Yaponiya tashqi savdoni rivojlantirish tashkiloti (JETRO) vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 25-iyun kunida Yaponiya tashqi savdoni rivojlantirish tashkiloti (JETRO) vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Yaponiya tashqi savdoni rivojlantirish tashkiloti (JETRO) Yaponiya hukumati tomonidan savdo siyosatini keng qamrovda amalga oshirish uchun asosiy mas’ul tashkilot sifatida 1958-yilda tashkil etilgan. Yigirma yildan koʻproq vaqt davomida tashkilot Yaponiyaga urushdan keyingi iqtisodiyotini tiklashga yordam berish uchun eksportni ragʻbatlantirishga yordam berdi. Biroq, 1980-yillarning birinchi yarmida, Yaponiyaning savdo profitsiti oʻsishi va xalqaro savdo kuchayishi munosabati bilan, JETRO 180 graduslik burilish yasadi va Yaponiyada importga koʻmaklashishni boshladi, va bu hozirgi kungacha uning asosiy vazifasi boʻlib qolmoqda.
Tashkilot, shuningdek, rivojlanayotgan mamlakatlarga sanoatning yordamchi sohalarini tashkil etishda yordam berish, Yaponiya va boshqa rivojlangan davlatlar oʻrtasida sanoat sohasida hamkorlikni yoʻlga qoʻyish, Yaponiya va boshqa mamlakatlarda mintaqaviy iqtisodiyotni rivojlantirishni qoʻllab-quvvatlash, turli darajadagi xalqaro almashinuvni rivojlantirish bilan ham faol shugʻullanadi.
Xalqaro tashkilotlar bilan birgalikda JETRO jahon iqtisodiyoti, savdo va investitsiyalar boʻyicha tadqiqotlar olib boradi, ularning natijalari esa bojsiz savdo va xalqaro biznesni rivojlantirishga xizmat qiladi. Xalqaro hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun JETRO xususiy biznes rahbarlari bilan tadqiqot guruhlari tuzadi va natijalarini manfaatdor davlat tashkilotlariga taqdim etadi.
JETRO bosh ofisi raisi - Nobuxiko Sasaki.
JETRO quyi ikki tashkilotni ham boshqaradi:
- Yaponiyaning xorijda oziq-ovqat mahsulotlarini ilgari surish markazi 2017-yilda tashkil etilgan. U oʻz resurslarini yapon qishloq xoʻjaligi, oʻrmon xoʻjaligi, baliq va oziq-ovqat mahsulotlarini brendlashtirishga yoʻnaltiradi.
- Yaponiyaning rivojlanayotgan iqtisodiyotlar instituti 1958-yilda tashkil etilgan boʻlib, 1998-yilda JETRO tarkibiga qoʻshiladi, hududlarni rivojlantirish boʻyicha ilmiy-tadqiqot ishlarini olib boradi.
JETRO faoliyatining asosiy yoʻnalishlari
1.    Toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish.
2.    Xorijda yapon kompaniyalariga yordam berish.
3.    Xalqaro savdoning rivojlanishiga va jahon iqtisodiyotining oʻsishiga koʻmaklashish.
Yaponiya tashqi savdoni rivojlantirish tashkilotining (JETRO) Oʻzbekistondagi vakolatxonasi faoliyati toʻgʻrisida
JETRO Oʻzbekiston Respublikasidagi vakolatxonasi 2000-yil 9-avgustda Tashqi ishlar vazirligida akkreditatsiyadan oʻtgan.
2019-yildan beri vakolatxonaga Dzyun Takaxasi rahbarlik qilib kelmoqda.
JETRO vakolatxonasining asosiy vazifalari quyidagilardan iborat:
1) Yaponiya kompaniyalarining toʻgʻridan-toʻgʻri sarmoyalarini respublika iqtisodiyotiga jalb qilish, ikki mamlakat sanoat korxonalari oʻrtasida kooperatsiya va ilgʻor texnologiyalar almashinuvini kengaytirish;
JETRO muntazam ravishda Yaponiya va Oʻzbekiston kompaniyalari bilan hamkorlik va axborot koʻmagini ilgari suradi jumladan, mamlakatlarda yaratilgan investitsion sharoitlar haqida.
