Yaponiya tashqi savdoni rivojlantirish tashkiloti (JETRO) vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 25-iyun kunida Yaponiya tashqi savdoni rivojlantirish tashkiloti (JETRO) vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Yaponiya tashqi savdoni rivojlantirish tashkiloti (JETRO) Yaponiya hukumati tomonidan savdo siyosatini keng qamrovda amalga oshirish uchun asosiy mas’ul tashkilot sifatida 1958-yilda tashkil etilgan. Yigirma yildan koʻproq vaqt davomida tashkilot Yaponiyaga urushdan keyingi iqtisodiyotini tiklashga yordam berish uchun eksportni ragʻbatlantirishga yordam berdi. Biroq, 1980-yillarning birinchi yarmida, Yaponiyaning savdo profitsiti oʻsishi va xalqaro savdo kuchayishi munosabati bilan, JETRO 180 graduslik burilish yasadi va Yaponiyada importga koʻmaklashishni boshladi, va bu hozirgi kungacha uning asosiy vazifasi boʻlib qolmoqda.
Tashkilot, shuningdek, rivojlanayotgan mamlakatlarga sanoatning yordamchi sohalarini tashkil etishda yordam berish, Yaponiya va boshqa rivojlangan davlatlar oʻrtasida sanoat sohasida hamkorlikni yoʻlga qoʻyish, Yaponiya va boshqa mamlakatlarda mintaqaviy iqtisodiyotni rivojlantirishni qoʻllab-quvvatlash, turli darajadagi xalqaro almashinuvni rivojlantirish bilan ham faol shugʻullanadi.
Xalqaro tashkilotlar bilan birgalikda JETRO jahon iqtisodiyoti, savdo va investitsiyalar boʻyicha tadqiqotlar olib boradi, ularning natijalari esa bojsiz savdo va xalqaro biznesni rivojlantirishga xizmat qiladi. Xalqaro hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun JETRO xususiy biznes rahbarlari bilan tadqiqot guruhlari tuzadi va natijalarini manfaatdor davlat tashkilotlariga taqdim etadi.
JETRO bosh ofisi raisi - Nobuxiko Sasaki.
JETRO quyi ikki tashkilotni ham boshqaradi:
- Yaponiyaning xorijda oziq-ovqat mahsulotlarini ilgari surish markazi 2017-yilda tashkil etilgan. U oʻz resurslarini yapon qishloq xoʻjaligi, oʻrmon xoʻjaligi, baliq va oziq-ovqat mahsulotlarini brendlashtirishga yoʻnaltiradi.
- Yaponiyaning rivojlanayotgan iqtisodiyotlar instituti 1958-yilda tashkil etilgan boʻlib, 1998-yilda JETRO tarkibiga qoʻshiladi, hududlarni rivojlantirish boʻyicha ilmiy-tadqiqot ishlarini olib boradi.
JETRO faoliyatining asosiy yoʻnalishlari
1.    Toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish.
2.    Xorijda yapon kompaniyalariga yordam berish.
3.    Xalqaro savdoning rivojlanishiga va jahon iqtisodiyotining oʻsishiga koʻmaklashish.
Yaponiya tashqi savdoni rivojlantirish tashkilotining (JETRO) Oʻzbekistondagi vakolatxonasi faoliyati toʻgʻrisida
JETRO Oʻzbekiston Respublikasidagi vakolatxonasi 2000-yil 9-avgustda Tashqi ishlar vazirligida akkreditatsiyadan oʻtgan.
2019-yildan beri vakolatxonaga Dzyun Takaxasi rahbarlik qilib kelmoqda.
JETRO vakolatxonasining asosiy vazifalari quyidagilardan iborat:
1) Yaponiya kompaniyalarining toʻgʻridan-toʻgʻri sarmoyalarini respublika iqtisodiyotiga jalb qilish, ikki mamlakat sanoat korxonalari oʻrtasida kooperatsiya va ilgʻor texnologiyalar almashinuvini kengaytirish;
JETRO muntazam ravishda Yaponiya va Oʻzbekiston kompaniyalari bilan hamkorlik va axborot koʻmagini ilgari suradi jumladan, mamlakatlarda yaratilgan investitsion sharoitlar haqida.
