25/05/2022 - 13:19 3453
Jahon banki O‘zbekiston Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi, shuningdek Moliya vazirligi bilan hamkorlikda “Markaziy Osiyoda iqtisodiy taraqqiyot uchun samarali boshqaruv” mavzusida ikki kunlik yuqori darajadagi xalqaro konferensiya o‘tkazmoqda.
Tadbir Buyuk Britaniya Hamdo‘stlik va xalqaro rivojlanish masalalari bo‘yicha Tashqi ishlar vazirligining moliyaviy ko‘magi bilan tashkil etilgan[1]. Konferensiya ishida Qozog‘iston, Qirg‘iz Respublikasi, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekistondan ekspertlar qatnashmoqda. Tadbir ishtirokchilari turli sohalarda davlat siyosatini ishlab chiqish va amalga oshirishda zamonaviy ma’lumot tizimlaridan foydalanish bo‘yicha xalqaro va mintaqaviy tajribani o‘rganishadi.
Konferensiya doirasida Markaziy Osiyo mamlakatlarida “Iqtisodiy taraqqiyot uchun samarali boshqaruv” (Effective Governance for Economic Development (EGED)) nomli yangi dasturga rasman start beriladi. Dastur Jahon banki va ACTED xalqaro nodavlat tashkiloti tomonidan Buyuk Britaniya hukumatining moliyaviy ko‘magi asosida amalga oshirilmoqda. Undan ko‘zlangan maqsad – Qirg‘iz Respublikasi, Tojikiston va O‘zbekiston mamlakatlari iqtisodiy siyosatining shaffofligi va samaradorligini oshirishdir. Dastur doirasida yuqorida qayd etilgan davlatlar hukumatlariga sifatli ma’lumotlarni olish, ulardan davlat siyosatini ishlab chiqish va iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishda foydalanish, idoralararo koordinatsiya hamda fuqarolarni tinglash mexanizmlarini takomillashtirish masalalarida ko‘mak beriladi.
“Buyuk Britaniya davlat siyosatini dalillar asosida ishlab chiqishni qo‘llab-quvvatlash uchun hamkor mamlakatlar – Qirg‘iziston, Tojikiston va O‘zbekiston hukumatlari bilan birgalikda EGED dasturiga start berdi. Biz ushbu jarayonning samarali bo‘lishi uchun statistik ma’lumotlar va ilmiy dalillardan foydalanish kerakligiga ishonamiz”, – deya qayd etdi Buyuk Britaniyaning Hamdo‘stlik va xalqaro rivojlanish masalalari bo‘yicha Tashqi ishlar vazirligi Markaziy Osiyoda rivojlanish bo‘yicha direktori Mirza Jahoniy. “Ushbu konferensiya doirasida mintaqadagi mamlakatlar hukumatlari va fuqarolik jamiyati vakillaridan iborat hamkorlarni yig‘a olganligimizdan mamnunmiz. Ishtirokchilar tajribalar bilan almashishlari va kelgusi chora-tadbirlarni, shu jumladan, Buyuk Britaniyaning yangi Xalqaro taraqqiyot strategiyasi qabul qilingani natijasida EGED dasturi doirasidagi faoliyatni kengaytirish masalalarini muhokama qilib olishlari mumkin bo‘ladi. Ushbu hujjat davlat organlarida insitutsional yetakchilik masalalariga alohida e’tibor qaratadi”.
O‘zbekistonda EGED dasturi mehnat bozorini isloh qilish va aholi bandligini ta’minlash bo‘yicha samarali siyosatni ishlab chiqishda, “yashil” iqtisodiyotga o‘tish uchun tabiiy resurslardan samarali foydalanish bo‘yicha siyosatni ishlab chiqish va amalga oshirish hamda davlat korxonalarini restrukturizatsiya qilishda yordam beradi. Shuningdek, dastur shaharlarni rivojlantirish va davlat xaridlari sohalarini isloh qilishda, mamlakatda norasmiy iqtisodiyotni qisqartirish bo‘yicha chora-tadbirlarni ishlab chiqishda ma’lumotlardan foydalanishga ham ko‘mak beradi.
Toshkentda bo‘lib o‘tayotgan konferensiyada Qozog‘iston, Qirg‘iz Respublikasi, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekistondan 150 dan ortiq ishtirokchilar qatnashmoqda. Ularning orasida davlat siyosati va dalillar asosida islohotlarni ishlab chiqish bo‘yicha ekspertlar, hukumatlar, fuqarolik jamiyati, tahliliy markazlar, ilmiy doiralar va xalqaro tashkilotlar vakillari ham mavjud.