JETRO Oʻzbekistondagi Yaponiya ishbilarmonlar assotsiatsiyasining Kotibiyati vazifasini bajaradi va Yaponiya tashkilotlarining Oʻzbekistondagi vakolatxonalari ishtirokida muntazam seminarlar va uchrashuvlar oʻtkazib turadi.
2) Eksport salohiyatini rivojlantirish, mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarning raqobatbardoshligini oshirish, ularni Yaponiya va xalqaro bozorlarga olib chiqishga koʻmaklashish boʻyicha qoʻshma dasturlarni amalga oshirish.
3) Sanoat ishlab chiqarishi, kichik va oʻrta biznesning eksportga yoʻnaltirilgan mahsulotlarining sifat parametrlarini yaxshilash, standartlashtirish va sertifikatlashtirishga koʻmaklashish
4) Respublika mutaxassislarining malakasini oshirish boʻyicha tadbirlarni tashkil etish, jumladan, Yaponiyada oʻtkaziladigan JETRO oʻquv dasturlarida ishtirok etish.

Встреча с представителями Японской организации по развитию внешней торговли (JETRO)
25 июля текущего года состоялась встреча с представителями Японской организации по развитию внешней торговли (JETRO).
Японская организация по развитию внешней торговли (JETRO) была создана в 1958 году правительством Японии как основная организация, отвечающая за всестороннее осуществление торговой политики. На протяжении более двух десятилетий организация помогала продвигать экспорт, чтобы помочь Японии восстановить свою послевоенную экономику. Тем не менее, в первой половине 1980-х годов, когда активное сальдо торгового баланса Японии росло, а международная торговля увеличивалась, JETRO сделала разворот на 180 градусов и начала продвигать импорт в Японию, что остается ее основной ролью и по сей день.
Организация также активно участвует в оказании помощи развивающимся странам в создании вспомогательных производств, налаживании промышленного сотрудничества между Японией и другими развитыми странами, поддержке регионального экономического развития в Японии и других странах, развитии международных обменов на различных уровнях.
Совместно с международными организациями JETRO проводит исследования мировой экономики, торговли и инвестиций, результаты которых служат развитию беспошлинной торговли и международного бизнеса. Для дальнейшего развития международного сотрудничества JETRO формирует исследовательские группы с лидерами частного бизнеса и представляет результаты заинтересованным государственным организациям.
Председатель головного офиса JETRO - Нобухико Сасаки.
JETRO также управляет следующими двумя организациями:
- В 2017 году был создан Японский центр продвижения продуктов питания за рубежом. Он сосредотачивает свои ресурсы на брендинге японского сельского хозяйства, лесного хозяйства, рыбы и продуктов питания.
- Институт развивающихся экономик Японии был основан в 1958 году и присоединился к JETRO в 1998 году. Он проводит исследования и разработки в области регионального развития.
Основные направления деятельности JETRO
1.    Привлечение прямых иностранных инвестиций.
2.    Помощь японским компаниям за рубежом.
3.    Поддерживать развитие международной торговли и рост мировой экономики.
О деятельности представительства Японской организации по развитию внешней торговли (JETRO) в Узбекистане
Представительство JETRO в Республике Узбекистан аккредитовано Министерством иностранных дел 9 августа 2000 года.
С 2019 года представительство возглавляет Джун Такахаши.
Основные задачи представительства JETRO:
1) привлекать прямые инвестиции японских компаний в экономику республики, расширять сотрудничество и обмен передовыми технологиями между промышленными предприятиями двух стран;
JETRO регулярно продвигает сотрудничество и информационную поддержку с японскими и узбекскими компаниями, в том числе о созданных в странах инвестиционных условиях.
JETRO выполняет функции секретариата ассоциации японских предпринимателей в Узбекистане и проводит регулярные семинары и встречи с участием представительств японских организаций в Узбекистане.
2) Реализация совместных программ по развитию экспортного потенциала, повышению конкурентоспособности продукции, производимой в нашей стране, и продвижению ее экспорта на японский и международный рынки.
3) Улучшение показателей качества, стандартизация и сертификация экспортоориентированной продукции промышленного производства, малого и среднего бизнеса.
4) Организация мероприятий по повышению квалификации специалистов республики, в том числе участие в обучающих программах JETRO, проводимых в Японии.
JETRO предлагает возможность участвовать в ежегодной программе повышения квалификации государственных служащих в области торговли и инвестиций, которая включает стажировку в Высшей школе Института развивающихся экономик Японии (IDEAS).