JETRO Oʻzbekistondagi Yaponiya ishbilarmonlar assotsiatsiyasining Kotibiyati vazifasini bajaradi va Yaponiya tashkilotlarining Oʻzbekistondagi vakolatxonalari ishtirokida muntazam seminarlar va uchrashuvlar oʻtkazib turadi.
2) Eksport salohiyatini rivojlantirish, mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarning raqobatbardoshligini oshirish, ularni Yaponiya va xalqaro bozorlarga olib chiqishga koʻmaklashish boʻyicha qoʻshma dasturlarni amalga oshirish.
3) Sanoat ishlab chiqarishi, kichik va oʻrta biznesning eksportga yoʻnaltirilgan mahsulotlarining sifat parametrlarini yaxshilash, standartlashtirish va sertifikatlashtirishga koʻmaklashish
4) Respublika mutaxassislarining malakasini oshirish boʻyicha tadbirlarni tashkil etish, jumladan, Yaponiyada oʻtkaziladigan JETRO oʻquv dasturlarida ishtirok etish.

Meeting with representatives of the Japan Foreign Trade Development Organization (JETKO)
On July 25 this year, a meeting was held with representatives of the Japan Foreign Trade Development Organization (JETKO).
The Japan Foreign Trade Development Organization (JETRO) was established in 1958 by the Japanese government as the main organization responsible for the comprehensive implementation of trade policy. For over two decades, the organization has helped promote exports to help Japan rebuild its post-war economy. However, in the first half of the 1980s, as Japan's trade surplus was growing and international trade was increasing, JETRO made a 180-degree turn and began to promote imports to Japan, which remains its main role to this day.
The organization is also actively involved in helping developing countries set up auxiliary industries, establish industrial cooperation between Japan and other developed countries, support regional economic development in Japan and other countries, and promote international exchanges at various levels.
Together with international organizations, JETRO conducts research on the world economy, trade and investment, the results of which serve the development of duty-free trade and international business. To further develop international cooperation, JETRO forms research groups with private business leaders and presents the results to interested government organizations.
JETRO head office chairman - Nobuhiko Sasaki.
JETRO also manages the following two organizations:
- In 2017, Japan Overseas Food Promotion Center was established. It focuses its resources on Japanese agriculture, forestry, fish and food branding.
- Institute of Emerging Economies of Japan was founded in 1958 and joined JETRO in 1998. It conducts research and development in the field of regional development.
Main activities of JETRO
1. Attracting foreign direct investment.
2. Assistance to Japanese companies abroad.
3. Support the development of international trade and the growth of the world economy.
About the activities of the representative office of the Japan External Trade Development Organization (JETRO) in Uzbekistan
The JETRO Representative Office in the Republic of Uzbekistan was accredited by the Ministry of Foreign Affairs on August 9, 2000.
Since 2019, the representative office has been headed by Jun Takahashi.
The main tasks of the JETRO representative office:
1) attract direct investment from Japanese companies in the economy of the republic, expand cooperation and exchange of advanced technologies between industrial enterprises of the two countries;
JETRO regularly promotes cooperation and information support with Japanese and Uzbek companies, including on the investment conditions created in the countries.
JETRO serves as the secretariat of the Association of Japanese Entrepreneurs in Uzbekistan and holds regular seminars and meetings with the participation of representative offices of Japanese organizations in Uzbekistan.
2) Implementation of joint programs to develop export potential, increase the competitiveness of products manufactured in our country, and promote their exports to Japanese and international markets.
3) Improvement of quality indicators, standardization and certification of export-oriented products of industrial production, small and medium-sized businesses.
4) Organization of events to improve the skills of specialists of the republic, including participation in JETRO training programs held in Japan.
JETRO offers the opportunity to participate in the annual trade and investment professional development program for government officials, which includes an internship at the Graduate School of the Institute of Emerging Economies of Japan (IDEAS).