“2016-yildan boshlab O‘zbekistonda ma’lumotlar sifatining oshib borayotganligi va davlat siyosatini ishlab chiqishda ulardan keng miqyosda foydalanilayotganligining guvohi bo‘lmoqdamiz. Mamlakat hukumati tanlagan ochiqlik va shaffoflik siyosati natijasida yurtimizning statistika sohasidagi salohiyati yildan-yilga sezilarli darajada yaxshilanib bormoqda. Konferensiya davomida ushbu sohadagi tajribamiz bilan bo‘lishmoqchimiz va Markaziy Osiyodagi hamkasblarimizning tajribalarini o‘rganmoqchimiz”, – deya ta’kidladi o‘z nutqida bosh vazir o‘rinbosari – O‘zbekiston iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov.
Konferensiya ishtirokchilari tegishli tadqiqotlar, ma’lumotlar va eksperimentlarning davlat boshqaruvini takomillashtira oladigan hamda uni Markaziy Osiyoda adolatli va inklyuziv o‘sishga erishishga yo‘naltira oladigan islohotlar siyosatining qudratli omili sifatidagi rolini tahlil qilishadi.
Shuningdek, ma’lumotlarni tayyorlash bo‘yicha salohiyatni rivojlantirish, shu jumladan milliy statistika organlari va mehnat bozorlari holatini tahlil qiluvchi tizimlarni jalb etgan holda, masalalari ko‘rib chiqiladi.
Konferensiya ishtirokchilari turli sohalarda davlat siyosatini ishlab chiqishda ma’lumotlarni olish, tahlil qilish va ulardan foydalanish, ma’lumotlardan foydalanib, davlat siyosatini amalga oshirish hamda ushbu jarayonlarga fuqarolik jamiyatini jalb qilish bo‘yicha xalqaro va mintaqaviy tajribani o‘rganadilar.
Konferensiya davomida ekspertlar rasmiylarning turli sohalarda davlat siyosatini ishlab chiqish jarayonidagi imkoniyatlarini kengaytirishda zamonaviy tahlil metodlari va vositalarining sezilarli o‘rni borligini namoyish qilishadi.
Jumladan, O‘zbekiston bandlik va mehnat munosabatlari vaziri Nozim Xusanov aholi bandligi sohasida davlat siyosatini ishlab chiqishda ma’lumotlar tahlili va ulardan foydalanish bo‘yicha mamlakat tajribasi, shuningdek birinchi milliy bo‘sh ish o‘rinlari bazasi va yagona milliy mehnat tizimining joriy qilinganligi haqida taqdimot o‘tkazadi.
“2022-yilda Jahon banki va Markaziy Osiyo davlatlari ikkitomonlama hamkorlikning 30 yilligini nishonlashmoqda. Ushbu vaqt davomida mintaqada yashaydigan odamlarning farovonligini oshirish bizning hamkorligimizning asosiy yo‘nalishlaridan biri bo‘ldi”, — dedi Jahon bankining Markaziy Osiyo bo‘yicha direktori Tatyana Proskuryakova. “Biz ma’lumotlardan foydalanish sohasidagi salohiyatni rivojlantirish uchun rasmiylarga moliyaviy va tahliliy ko‘mak beryapmiz. Bu fuqarolar ehtiyojlari va manfaatlariga yo‘naltirilgan davlat siyosatini ishlab chiqish va amalga oshirishning muhim sharti hisoblanadi. Jahon banki milliy hamkorlarga ushbu yo‘nalishda muvaffaqiyatlarga erishishi uchun ko‘maklashishda, shu jumladan EGED dasturini amalga oshirish orqali, davom etadi”.
Konferensiya yakuniga ko‘ra qo‘shma deklaratsiya qabul qilinishi rejalashtirilmoqda. Hujjat loyihasi ishtirokchilarni quyidagi majburiyatlarni o‘z zimmalariga olishga undaydi:
- inklyuziv oʻsishni ta’minlash, kambagʻallikni qisqartirish, ozchilik guruhlar farovonligini ustuvor oʻringa qoʻyish va barcha jamiyat a’zolarining hayotini yaxshilash maqsadida imkoniyatlardan teng foydalanishni ta’minlash uchun kerakli ma’lumotlardan foydalanish;
- qarorlarni qabul qilish jarayoni shaffof va samaraliroq boʻlishi uchun ma’lumotlardan keng foydalanish maqsadida Markaziy Osiyo mamlakatlari oʻrtasida hamkorlikni ragʻbatlantirish;
- ma’lumotlar sifatini takomillashtirish va ularni turli sohalardagi davlat siyosatlarini ishlab chiqish jarayoniga integratsiya qilishni qoʻllab-quvvatlash;
- davlat ma’lumotlarining avvalboshdan ochiq va jamoatchilik foydalanishi uchun erkin boʻlishini ta’minlash;
- jamoatchilikning davlat ma’lumotlaridan foydalanishini ragʻbatlantirish, jamoatchilikni qaror qabul qilishga jarayoniga jalb qilish va Markaziy Osiyo mamlakatlarida ushbu sohada jamoatchilik xabardorligini oshirib borish.

