tumanidagi “Hunarmandchilik markazi” (kulolchilik faoliyati), Marg‘ilon shahridagi ipak mahsulotlari (atlas va adras) ishlab chiqarish, Uchqo‘rg‘on tumanidagi kooperatsiya usulida intensiv (forel) baliqlari yetishtirish hamda Namangan tumanidagi “Namangan navro‘z gullari” MCHJning oilaviy kooperatsiya usulidagi gulchilik markazi faoliyati bilan tanishildi.
O‘z navbatida JICA vakillari ham Qirg‘iziston Respublikasida “Bir mahalla – bir mahsulot” dasturlari asosida amalga oshirilgan ishlar yuzasidan hokimiyat vakillari, hokim yordamchilari va tadbirkorlarga qisqa taqdimotlar o‘tkazdilar.
Hududlarda JICA vakillari hamda viloyat hokimlarining o‘rinbosarlari, Mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish viloyat boshqarmalari, “Hunarmand” uyushmasi viloyat boshqarma rahbarlari bilan uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi.

Была организована поездка по регионам Республики Узбекистан представителей Японского агентства международного сотрудничества (JICA) в целях изучения реализации программы «Одна махалля – одна продукция»
07/12/2022 - 14:54 5883
26-29 ноября т.г. совместно с представителями Департамента промышленной политики Министерства экономического развития и сокращения бедности, а также Агентства по работе махаллабай и развитию предпринимательства была организована поездка в Самаркандскую, Ферганскую и Наманганскую области. Целью было изучить возможности реализации программы «Одна махалля – одна продукция», а также состояние махаллей, специализированных на производственный процесс, роль и задачи соответствующих учреждений.
Представители делегации JICA ознакомились с деятельностью Самаркандского центра ремесленников (общеремесленный профиль), Центра ремесел в Риштанском районе (гончарная деятельность), производств шелковых изделий в Маргилане (атлас и адрас), интенсивного рыбоводческого хозяйства на основе кооперации в Учкурганском районе (форель) и центра цветоводства на основе семейной кооперации - ООО «Наманган навруз гуллари» - в Наманганском районе.
Также представители делегации JICA для сотрудников хокимиятов, помощников хокимов и предпринимателей провели короткие презентации о работе, проводимой в Кыргызской Республике на основе программы «Одна махалля – одна продукция». Кроме этого, на местах прошли встречи с заместителями хокимов областей, руководителями территориальных управлений по работе махаллабай и развитию предпринимательства, а также Ассоциации «Хунарманд».
В завершении визита представители JICA выразили глубокую благодарность Министерству экономического развития и сокращения бедности, а также Агентству по работе махаллабай и развитию предпринимательства за организованные поездки на высоком уровне, наполненную яркими впечатлениями и содержательными встречами.