BMT Taraqqiyot Dasturi tomonidan “Inson kamoloti hisoboti - 2021/22” e’lon qilindi
Joriy yilning 8-sentabr kuni BMT Taraqqiyot Dasturi tomonidan Inson kamoloti hisoboti - 2021/22, “Noaniq vaqtlar, beqaror hayot: kelajagimizni o‘zgaruvchan dunyoda shakllantirish” e’lon qilindi. Unga ko‘ra, O‘zbekiston 191 ta mamlakatlar orasida 0,727 ko‘rsatkich (so‘nggi hisobotga ko‘ra reyting bahosini 0,007 ko‘rsatkichga yaxshiladi) bilan 106-o‘rindan 101-o‘ringa yuqorilab, indeks metodologiyasiga ko‘ra inson taraqqiyotining yuqori darajasi tasnifidagi o‘rnini mustahkamladi.
“Inson kamoloti hisoboti - 2021/22” 2020-yilning 1-yanvaridan 2021-yilning 31-dekabrigacha bo‘lgan davr davomida amalga oshirgan islohotlar va UNDESA, UNICEF, UNESCO, World Bank va United Nations Statistics Division kabi xalqaro tashkilotlarning hisobotlariga asoslangan.
Covid-19 pandemiyasining birinchi yilida deyarli barcha mamlakatlarning inson kamolotida pasayish (revers) kuzatilgan bo‘lsa, ikkinchi yilda ham indeks tasnifi bo‘yicha Inson kamolotining past, o‘rta va yuqori darajali guruhiga kiruvchi aksariyat mamlakatlarda pasayish kuzatildi.
So‘nggi olti yillik hisobotda O‘zbekiston mazkur reytingda indeks ko‘rsatkichi +0,018 yuqoriladi, natijada kutilayotgan umr ko‘rish davomiyligi 70,8 yoshdan 70,9 yoshga, o‘rtacha ta’lim davomiyligi 11,7 yildan 11,9 yilga, kutilayotgan ta’lim davomiyligi 11,9 yildan 12,5 yilga hamda xarid qobiliyati pariteti bo‘yicha aholi jon boshiga yalpi milliy daromad 6 726 AQSH dollaridan 7 917 AQSH dollariga yetdi.
So‘nggi olti yillikda mamlakatimizda aholi turmush tarzini yaxshilash, taʼlim va sog‘liqni saqlash tizimlarini tubdan isloh qilish bo‘yicha olib borilayotgan keng ko‘lamli ishlar natijasida:
- onalar o‘limi koeffitsienti (100 000 tirik tug‘ilganga nisbatan) 2021-yilda 14,4 ga yetib, 2016-yilga nisbatan 3,0 koeffitsientga va go'daklar o’limi koeffitsienti (1 000 tirik tug'ilganga nisbatan 1 yoshgacha o‘lganlar soni) 2021-yilda 9,2 ga yetib, 2016-yilga nisbatan 1,5 koeffitsientga qisqargan;
- oliy taʼlim muassasalari soni 2021/2022-o‘quv yilida 154 tani (2016/2017-o‘quv yilida 70 ta) hamda yoshlarni oliy taʼlim bilan qamrab olish (bakalavriat) darajasi 2021/2022-o‘quv yilida 28 foizni (2016/2017-o‘quv yilda 9 foiz) tashkil etdi;
- aholi jon boshiga real umumiy daromadlar 2021-yilda 2016-yilgi 5,9 mln so‘mdan 13,3 mln so‘mga yetkazildi.
Dunyo reytingining eng yuqori 3 ta pog‘onasida Shveysariya (0,962 indeks ko‘rsatkich), Norvegiya (0,961) va Islandiya (0,959) egallagan bo‘lsa, eng quyi o‘rinlarda Niger (0,400), Chad (0,394) va Janubiy Sudan (0,385) joylashdi.

Программой Развития ООН опубликован «Доклад о человеческом развитии – 2021/22»
8 сентября текущего года со стороны Программы Развития ООН опубликован Отчет о человеческом развитии – 2021/22, “Неопределенные времена, неустроенные жизни: формируя наше будущее в меняющемся мире”. Согласно отчёту, Узбекистан поднялся со 106-го на 101-е место среди 191 страны с показателем индекса 0,727 (улучшив рейтинговую оценку на 0,007 показателя относительно последнего отчета) и согласно методологии индекса закрепился в классификации стран с высоким уровнем человеческого развития.
“Отчет о человеческом развитии – 2021/22” основан на реформах, которые проведены в период с 1 января 2020 года по 31 декабря 2021 года и отчетах таких международных организаций как UNDESA, UNICEF, UNESCO, World Bank и United Nations Statistics Division.
Почти во всех странах в первый год пандемии Covid-19 наблюдалось снижение в человеческом развитии; в большинстве стран с низким, средним и высоким индексом человеческого развития (ИЧР) наблюдалось дальнейшее снижение и в последующий год.
За последние шесть отчетов Узбекистан улучшил значение индекса на +0,018 в данном рейтинге, в результате ожидаемая продолжительность жизни выросла с 70,8 до 70,9 лет, средняя продолжительность образования с 11,7 до 11,9 лет, ожидаемая продолжительность образования с 11,9 до 12,5 лет, а валовой национальный доход на душу населения по паритету покупательной способности с 6 726 до 7 917 долларов США.
В результате масштабной работы, проводимой за последние шесть лет в нашей стране по улучшению образа жизни населения, коренной реформе систем образования и здравоохранения:
коэффициент материнской смертности (на 100 000 живорождений) по итогам 2021 года уменьшен до 14,4, по сравнению с 2016 годом зафиксировано снижение на 3,0 и коэффициент младенческой смертности (количество смертей в возрасте до 1 года по сравнению с 10000 живорождений) по итогам 2021 года уменьшен до 9,2, по сравнению с 2016 годом зафиксировано снижение на 1,5;
количество высших учебных заведений достигло 154 в 2021/2022 учебном году (70 в 2016/2017 учебном году), а уровень охвата молодежи высшим образованием (бакалавриат) составил 28% в 2021/2022 учебном году (9% в 2016/2017 учебном году);
реальные валовые доходы на душу населения увеличены c 5,9 млн сум в 2016 году до 13,3 млн сум по итогам 2021 года.
В Топ-3 мирового рейтинга вошли Швейцария (показатель индекса 0,962), Норвегия (0,961) и Исландия (0,959), в то время как самые низкие позиции заняли Нигер (0,400), Чад (0,394) и Южный Судан (0,385).