Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkilotining ta’lim siyosati bo‘yicha vakili bilan uchrashuv
Joriy yilning 12-aprel sanasida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti bosh kotibining ta’lim siyosati bo‘yicha maxsus maslahatchisi, Ta’lim va ko‘nikmalar departamenti direktori Andreas Shlyaxer bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda Xalq ta’limi vazirining birinchi o‘rinbosari Usmon Sharifxo‘jayev, Taʼlim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi boshligʻi Ulug‘bek Tashkenbayev, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi Inson kapitalini rivojlantirish va demografiya jarayonlarini muvofiqlashtirish departamenti direktori Azamat Davletyarov, Moliya vazirligi Talim, fan va madaniyat tarmoqlarida byudjet siyosati departamenti direktori Adham Eshchanov hamda boshqa mas’ul vakillar ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida O‘zbekistonda ta’lim sohasi rivojlantirishda amalga oshirilayotgan ishlar, barcha sohalar, xususan, iqtisodiyot rivojida ta’limning o‘rni, Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti va mamlakatimiz o‘rtasida ta’lim sohasidagi hamkorlik, ta’lim xalqaro baholash tizimlari, xususan, “PISA” dasturidan foydalanish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, uchrashuvda ta’lim tizimi rivojlangan davlatlar tajribasi, o‘qitishda yangi yondashuvlardan foydalanish, aniq maqsadlar belgilab olish, o‘quvchilarda amaliy ko‘nikmalar, fikrlash va yaratuvchanlik qobiliyatlarini rivojlantirishning ahamiyati, O‘zbekistonda raqamlashtirish jarayonlari yuzasidan fikr almashdilar.

Встреча с представителем Организации экономического сотрудничества и развития по образовательной политике
13/04/2022 - 16:52 5446
12 апреля текущего года заместитель Премьер – Министра – Министр экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан Жамшид Кучкаров провел встречу со специальным советником генерального секретаря Организации экономического сотрудничества и развития по образовательной политике, директором департамента образования и навыков Андреасом Шляхером.
На встрече приняли участие первый заместитель министра народного образования Усмон Шарифходжаев, начальник Государственной инспекции по контролю качества образования Улугбек Ташкенбаев, директор департамента развития человеческого капитала и координации демографических процессов Министерства экономического развития и сокращения бедности Азамат Давлетяров, директор департамента бюджетной политики в сфере образования, науки и культуры Министерства финансов Адхам Эшчанов и другие ответственные лица.
В ходе встречи были обсуждены проводимые в Узбекистане работы по развитию сферы образования, роль образования во всех сферах, в частности в развитии экономики, сотрудничество в сфере образования между Организацией экономического сотрудничества и развития и нашей страной, использование международной системы оценки образования, в частности программы “PISA”.
На встрече также состоялся обмен мнениями об опыте стран с развитой системой образования, использовании новых подходов в обучении, определении конкретных целей, значении развития у учащихся практических навыков, мышления и творческих способностей, процессах цифровизации в Узбекистане.