Mis sanoati klasterini tashkil qilish va rivojlantirish doirasida mis xomashyosi, rangli va noyob metallarni qidirish jarayoniga xalqaro kompaniyalarni jalb qilish bo‘yicha xalqaro kompaniyalar vakillari bilan uchrashuv
03/02/2022 - 22:47 2613
Joriy yilning 31-yanvar sanasida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri o‘rinbosari Bobur Abdinazarov 4 ta mis xomashyosi, rangli va noyob metall konlari zaxiralarini JORC standarti asosida baholash bo‘yicha xalqaro kompaniyalar vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda Loyiha ofisining xalqaro consultanti Fransisko Igualada, “DMT GMBH & CO. KG” kompaniyasi vakili Taygler Ernst Bernhard, “Snowden Optiro” kompaniyasi vakillari Aziz Kukenov va Dias Jabayev, “Projekt Consult” kompaniyasi konsultantlari Zeyegers Haynts Yozef va Anna Chapligina, “Wardell-Armstrong” kompaniyasi vakili Ruslan Erjanov hamda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi ma’sul xodimlari ishtirok etdilar.
Ma’lumot uchun: delegatsiya vakillari geologiya, mis, rangli va nodir metallar sohasidagi tadqiqotlar, 3D modellashtirishda xalqaro kompaniyalarning ishtiroki masalalari bo‘yicha hamkorlik yuzasidan 5 kunlik tashrif bilan O‘zbekistonga kelgan.
Uchrashuv davomida 4 ta mis xomashyosi, rangli va noyob metall konlari zaxiralarini JORC standarti asosida baholash uchun tanlov o’tkazilishi tartibi va shartlari muhokama qilinib, xalqaro kompaniyalar vakillari ushbu tanlovda ishtirok etish istagini bildirdilar. Shuningdek, xalqaro kompaniyalar vakillari uchun 4 ta mis xomashyosi, rangli va noyob metall konlari haqida to’liq ma’lumotlar joylarga chiqib mazkur konlarni bevosita ko’zdan kechirgan holda, avvalgi geologiya qidiruv ishlari bilan tanishgan holda ta’minilanishi bildirildi.
Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri o‘rinbosari Bobur Abdinazarov tomonidan rejalashtirilayotgan tanlov sof raqobat shartlari va shaffoflik tamoyillari asosida o’tishi milliy iqtisodiyotimizda ochiqlik va qulay investitsiya muhitini yaratishning muhim mezoni ekanligi alohida ta’kidlandi. Bundan tashqari, uchrashuvda geologiya sohasidagi tadqiqotlar, tog‘-kon sohasida mavjud metodlar, moliyaviy modellashtirish, xalqaro ekspertlar tajribalaridan foydalanish borasida fikr almashdilar.
Uchrashuv so‘nggida tomonlar tashrif yakunlari bo‘yicha yana bir bor uchrashuv tashkil qilinishi lozimligi yuzasida kelishib oldilar.

Meeting with representatives of international companies to involve international companies in the process of searching for copper raw materials, non-ferrous and rare metals as part of the organization and development of the copper industry cluster
03/02/2022 - 22:48 2735
On January 31, Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction Babur Abdinazarov held a meeting with representatives of international companies to assess the reserves of 4 deposits of copper raw materials, non-ferrous and rare metals based on the JORC standard.
The meeting was attended by the international consultant of the project office Francisco Igualada, "DMT GMBH & CO. CG" Taigler Ernst Bernhard, representatives of the company "Snowden Optiro" Aziz Kukenov and Dias Dzhabaev, consultants of the company "Project Consult" Seegers Heinz Josef and Anna Chapligina, representatives of the company "Warell-Armstrong" Ruslan Erzhanov and senior officials of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction.
For reference: representatives of the delegation arrived in Uzbekistan on a 5-day visit on cooperation in research in the field of geology, copper, non-ferrous and rare metals, participation of international companies in 3D modeling.
During the meeting, the procedure and conditions for holding a tender for the evaluation of reserves of 4 deposits of copper raw materials, non-ferrous and rare metals based on the JORC standard were discussed, representatives of international companies expressed their desire to take part in this tender. It was also noted that representatives of international companies will be provided with complete information about 4 deposits of copper raw materials, non-ferrous and rare metals with field visits, direct inspection of these deposits and familiarization with previous exploration work.
Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction Babur Abdinazarov emphasized that holding the planned competition based on conditions of pure competition and principles of transparency is an important criterion for openness and creating a favorable investment climate in the national economy. In addition, at the meeting, an exchange of views took place on research in the field of geology, the use of existing methods in the mining industry, financial modeling, and the experience of international experts.
At the end of the meeting, the parties agreed that another meeting should be organized following the results of the visit.