06/04/2022 - 11:34 4073
Joriy yilning 5-aprel sanasida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov Xalqaro valyuta jamg‘armasi (XVJ) kelishuvlarining IV moddasi bo‘yicha missiyasi doirasida Ron van Ruden boshchiligidagi Xalqaro valyuta jamg‘armasi delegatsiyasi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Moliya vaziri Timur Ishmetov, Markaziy bank raisi Mamarizo Nurmuratov, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov, Moliya vaziri o‘rinbosarlari Odilbek Isakov va Ahadbek Haydarov, Markaziy bank raisi o‘rinbosari Behzod Hamroyev hamda boshqa mas’ul vakillar ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida O‘zbekistonda olib borilayotgan iqtisodiy siyosat, xususan, makroiqtisodiy barqarorlikni ta’minlash, pul-kredit va fiskal siyosatning asosiy yo‘nalishlari, shuningdek, iqtisodiyot tarmoqlarini barqaror rivojlantirish va yangi ish o‘rinlarini yaratishda kichik biznesni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuvda, shuningdek, yer islohotlari, xususiylashtirish, davlat-xususiy sherikligi loyihalari hamda mamlakatda biznes muhitini yanada yaxshilash bo‘yicha xalqaro moliya institutlari bilan hamkorlik yuzasidan fikr almashildi.

06/04/2022 - 11:34 5205
5 апреля текущего года заместитель Премьер – Министра Республики Узбекистан – Министр экономического развития и сокращения бедности Жамшид Кучкаров провел встречу с делегацией Международного валютного фонда во главе с Роном ван Руденом в рамках миссии по статье IV соглашений Международного валютного фонда (МВФ).
На встрече приняли участие министр финансов Республики Узбекистан Тимур Ишметов, председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов, первый заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Илхом Норкулов, заместители министра финансов Одилбек Исаков и Ахадбек Хайдаров, заместитель председателя Центрального банка Бехзод Хамроев и другие ответственные лица.
В ходе встречи были обсуждены проводимая в Узбекистане экономическая политика, в частности, обеспечение макроэкономической стабильности, основные направления денежно-кредитной и фискальной политики, а также пути устойчивого развития отраслей экономики и развития малого бизнеса для создания новых рабочих мест.
На встрече также состоялся обмен мнениями о проектах земельных реформ, приватизации, государственно-частного партнерства, а также сотрудничестве с международными финансовыми институтами по дальнейшему улучшению бизнес-климата в стране.