25/05/2022 - 13:25 3858
The World Bank, the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction, the Ministry of Employment and Labor Relations, and the Ministry of Finance of Uzbekistan will host a two-day international high-level conference titled “Effective Governance for Economic Development in Central Asia”.
With support from the Foreign Commonwealth and Development Office (FCDO) of the United Kingdom,[1] participants from Kazakhstan, the Kyrgyz Republic, Tajikistan, Turkmenistan, and Uzbekistan will share international and regional experiences using modern data systems for creating and implementing government policies.
The conference will mark the official launch of the new Effective Governance for Economic Development (EGED) Program in Central Asia program funded by the UK government and implemented by the World Bank and ACTED. It is designed to improve the effectiveness, accountability, and transparency of economic policies in the Kyrgyz Republic, Tajikistan and Uzbekistan. The program supports governments to generate better data and evidence, use this data for policy design and implementation of economic reforms, improve coordination within government, and better engage with citizens.
The UK launched EGED together with Kyrgyz, Tajik and Uzbek government partners to support more evidence-based policymaking in the region. We believe that the use of data and evidence is essential for more effective policymaking. We’re excited to bring together government and civil society partners from across the region at this conference to share lessons and discuss the next steps, as we scale up program activities, also in response to the UK’s new International Development Strategy that places emphasis on government institutional leadership”, stressed Mr. Mirza Jahani, Development Director for Central Asia, FCDO.
In Uzbekistan, the EGED Programme will assist the Government with reforming the labor market and developing an effective employment policy, developing and implementing policies for effective use of resources to transit to a green economy, restructuring of state-owned enterprises. It will also support the authorities in using evidence-based data to reform urban development and public procurement sectors, as well as to develop policies to reduce the shadow economy.
The conference in Tashkent has brough together over 150 participants from Kazakhstan, the Kyrgyz Republic, Tajikistan, Turkmenistan, and Uzbekistan, including experts in developing evidence-based policies and reforms, senior government officials, and representatives of civil society, think tanks, academic circles and international organizations.
The momentum for improving the quality and use of evidence in Uzbekistan has intensified since 2016. Thanks to the policy of openness and transparency that the Government has chosen to follow, our country’s statistical capacity score has substantially improved every year since then. We are happy to share our experience and learn from the experience of our Central Asian colleagues attending the conference”, noted Mr. Jamshid Kuchkarov, Deputy Prime Minister and Minister of Economic Development and Poverty Reduction of Uzbekistan, in his welcome address.
The conference will focus on how data, research, and experimentation can be powerful enablers of positive policymaking that can support better public governance orientated towards equitable and inclusive economic growth in the Central Asian countries.
Participants will consider the issues of building capacity to generate evidence, including through national statistical systems, labor market information systems. They will share lessons on the interface between data production, data analysis and use of data for public policies, progress in evidence-based policy implementation, and approaches to strengthening the role of civil society.
Discussions will focus on generating evidence, and experts will show how cutting-edge analytical methods greatly improve the capacity of governments to create policy solutions. For instance, Mr. Nozim Khusanov, Minister of Employment and Labor Relations of Uzbekistan, will present a case study on data use and analysis for developing public policies and policy solutions for launching the first National Database of Vacancies and Labor Market Information System.
In 2022, we are celebrating the 30th anniversary of the partnership between the Central Asian countries and the World Bank. Through the years, the main focus of this partnership has been to improve the wellbeing of the people living in the region”, said Ms. Tatiana Proskuryakova, World Bank Regional Director for Central Asia. “We have been providing financial and analytical support to build the capacity of the governments to improve data for creating and implementing policies oriented to the needs of citizens. We will keep helping the national partners achieve further progress in this direction, including through the EGED Program delivery”.
It is planned that following the event, participants will adopt a joint conference declaration. The draft document reconfirms their commitment to:
- mobilize evidence to generate inclusive growth, reduce poverty, prioritize the wellbeing of marginalized groups, and ensure equal access to opportunity for all of society to improve their lives;
- strengthen exchange across Central Asia in the production of rigorous evidence for more transparent, inclusive, and efficient policymaking;
- improve data and integrate evidence-based policymaking into various areas;
- make government data and evidence open and public by default;
- encourage the use of government data by the public, engage the public in policymaking, and raise the awareness about evidence-based policy in Central Asian countries.
[1] The views expressed during the conference do not necessarily reflect the official views of the UK Government.
Information Service of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction and Information Service of the World Bank