Mis sanoati klasterini tashkil qilish va rivojlantirish doirasida mis xomashyosi, rangli va noyob metallarni qidirish jarayoniga xalqaro kompaniyalarni jalb qilish bo‘yicha xalqaro kompaniyalar vakillari bilan uchrashuv
03/02/2022 - 22:47 2613
Joriy yilning 31-yanvar sanasida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri o‘rinbosari Bobur Abdinazarov 4 ta mis xomashyosi, rangli va noyob metall konlari zaxiralarini JORC standarti asosida baholash bo‘yicha xalqaro kompaniyalar vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda Loyiha ofisining xalqaro consultanti Fransisko Igualada, “DMT GMBH & CO. KG” kompaniyasi vakili Taygler Ernst Bernhard, “Snowden Optiro” kompaniyasi vakillari Aziz Kukenov va Dias Jabayev, “Projekt Consult” kompaniyasi konsultantlari Zeyegers Haynts Yozef va Anna Chapligina, “Wardell-Armstrong” kompaniyasi vakili Ruslan Erjanov hamda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi ma’sul xodimlari ishtirok etdilar.
Ma’lumot uchun: delegatsiya vakillari geologiya, mis, rangli va nodir metallar sohasidagi tadqiqotlar, 3D modellashtirishda xalqaro kompaniyalarning ishtiroki masalalari bo‘yicha hamkorlik yuzasidan 5 kunlik tashrif bilan O‘zbekistonga kelgan.
Uchrashuv davomida 4 ta mis xomashyosi, rangli va noyob metall konlari zaxiralarini JORC standarti asosida baholash uchun tanlov o’tkazilishi tartibi va shartlari muhokama qilinib, xalqaro kompaniyalar vakillari ushbu tanlovda ishtirok etish istagini bildirdilar. Shuningdek, xalqaro kompaniyalar vakillari uchun 4 ta mis xomashyosi, rangli va noyob metall konlari haqida to’liq ma’lumotlar joylarga chiqib mazkur konlarni bevosita ko’zdan kechirgan holda, avvalgi geologiya qidiruv ishlari bilan tanishgan holda ta’minilanishi bildirildi.
Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri o‘rinbosari Bobur Abdinazarov tomonidan rejalashtirilayotgan tanlov sof raqobat shartlari va shaffoflik tamoyillari asosida o’tishi milliy iqtisodiyotimizda ochiqlik va qulay investitsiya muhitini yaratishning muhim mezoni ekanligi alohida ta’kidlandi. Bundan tashqari, uchrashuvda geologiya sohasidagi tadqiqotlar, tog‘-kon sohasida mavjud metodlar, moliyaviy modellashtirish, xalqaro ekspertlar tajribalaridan foydalanish borasida fikr almashdilar.
Uchrashuv so‘nggida tomonlar tashrif yakunlari bo‘yicha yana bir bor uchrashuv tashkil qilinishi lozimligi yuzasida kelishib oldilar.

Встреча с представителями международных компаний по вовлечению международных компаний в процесс поиска медного сырья, цветных и редких металлов в рамках организации и развития кластера медной промышленности
03/02/2022 - 22:48 6008
31 января заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Бобур Абдиназаров провел встречу с представителями международных компаний по оценке запасов 4 месторождений медного сырья, цветных и редких металлов на основе стандарта JORC.
На встрече приняли участие международный консультант проектного офиса Франсиско Игуалада, "DMT GMBH & CO. CG "Тайглер Эрнст Бернхард, представители компании” Snowden Optiro “Азиз Кукенов и Диас Джабаев, консультанты компании” Project Consult “Зеегерс Хайнц Йозеф и Анна Чаплигина, представители компании” Warell-Armstrong" Руслан Эржанов, и ответственные сотрудники Министерства экономического развития и сокращения бедности.
Для справки: представители делегации прибыли в Узбекистан с 5-дневным визитом по вопросам сотрудничества исследований в области геологии, меди, цветных и редких металлов, участия международных компаний в 3D-моделировании.
В ходе встречи были обсуждены порядок и условия проведения конкурса на оценку запасов 4 месторождений медного сырья, цветных и редких металлов на основе стандарта JORC, представители международных компаний изъявили желание принять участие в данном конкурсе. Также было отмечено, что для представителей международных компаний будет обеспечена полная информация о 4 месторождениях медного сырья, цветных и редких металлов с выездом на места, непосредственным осмотром этих месторождений и ознакомлением с предыдущими геологоразведочными работами.
Заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Бобур Абдиназаров особо отметил, что проведение запланированного конкурса на основе условий чистой конкуренции и принципов прозрачности является важным критерием открытости и создания благоприятного инвестиционного климата в национальной экономике. Кроме того, на встрече состоялся обмен мнениями по вопросам исследований в области геологии, использования существующих методов в горнодобывающей отрасли, финансового моделирования, опыта международных экспертов.
По окончании встречи стороны договорились о том, что по итогам визита должна быть организована еще одна встреча.