Global “yashil” o‘sish instituti vakillari bilan uchrashuv
Joriy yilning 25-fevral sanasida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov Global “yashil” o‘sish instituti (Global Green Growth Institute – GGGI) xalqaro tashkiloti bosh direktori o‘rinbosari Helaen MakLeod bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda GGGIning O‘zbekistondagi vakili Aron Rassel, “yashil” o‘sish va investitsiyalar siyosati bo‘yicha bosh mutaxassis Azizjon Rasulov, Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti direktori Umid Obidxo‘jayev, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligining “Yashil” iqtisodiyotni rivojlantirish departamenti direktori Utkirjon Xolbadalov hamda boshqa mas’ul vakillar ishtirok etdilar.
Uchrashuvda tomonlar O‘zbekistonda “yashil” iqtisodiyotni rivojlantirish va kambag‘allikni qisqartirish borasida olib borilayotgan ishlar, oziq-ovqat xavfsizligi, qishloq xo‘jaligi yerlaridan foydalanish samaradorligini oshirish, mis klasterlari va elektromobillarni ishlab chiqarish imkoniyatlari, energiya samaradorligi loyihalari yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuv davomida “yashil” o‘sish tamoyillarini davlat dasturlariga tatbiq qilish hamda iqlim o‘zgarishi jarayonlarini va issiqxona gazi tashlanmalari darajasini kamaytirishda tashkilotning tajribasi, shuningdek, mamlakatda qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanishga o‘tishni jadallashtirish, aylanma iqtisodiyotni kengaytirishda innovatsion yondashuvlardan foydalanish, xususiy sektorning “yashil” loyihalarni amalga oshirish borasida istiqbolli hamkorlik yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Xususan, “yashil” iqtisodiyot tamoyillari asosida inklyusiv hududiy rivojlanishni rejalashtirish hamda bu borada pilot loyilahalarni amalga oshirish borasida hamkorlikdagi ishlarni yo‘lga qo‘yishga alohida urg‘u berildi.

Встреча с представителями глобального института "зеленого" роста
25 февраля текущего года первый заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Ильхом Норкулов провел встречу с заместителем генерального директора Международной организации Глобальный институт “зеленого” роста (Global Green Growth Institute – GGGI) Хелен Маклеод.
На встрече приняли участие представитель GGGI в Узбекистане Арон Рассел, главный специалист по политике “зеленого” роста и инвестиций Азизжон Расулов, директор Института прогнозирования и макроэкономических исследований Умид Обидхужаев, директор департамента развития “зеленой” экономики Министерства экономического развития и сокращения бедности Уткиржон Халбадалов и другие ответственные лица.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о проводимой в Узбекистане работе по развитию “зеленой” экономики и сокращению бедности, продовольственной безопасности, повышению эффективности использования сельскохозяйственных земель, медных кластеров, возможностях производства электромобилей, энергоэффективных проектах.
В ходе встречи был обсужден опыт организации по внедрению принципов "зеленого" роста в государственные программы и сокращению процессов изменения климата и выбросов парниковых газов, а также ускорению перехода к использованию возобновляемых источников энергии в стране, использованию инновационных подходов в расширении круговой экономики, перспективные направления сотрудничества частного сектора в реализации “зеленых” проектов.
В частности, особое внимание было уделено налаживанию совместной работы по планированию инклюзивного территориального развития на основе принципов "зеленой" экономики и реализации пилотных проектов в этом направлении.