10/06/2022 - 20:19 2757
Joriy yilning 9-iyun sanasida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligida Bosh vazir o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov ishtirokida respublikada mahallalarda tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha hokim yordamchilari faoliyati, o‘tgan 5 oylik davr mobaynida erishilgan natijalar hamda olib borilayotgan ishlarning samaradorligini oshirish yuzasidan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda, shuningdek, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Saidqahhor Xolxo‘jayev, vazir o‘rinbosari Mirzohid Ubaydullayev, Davlat soliq qo‘mitasi raisi Sherzod Kudbiyev, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori Akmalxon Ortiqov hamda boshqa mas’ul vakillar ishtirok etdilar.
Yig‘ilishning asosiy maqsadi – so‘nggi 5 oy davomidagi hokim yordamchilari faoliyati natijalarini tahlil qilish, ishlarni to‘g‘ri va samarali tashkil etilishini ta’minlash, yo‘lga qo‘yilgan kamchiliklarni bartaf etish masalalarini muhokama qilishdan iborat.
Yig‘ilish davomida hokim yordamchilarining asosiy faoliyat yo‘nalishini belgilab beruvchi mahalladagi ijtimoiy-iqtisodiy holatni “xonadonbay” o‘rganish, yoshlar va xotin-qizlarning qiziqishlarini o‘rganish orqali ularni kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘rgatuvchi o‘quv markazlariga yo‘naltirish, subsidiyalar va oilaviy tadbirkorlik dasturlari doirasida kreditlar olishga ko‘maklashish, ishsizlarni, birinchi navbatda “temir daftar”, “ayollar daftari” va “yoshlar daftari”ga kirgan yoshlar va xotin-qizlarni bo‘sh ish o‘rinlariga joylashtirish hamda haq to‘lanadigan jamoat ishlariga jalb qilish, aholi tomorqalaridan samarali foydalanishni tashkil etish kabi asosiy vazifalaridan kelib chiqqan holda hokim yordamchilari faoliyati samaradorligi muhokama qilindi.
Xususan, o‘tgan 5 oy davomida yangi tizim bo‘yicha qator tadbirlar amalga oshirildi.
Birinchidan, aholini doimiy daromad manbai bilan ta’minlash maqsadida 1,2 mln nafar fuqaroning bandligi ta’minlandi.
Ikkinchidan, jami 101 ming nafar fuqarolar shundan, 59 ming nafari kasb-hunarga va 41 ming nafari tadbirkorlikka o‘qitish uchun yo‘naltirildi.
Uchinchidan, 79 mingta yangi tadbirkorlik subyektlari tashkil etildi, 11,3 mingta kichik ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish obyektlari ishga tushirildi, 7 mingdan ortiq korxonalarning ish faoliyati tiklanishiga va kengaytirilishiga yordam ko‘rsatildi, yetakchi tadbirkorlar bilan hamkorlikda 25 mingta xonadonlarda kooperatsiya usulida ish tashkil etildi.
Hokim yordamchilari tomonidan mahallada talab yuqori bo‘lgan xizmat turlarini, xususan, hammom, sartaroshxona va go‘zallik saloni, savdo do‘konlari, umumiy ovqatlanish, maishiy texnikalarni taʼmirlash, atelye, sport maydonchalari kabi xizmat turlarini tashkil etishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Xatlov yakunlariga ko‘ra 450 ta mahallalarda ishsizlik darajasi 20 foizdan yuqoriligi aniqlangan bo‘lsa, hokim yordamchilarini xarakati bilan 211 ta mahallalarda ijobiy o‘zgarish bo‘lgan.
Hisobot davrida respublika bo‘yicha 132 mingdan ortiq oilaviy tadbirkorlik loyihalarini amalga oshirish uchun 3,3 trln so‘m imtiyozli kredit va 42 mlrd so‘m subsidiyalar ajratildi.
Bundan tashqari, aholiga auksion orqali yerlarni ijaraga berish maqsadida umumiy maydoni 78,9 ming gektar bo‘lgan qishloq xo‘jaligi yerlari 361,7 mingta lotlarga bo‘linib, elektron tanlov (auksion)ga chiqarildi.
