Shahrisabz va Qamashi tumanlari master-rejalarini xalqaro tashkilot va moliya institutlari ko‘magida amalga oshirish muhokama etildi
25/10/2022 - 11:39 2521
2022-yil 24-oktabr kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov va Germaniya xalqaro hamkorlik tashkiloti (GIZ) ishtirokida Qashqadaryo viloyati Shahrisabz va Qamashi tumanlarining master-rejalarini amalga oshirish masalalariga bag‘ishlangan davra suhbati o‘tkazildi.
Davra suhbatida O‘zbekistondagi xalqaro donor tashkilotlar va moliya institutlari, jumladan, BMT Taraqqiyot dasturi, YeTTB, Fransiya taraqqiyot agentligi, Germaniyaning “KFW” banki, Yevropa Ittifoqi, Yaponiyaning “JAICA” agentligi, Osiyo taraqqiyot banki vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda Shahrisabz va Qamashi tumanlarining master-rejalarini ishlab chiqish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar, asosiy natijalar va xulosalar bo‘yicha taqdimot o‘tkazildi.
Taqdimotda ushbu tumanlarning salohiyatini bir biriga bog‘liq holda, ya’ni klaster usulida rivojlantirish, organik qishloq xo‘jaligini rivojlantirish, barcha sohalarga axborot texnologiyalarini joriy qilish, bilimga asoslangan xizmatlar va turizmni rivojlantirish, logistika xizmatlarini ko‘rsatish, internet sifatini yaxshilash va boshqa yo‘nalishlar muhokama etildi.
Master rejalarni amalga oshirishga donor tashkilotlar tomonidan yuqori qiziqish bildirilib, ular bilan birgalikda ushbu hududlarda mos yo‘nalishlarni tanlab, pilot loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha dastlabki kelishuvlarga erishildi.

Обсуждена реализация мастер-планов Шахрисабзского и Камашинского районов при поддержке международных организаций и финансовых институтов
25/10/2022 - 11:40 2887
24 октября 2022 года с участием первого заместителя министра экономического развития и сокращения бедности Илхома Норкулова и Германской организации международного сотрудничества (GIZ) состоялся круглый стол, посвященный вопросам реализации мастер-планов Шахрисабзского и Камашинского районов Кашкадарьинской области.
В круглом столе приняли участие представители международных донорских организаций и финансовых институтов Узбекистана, в том числе программы развития ООН, ЕБРР, Французского агентства развития, немецкого банка “KFW”, Европейского Союза, Японского агентства “JAICA”, Азиатского банка развития.
На мероприятии была проведена презентация о проделанной работе по разработке мастер-планов Шахрисабзского и Камашинского районов, основных результатах и выводах.
В презентации были обсуждены такие направления, как развитие потенциала этих районов в взаимосвязанном, то есть кластерном режиме, развитие органического сельского хозяйства, внедрение информационных технологий во все отрасли, развитие услуг на основе знаний и туризма, предоставление логистических услуг, улучшение качества интернета и другие.
Организации-доноры проявили высокий интерес к реализации мастер-планов и совместно с ними были достигнуты предварительные договоренности по реализации пилотных проектов с выбором подходящих направлений в этих регионах.