Jahon bankining 2022–2026-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik Dasturi muhokamasi (Toshkent shahri)
Joriy yilning 1-fevral kuni Jahon bankining 2022–2026-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik Dasturini joylarda muhokama qilish maqsadida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi, Toshkent shahri hududiy boshqaruvi, tadbirkorlar hamda jamoatchilik vakillari ishtirokida onlayn uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuvda Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli, Jahon banki vakolatxonasi vakili Rahimjon Assangaziyev, Xalqaro moliya korporatsiyasining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Zafar Hashimov, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi Xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va protokol xizmati departamenti direktori Shuhrat Matkarimov hamda Innovatsion rivojlanish vazirligi, Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi, Yoshlar ishlari agentligi, Fanlar akademiyasi, Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti vakillari ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida Jahon banki Guruhining so‘nggi 5 yillikda mamlakatimiz bilan hamkorlikda amalga oshirilgan loyihalari, ularning natijalari, dasturlar asosida erishilgan yutuqlar, keyingi bosqichda rejalashtirilgan dasturlarni samarali tashkil etish borasida fikr almashildi.
Shu bilan birgalikda, uchrashuvda 2022-2026 yillarda mamlakatni iqtisodiy-ijtimoiy rivojlantirish uchun zarur bo‘lgan maqsadlar, yangi hamkorlik Dasturining ustuvor yo‘nalishlari, shu jumladan, xususiy sektorda inklyuziv bandlikni oshirish, inson kapitalini rivojlantirishga e’tiborni kuchaytirish, ekologik muhitni yaxshilash va iqlim o‘zgarishiga qarshi choralarni ko‘rish, “yashil” iqtisodiyotga o‘tish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuvda mas’ul vakillar ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha Jahon banki bilan hamkorlik yuzasidan o‘z takliflarini berdilar.

Обсуждение программы сотрудничества Всемирного банка на 2022-2026 годы (город Ташкент)
1 февраля текущего года в целях обсуждения программы сотрудничества Всемирного банка на 2022-2026 годы на местах состоялась онлайн-встреча с участием Министерства экономического развития и сокращения бедности, представительства Группы Всемирного банка в Узбекистане, территориального управления города Ташкента, предпринимателей и представителей общественности.
На встрече приняли участие руководитель представительства Всемирного банка в Узбекистане Марко Мантованелли, представитель представительства Всемирного банка в Узбекистане Рахимжон Ассангазиев, руководитель представительства Международной финансовой корпорации в Узбекистане Зафар Хашимов, директор департамента развития международного сотрудничества и протокольной службы Министерства экономического развития и сокращения бедности Шухрат Маткаримов, а также представители Министерства инновационного развития, Министерства высшего и среднего специального образования, Агентства по делам молодежи и представители Института прогнозирования и макроэкономических исследований.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о проектах, реализованных Группой Всемирного банка совместно с нашей страной за последние 5 лет, их результатах, достижениях на основе программ, эффективной организации программ, запланированных на следующем этапе.
Вместе с тем, на встрече были обсуждены цели, необходимые для социально-экономического развития страны в 2022-2026 годах, приоритетные направления новой программы сотрудничества, в том числе повышение инклюзивной занятости в частном секторе, усиление внимания к развитию человеческого капитала, улучшение экологической среды и принятие мер по противодействию изменению климата, переход к “зеленой” экономике.
На встрече ответственные представители представили свои предложения по сотрудничеству со Всемирным банком по приоритетным направлениям.