“Iqtisodiy erkinlik indeksi – 2022” hisobotida mamlakatlarning indeks ko‘rsatkichlari va reytingdagi pozitsiyalarining o‘zgarganligi to‘g‘risida natijalar e‘lon qilindi
15/02/2022 - 11:52 4942
Heritage Foundation (“Meros” jamg‘armasi, AQSh) tomonidan “Iqtisodiy erkinlik indeksi – 2022” navbatdagi hisoboti e’lon qilindi. Hisobotda O‘zbekiston 177 ta mamlakatlar orasida 55,7 ball (so‘nggi hisobotga ko‘ra reyting bahosi - 2,6 ballga pastladi) bilan 117-o‘rinni egallagan. Indeks metodologiyasiga muvofiq, O‘zbekiston iqtisodiyoti asosan erkin bo‘lmagan mamlakatlar guruhida qoldi.
“Iqtisodiy erkinlik indeksi – 2022” hisoboti 2020-yil 1-iyuldan 2021-yil 30-iyungacha bo‘lgan davr davomida amalga oshirilgan islohotlar va xalqaro tashkilotlarning hisobotlariga asoslangan.
So‘nggi besh yilda O‘zbekiston mazkur reytingda umumiy jihatdan qaraganda 35 ta o‘ringa yuqoriladi, biroq 2022-yil hisobotiga ko‘ra, 9 ta pog‘onaga pastlagan. Mazkur hisobot metodologiyasi, shu jumladan, bir qator indikatorlarning o‘zgarishi va indikatorlarning ballarni aniqlashda ularni hisoblash hamda xalqaro ma’lumotlar manbalarning o‘zgarishi asosiy omillardan biri hisoblanadi.
Shu bilan birga, “Meros jamg‘armasi” tomonidan nashr etilgan hisobotga ko‘ra, Jahon banki oʻzining “Biznes yuritish” yillik hisobotini toʻxtatgani sababli 2022-yil indeksi mulkchilik huquqi, sud samaradorligi, hukumat yaxlitligi, biznes erkinligi va mehnat bozori erkinligini oʻlchaydigan subfaktorlar uchun boshqa ochiq maʼlumot manbalarini qabul qildi. Xususan, indeks endi o‘z baholashlarida Freedom House va boshqa manbalardan olingan ma’lumotlarni o‘z ichiga olishi;
Shuningdek, COVID-19 pandemiyasiga javoban davlat siyosatining oʻzgaruvchanligi dunyoning koʻplab mamlakatlarida iqtisodiy sharoitlarda, jumladan, iqtisodiy erkinlik darajasida sezilarli tebranishlarga olib kelgani qayd etilib, ushbu o‘zgarishlar doimiy yoki vaqtincha ekanligi hozircha noma’lumligi to‘g‘risida ta’kidlab o‘tilgan.
Shuni ta’kidlash joizki, yuqorida qayd etilgan o‘zgarishlar natijasida ballar kesimida 177 ta davlatdan 119 tasida (67,2%) pasayish qayd etilgan.
Indeks metodologiyasiga kiritilgan o‘zgartirishlar natijasida barcha MDH davlatlari reytingida ballar qiymatining pasayishi qayd etilgan va faqat ikki davlat (Moldova va Turkmaniston) o‘z pozitsiyalarini yaxshilagan.
Dunyo reytingining eng yuqori 3 ta pog‘onasida Singapur (84,4 ball), Shveysariya (84,2 ball) va Irlandiya (82,0 ball) egallagan bo‘lsa, eng quyi o‘rinlarda esa Kuba (29,5 ball), Venesuela (24,8 ball) va Koreya Xalq Demokratik Respublikasi (3,0 ball) o‘rin egallagan.
Hisobotning qisqacha sharhiga havola: https://www.heritage.org/index/pdf/2022/book/2022_IndexofEconomicFreedom_Highlights.pdf
O‘zbekiston Respublikasi haqida qisqacha ma’lumot: https://www.heritage.org/index/country/uzbekistan

Опубликованы результаты «Индекса экономической свободы – 2022», показатели индекса и позиции стран в рейтинге подвергнуты изменениям
15/02/2022 - 11:52 6864
Heritage Foundation (Фонд “Наследие”, США) опубликовал очередной отчет «Индекс экономической свободы - 2022». В отчете Узбекистан занял 117 место из 177 стран набрав 55,7 баллов (оценка рейтинга уменьшилась на -2,6 балла). Согласно методологии индекса, Узбекистан сохранил место в группе стран с в основном не свободной экономикой.
«Индекс экономической свободы - 2022» базируется на реформах и отчётах международных организаций, осуществленных за период с 1 июля 2020 года по 30 июня 2021 года.
За последние пять лет рейтинг Узбекистана улучшен на 35 позиций, однако в отчёте 2022 года отмечено снижение на 9 позиций, что связано с изменениями в методологии отчёта, в том числе изменения в индикаторах, их расчёте, а также используемых международных источников данных.
Со стороны Фонда «Наследие» отмечено, что поскольку Всемирный банк прекратил выпуск ежегодного отчета "Ведение бизнеса", в Индексе 2022 года были использованы другие общедоступные источники данных для субфакторов, измеряющих права собственности, эффективность судебной системы, целостность правительства, свободу бизнеса и свободу труда, в частности, Индекс теперь включает в свои оценки данные Freedom House и других источников.
Также отмечается, что изменчивый характер в государственной политике в ответ на COVID-19 привел к значительным колебаниям экономических условий, включая уровни экономической свободы, во многих странах мира. На данный момент неизвестно, являются ли эти изменения постоянными или временными.
Необходимо также отметить, что в результате вышеуказанных изменений в 119 (67,2%) из 177 стран в разрезе значений индекса (балл) зафиксировано снижение.
В результате проведённых изменений в методологии индекса в рейтинге всех стран СНГ зафиксировано снижение значений баллов и только две страны (Молдова и Туркменистан) улучшили свои позиции.
В тройку лидеров международного рейтинга входят Сингапур (84,4 балла), Швейцария (84,2 балла) и Ирландия (82,0 балла), а замыкают рейтинг Куба (29,5 балла), Венесуэла (24,8 балла) и Корейская Народно-Демократическая Республика (3,0 балла).