Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisining, viloyatlar va Toshkent shahar, shuningdek, tumanlar (shaharlar) hokimlarining birinchi o‘rinbosarlari uchun seminar-trening - 1-kun
16/03/2022 - 11:49 2416
Joriy yilning 14-18-mart sanalarida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi va O‘zbekiston Respublikasi Davlat boshqaruvi akademiyasida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisining, viloyatlar va Toshkent shahar, shuningdek, tumanlar (shaharlar) hokimlarining moliya-iqtisodiyot va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 12-martdagi 120-F-son farmoyishiga asosan 221 nafar birinchi o‘rinbosarlari uchun seminar-trening tashkil etish ko‘zda tutilgan.
Seminar maqsadi - hokimning birinchi o‘rinbosarlari kasbiy bilim va saviyasiga qo‘yilayotgan talablarni hisobga olgan holda ularning davlat boshqaruvi, siyosiy, ijtimoiy-iqtisodiy sohalardagi malakasini hamda huquqiy va ma’naviy-ma’rifiy bilimlarini yanada mustahkamlashdan iborat.
Seminar-treningga asosan vazirlik va idoralar rahbarlari va ularning mas’ul o‘rinbosarlari hamda Davlat boshqaruvi akademiyasi professor o‘qituvchilari jalb etilgan bo‘lib, seminarda Davlat siyosatini mahallagacha tushirish, aholi bandligini ta’minlash, ularning daromadini ko‘paytirish, tadbirkorlikni rivojlantirish, shu orqali kambag‘allikni qisqartirish, hududlarda iqtisodiy o‘sishni ta’minlash va xizmatlar sohasini rivojlantirish, tuman (shahar) iqtisodiyoti o‘sish drayverlarini aniqlash metodologiyasi, “Mahallabay” ishlash tizimini tashkil etish va uning samaradorligini oshirishda tijorat banklarini hamkorligi, davlat aktivlarini xususiylashtirishga oid normativ-xuquqiy hujjatlar, davlat aktivlari turlari, mahalliy budjetlar daromadlar bazasini mustahkamlash, band bo‘lmagan aholini munosib ish o‘rinlariga ishga joylashtirish, kasb-hunar va tadbirkorlik ko‘nikmalariga o‘qitish, haq to‘lanadigan vaqtinchalik ishlarga jalb etishdan sohalari bo‘yicha ma’ruza va trening mashg‘ulotlar olib boriladi.
Seminar-trening 1-kunida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosarlari Saidqahhor Xolxo‘jayev va Ilhom Norqulov, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti direktori Umid Abidxadjayev hamda O‘zbekiston Respublikasi Davlat boshqaruvi akademiyasi o‘qituvchi va professorlari tomonidan hududlarda iqtisodiy o‘sishni ta’minlash va xizmatlar sohasini rivojlantirish, davlat aktivlarini xususiylashtirishga oid normativ-huquqiy hujjatlar, davlat aktivlarini turlari va vakolatli organlar, “Onlayn mahalla” axborot tizimi va uning afzalliklari, tuman (shahar) iqtisodiyoti o‘sish drayverlarini aniqlash metodologiyasi va boshqa mavzular ko‘rib chiqildi.
Ishtirokchilar tomonidan yuqoridagi mavzular yuzasidan seminarda xizmatlar va turizm sohalarini tuman va qishloqlar kesimida rivojlantirish orqali ko‘plab ish o‘rinlarini yaratish va kambag‘allikni qisqartirish ko‘zda tutildi va noqishloq yerlardan unumli foydalanish maqsadida bir nechta takliflar kiritildi.

Организуются семинар-тренинги для первых заместителей Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хакимов областей и города Ташкента, а также районов (городов)
16/03/2022 - 11:54 4067
С 14 по 18 марта текущего года в Министерстве экономического развития и сокращения бедности и Академии государственного управления в соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12 марта 2022 года № 120-F предусмотрена организация семинаров-тренингов для 221 первых заместителей Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хакимов областей и города Ташкента, а также районов (городов) по вопросам финансово-экономического развития и сокращения бедности в частности.
Целью семинара является дальнейшее укрепление квалификации первых заместителей хокима в сфере государственного управления, политической, социально-экономической сферах, а также правовых и духовно-просветительских знаний с учетом предъявляемых требований к их профессиональным знаниям и уровню.
В семинаре-тренинге приняли участие руководители министерств и ведомств и их ответственные заместители, а также профессорско-преподавательский состав Академии государственного управления, которые обсудили вопросы приведения государственной политики в соответствие с требованиями махаллей, обеспечения занятости населения, увеличения его доходов, развития предпринимательства, сокращения бедности, обеспечения экономического роста в регионах и развития сферы услуг, создания условий для развития драйверов роста методика определения, Доклад о сотрудничестве коммерческих банков в организации и повышении эффективности функционирования системы “махаллaбай”, нормативно-правовых актах по приватизации государственных активов, видам государственных активов, укреплению доходной базы местных бюджетов, трудоустройству незанятого населения на достойные рабочие места, привлечения на оплачиваемую временную работу.
В 1-й день семинар-тренинга были приглашены первые заместители министра экономического развития и сокращения бедности Саидкаххор Холходжаев и Ильхом Норкулов, директор Института прогнозирования и макроэкономических исследований при Министерстве экономического развития и сокращения бедности Умид Абидхаджаев, а также преподаватели и профессора Академии государственного управления Республики Узбекистан, с которыми были обсуждены вопросы о разработки нормативно-правовых актов по обеспечению экономического роста в регионах и развитию сферы услуг, рассмотрены вопросы о типах государственных активов и уполномоченных органах, информационной системе “онлайн Махалла” и ее преимуществах, методологии определения драйверов роста экономики района (города) и др.
На семинаре, посвященном вышеуказанным темам, предусматривалось создание большого количества рабочих мест и сокращение бедности путем развития сферы услуг и туризма в разрезе районов и сел, а также было внесено несколько предложений в целях эффективного использования малонаселенных земель.