OTB O‘zbekiston shaharlarining moliyaviy barqarorligini oshirishga yordam bermoqda
Osiyo taraqqiyot banki (OTB) tomonidan tashkil etilgan ikki kunlik o‘quv seminarida xalqaro ekspertlar va mamlakatning turli shahar, viloyat va markaziy hokimiyat organlaridan ishtirokchilar barqaror shahar rivojlanishini moliyalashtirish bo‘yicha ilg‘or xalqaro tajribalar bilan tanishish maqsadida ishtirok etdilar. Seminar Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi ko‘magida tashkil etildi.
OTB va Gaaga akademiyasining xalqaro ekspertlari munitsipal moliya sohasidagi global tendensiyalar, muammolar va ilg‘or tajribalarni taqdim etdilar. Unda Gruziya, Janubiy Afrika va Niderlandiya kabi boshqa mamlakatlar tajribasi namoyish etildi va hukumatning barcha darajadagi organlari o‘rtasida barqaror hamkorlik muhimligi hamda qarorlar qabul qilish jarayonlariga mahalliy hamjamiyatlarni mazmunli jalb qilish muhimligi ta’kidlandi.
Seminar shuningdek, shahar rivojlanishini moliyalashtirishning hukumatlararo fiskal transfertlar (XFT) va raqamli texnologiyalardan innovatsion foydalanish kabi turli variantlarini o‘rganish imkonini berdi.
“Shaharlarni ekologik barqaror, yashashga yaroqli va inklyuziv qilish – zamonamizning eng katta muammolaridan biri”, dedi OTBning Markaziy va G‘arbiy Osiyo mintaqasi bo‘yicha shaharsozlik va suv ta’minoti bo‘yicha direktori Gia Xeyon Xong xonim. “Ushbu jarayonning muvaffaqiyati to‘g‘ridan-to‘g‘ri sezgir va barqaror shahar moliya tizimi bilan bog‘liq.”
OTB “Shaharlarni kompleks rivojlantirish loyihasi” orqali hukumatning urbanizatsiya bilan bog‘lik sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlamoqda. O‘tgan oyda O‘zbekistonning to‘rtta o‘rta shaharlarida yashash sharoitlarini yaxshilash va iqtisodiy raqobatbardoshlikni oshirish uchun OTB 59 mln. AQSH dollari miqdorida qarz va 500 ming AQSH dollari miqdorida grant ajratishni ma’qulladi. OTBning “Shaharlarni kompleks rivojlantirish loyihasi” COVID-19 pandemiyasi va iqlim o‘zgarishidan himoyalanmaganlik tufayli o‘sishi sekinlashgan Jizzax, Xovost, Xiva va Yangiyer shaharlarida munitsipal infratuzilma va xizmatlarga strategik investitsiyalarni qo‘llab-quvvatlaydi. Loyiha doirasida OTB, shuningdek, institutsional mustahkamlash va hukumat mansabdor shaxslarining salohiyatini oshirishga yordam beradi.
O‘zbekiston OTBga 1995-yilda a’zo bo‘lgan. O‘shandan beri OTB mamlakatga 10,5 mlrd AQSH dollari miqdorida qarz, grant va texnik ko‘mak taqdim etgan.
OTB o‘ta qashshoqlikka barham berish bo‘yicha sa’y-harakatlarini davom ettirib, rivojlangan, keng qamrovli va barqaror Osiyo va Tinch okeani mintaqasiga erishishga intiladi. OTB 1966-yilda tashkil etilgan bo‘lib, unga 68 mamlakat a’zo bo‘lgan. Ularning 49 tasi mintaqada joylashgan.

ADB helps in improving financial sustainability of Uzbekistan cities
A two-day training workshop for government officials organized by the Asian Development Bank (ADB) brought together international experts and participants from various city, regional, and central authorities of the country to learn about international best practices in financing sustainable urban development. The workshop was organized with the support of the Ministry of Investment and Foreign Trade (MIFT) and Ministry of Economic Development and Poverty Reduction.
International experts from ADB and the Hague Academy presented global trends, challenges, and good practices in the field of municipal finance. It showcased examples from other countries such as Georgia, South Africa, and the Netherlands and highlighted the importance of sustained collaboration between all levels of government and the importance of meaningful inclusion of local communities in the decision-making processes.
The workshop also gave an opportunity to explore different financing possibilities for urban development, including intergovernmental fiscal transfers (IGFTs), as well as the innovative use of digital technologies.
“Making cities environmentally sustainable, livable, and inclusive is one of the great challenges of our time,” said Ms. Gia Heeyoung Hong, ADB’s Director (Officer-in-Charge) of Urban and Water for Central and West Asia. “The success of this process is directly tied to a responsive and sustainable municipal finance system.”
ADB supports the government’s urbanization efforts through the integrated urban development project. Last month ADB approved a $59 million loan and $500,000 grant to enhance livability and economic competitiveness in four secondary cities of Uzbekistan. ADB’s Integrated Urban Development Project will support strategic investments in municipal infrastructure and services in the cities of Djizzak, Havast, Khiva, and Yangiyer, which have experienced slow growth due to the COVID-19 pandemic and vulnerability to climate change. Through the project, ADB also supports institutional strengthening and capacity building of government officials.
Uzbekistan joined ADB in 1995. Since then, ADB has committed loans, grants, and technical assistance amounting to $10.5 billion to the country.
ADB is committed to achieving a prosperous, inclusive, resilient, and sustainable Asia and the Pacific, while sustaining its efforts to eradicate extreme poverty. Established in 1966, it is owned by 68 members—49 from the region.