OTB O‘zbekiston shaharlarining moliyaviy barqarorligini oshirishga yordam bermoqda
Osiyo taraqqiyot banki (OTB) tomonidan tashkil etilgan ikki kunlik o‘quv seminarida xalqaro ekspertlar va mamlakatning turli shahar, viloyat va markaziy hokimiyat organlaridan ishtirokchilar barqaror shahar rivojlanishini moliyalashtirish bo‘yicha ilg‘or xalqaro tajribalar bilan tanishish maqsadida ishtirok etdilar. Seminar Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi ko‘magida tashkil etildi.
OTB va Gaaga akademiyasining xalqaro ekspertlari munitsipal moliya sohasidagi global tendensiyalar, muammolar va ilg‘or tajribalarni taqdim etdilar. Unda Gruziya, Janubiy Afrika va Niderlandiya kabi boshqa mamlakatlar tajribasi namoyish etildi va hukumatning barcha darajadagi organlari o‘rtasida barqaror hamkorlik muhimligi hamda qarorlar qabul qilish jarayonlariga mahalliy hamjamiyatlarni mazmunli jalb qilish muhimligi ta’kidlandi.
Seminar shuningdek, shahar rivojlanishini moliyalashtirishning hukumatlararo fiskal transfertlar (XFT) va raqamli texnologiyalardan innovatsion foydalanish kabi turli variantlarini o‘rganish imkonini berdi.
“Shaharlarni ekologik barqaror, yashashga yaroqli va inklyuziv qilish – zamonamizning eng katta muammolaridan biri”, dedi OTBning Markaziy va G‘arbiy Osiyo mintaqasi bo‘yicha shaharsozlik va suv ta’minoti bo‘yicha direktori Gia Xeyon Xong xonim. “Ushbu jarayonning muvaffaqiyati to‘g‘ridan-to‘g‘ri sezgir va barqaror shahar moliya tizimi bilan bog‘liq.”
OTB “Shaharlarni kompleks rivojlantirish loyihasi” orqali hukumatning urbanizatsiya bilan bog‘lik sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlamoqda. O‘tgan oyda O‘zbekistonning to‘rtta o‘rta shaharlarida yashash sharoitlarini yaxshilash va iqtisodiy raqobatbardoshlikni oshirish uchun OTB 59 mln. AQSH dollari miqdorida qarz va 500 ming AQSH dollari miqdorida grant ajratishni ma’qulladi. OTBning “Shaharlarni kompleks rivojlantirish loyihasi” COVID-19 pandemiyasi va iqlim o‘zgarishidan himoyalanmaganlik tufayli o‘sishi sekinlashgan Jizzax, Xovost, Xiva va Yangiyer shaharlarida munitsipal infratuzilma va xizmatlarga strategik investitsiyalarni qo‘llab-quvvatlaydi. Loyiha doirasida OTB, shuningdek, institutsional mustahkamlash va hukumat mansabdor shaxslarining salohiyatini oshirishga yordam beradi.
O‘zbekiston OTBga 1995-yilda a’zo bo‘lgan. O‘shandan beri OTB mamlakatga 10,5 mlrd AQSH dollari miqdorida qarz, grant va texnik ko‘mak taqdim etgan.
OTB o‘ta qashshoqlikka barham berish bo‘yicha sa’y-harakatlarini davom ettirib, rivojlangan, keng qamrovli va barqaror Osiyo va Tinch okeani mintaqasiga erishishga intiladi. OTB 1966-yilda tashkil etilgan bo‘lib, unga 68 mamlakat a’zo bo‘lgan. Ularning 49 tasi mintaqada joylashgan.

АБР помогает повысить финансовую устойчивость городов Узбекистана
Двухдневный семинар, организованный Азиатским банком развития (АБР), собрал международных экспертов и представителей городских, региональных и центральных органов власти, для обмена передовым международным опытом финансирования устойчивого городского развития. Семинар организован при поддержке Министерства инвестиций и внешней торговли (МИВТ) и Министерства экономического развития и сокращения бедности.
Международные эксперты из АБР и Гаагской академии (Нидерланды) ознакомили участников с глобальными тенденциями, вызовами и передовым опытом в сфере муниципальных финансов. Были продемонстрированы примеры из таких стран, как Грузия, Южная Африка и Нидерланды, а также подчеркнута важность устойчивого сотрудничества между всеми уровнями органов власти и значимость включения местных сообществ в процессы принятия решений.
Семинар дал возможность изучить различные возможности финансирования городского развития, в том числе межправительственные фискальные трансферты (МПФТ), а также инновационное использование цифровых технологий.
«Сделать города экологически устойчивыми, пригодными для жизни и инклюзивными - это одна из самых больших задач нашего времени», - сказала г-жа Гиа Хеён Хонг - Директор АБР по городскому развитию и водоснабжению по региону Центральной и Западной Азии. «Успех этого процесса напрямую связан с быстро реагирующей и устойчивой муниципальной финансовой системой».
АБР поддерживает усилия правительства по урбанизации посредством Проекта комплексного городского развития. В прошлом месяце АБР одобрил заем в размере 59 млн. долл. США и грант в размере 500 000 долл. США для улучшения условий для жизни и повышения экономической конкурентоспособности в четырех средних городах Узбекистана. Проект комплексного городского развития АБР поддержит стратегические инвестиции в муниципальную инфраструктуру и услуги в городах Джизак, Хаваст, Хива и Янгиер, которые пережили медленный рост из-за пандемии COVID-19 и уязвимости к изменению климата. В рамках проекта АБР также оказывает поддержку в институциональном укреплении и наращивании потенциала государственных должностных лиц.
Узбекистан присоединился к АБР в 1995 году. С тех пор АБР выделил стране займы, гранты и техническое содействие на сумму 10,5 млрд. долл. США.
АБР привержен достижению процветающей, всеобъемлющей, стабильной и устойчивой Азии и Тихого океана, продолжая при этом свои усилия по искоренению крайней нищеты. Будучи основанным в 1966 году, он принадлежит 68 членам - 49 из региона.