Shu bilan birgalikda, yig‘ilish davomida kichik loyihalarni ishga tushirish, mikrozonalar tashkil qilish takliflari, xususiy tadbirkorlar paydo bo‘lishini rag‘batlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Kelgusida hokim yordamchilarining asosiy vazifalaridan kelib chiqqan holda oilaviy tadbirkorlik dasturlari asosida ajratiladigan kreditlardan to‘g‘ri yo‘nalishlarda foydalanish, mahallalarning drayver sohalaridan kelib chiqqan holda tadbirkorlik subyektlari sonini oshirish, yerlardan samarali foydalanish orqali aholi bandligini ta’minlash bo‘yicha ko‘rsatkichlarni oshirish, aholi daromadlarini ko‘paytirish yuzasidan ishlarni tizimli va samarali tashkil etish, 5 oy davomida orttirilgan tajribalardan o‘z o‘rnida foydalanish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

A meeting was held on the activities of the khokim's assistants
On June 9 of this year, the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction held a meeting with the participation of Deputy Prime Minister – Minister of Economic Development and Poverty Reduction Jamshid Kuchkarov on the activities of assistant khokims on entrepreneurship development, employment and poverty reduction in the mahallas of the republic, the results achieved over the past 5 months, as well as improving the effectiveness of the ongoing works.
The meeting was also attended by First Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction Saidkahhor Kholkhujaev, Deputy Minister Mirzohid Ubaydullaev, Chairman of the State Tax Committee Sherzod Kudbiev, Director of the State Asset Management Agency Akmalkhon Ortikov and other responsible persons.
The system of work "mahallabay" introduced by the President of our country is the optimal way for all spheres of integrated socio-economic development of regions, ensuring employment and entrepreneurship development, solving existing problems in the mahalla.
The main purpose of the meeting is to analyze the results of the activities of the khokim's assistants over the past 5 months, to ensure the correct and effective organization of work, to discuss issues of eliminating the identified shortcomings.
During the meeting, the main tasks of the khokims' assistants were considered, such as studying the socio-economic situation in the mahalla on "honadonbai", assistance in training young people and women in professions and entrepreneurship, assistance in obtaining loans under subsidy programs and family entrepreneurship, employment of the unemployed, especially youth and women included in the "Iron Notebook", "Women's notebook" and "Youth notebook", attraction of the unemployed population to paid public works, organization of effective use of household plots of the population, the work carried out on the basis of these tasks was also discussed.
In particular, over the past 5 months, a number of steps have been taken on the new system.
Firstly, in order to provide the population with a permanent source of income, employment of 1.2 million citizens has been provided.
Secondly, a total of 101 thousand citizens were sent for training, 59 thousand of them by profession and 41 thousand by entrepreneurship.
Thirdly, 79 thousand new business entities have been created, 11.3 thousand small production and service facilities have been put into operation, assistance has been provided in restoring and expanding the activities of more than 7 thousand enterprises, together with leading entrepreneurs, work has been organized by the method of cooperation in 25 thousand households.
Khokim's assistants pay special attention to the organization of such types of services in demand in the mahalla as a sauna, a hairdresser and a beauty salon, retail outlets, catering, repair of household appliances, ateliers, sports grounds.
If, according to the results of the census, the unemployment rate in 450 mahallas was above 20 percent, then thanks to the efforts of the khokim's assistants, positive changes took place in 211 mahallas.
During the reporting period, 3.3 trillion soums of concessional loans and 42 billion soums of subsidies were allocated for the implementation of more than 132 thousand family entrepreneurship projects in the republic.
In addition, in order to provide agricultural land for rent to the population through an auction, the total area of 78.9 thousand hectares was divided into 361.7 thousand lots and put up for an electronic tender (auction).
At the same time, during the meeting, proposals were considered for launching small projects, organizing microzones, stimulating the emergence of private entrepreneurs.
In the future, based on the main tasks of the khokim's assistants, instructions were defined on measures for the proper use of loans allocated on the basis of family entrepreneurship programs, increasing the number of business entities based on the driver areas of the mahalla, increasing indicators for ensuring employment through effective use of land, systematic and effective organization of work to increase incomes of the population, timely use of accumulated experience within 5 months.