Jahon bankining 2022–2026-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik Dasturi muhokamasi (Toshkent shahri)
Joriy yilning 1-fevral kuni Jahon bankining 2022–2026-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik Dasturini joylarda muhokama qilish maqsadida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi, Toshkent shahri hududiy boshqaruvi, tadbirkorlar hamda jamoatchilik vakillari ishtirokida onlayn uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuvda Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli, Jahon banki vakolatxonasi vakili Rahimjon Assangaziyev, Xalqaro moliya korporatsiyasining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Zafar Hashimov, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi Xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va protokol xizmati departamenti direktori Shuhrat Matkarimov hamda Innovatsion rivojlanish vazirligi, Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi, Yoshlar ishlari agentligi, Fanlar akademiyasi, Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti vakillari ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida Jahon banki Guruhining so‘nggi 5 yillikda mamlakatimiz bilan hamkorlikda amalga oshirilgan loyihalari, ularning natijalari, dasturlar asosida erishilgan yutuqlar, keyingi bosqichda rejalashtirilgan dasturlarni samarali tashkil etish borasida fikr almashildi.
Shu bilan birgalikda, uchrashuvda 2022-2026 yillarda mamlakatni iqtisodiy-ijtimoiy rivojlantirish uchun zarur bo‘lgan maqsadlar, yangi hamkorlik Dasturining ustuvor yo‘nalishlari, shu jumladan, xususiy sektorda inklyuziv bandlikni oshirish, inson kapitalini rivojlantirishga e’tiborni kuchaytirish, ekologik muhitni yaxshilash va iqlim o‘zgarishiga qarshi choralarni ko‘rish, “yashil” iqtisodiyotga o‘tish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuvda mas’ul vakillar ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha Jahon banki bilan hamkorlik yuzasidan o‘z takliflarini berdilar.

Discussion of the World Bank Cooperation Program for 2022-2026 (Tashkent city)
On February 1 this year, in order to discuss the World Bank's cooperation program for 2022-2026, an online meeting was held with the participation of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction, the World Bank Group office in Uzbekistan, the territorial administration of the city of Tashkent, entrepreneurs and members of the public.
The meeting was attended by the head of the World Bank office in Uzbekistan Marco Mantovanelli, the representative of the World Bank office in Uzbekistan Rakhimjon Assangaziyev, the head of the International Finance Corporation office in Uzbekistan Zafar Khashimov, the director of the Department for the Development of International Cooperation and the Protocol Service of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction Shukhrat Matkarimov, and also representatives of the Ministry of Innovative Development, the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education, the Agency for Youth Affairs and representatives of the Institute for Forecasting and Macroeconomic Research.
During the meeting, an exchange of views took place on the projects implemented by the World Bank Group together with our country over the past 5 years, their results, achievements based on programs, effective organization of programs planned for the next stage.
At the same time, the meeting discussed the goals necessary for the socio-economic development of the country in 2022-2026, the priority areas of the new cooperation program, including increasing inclusive employment in the private sector, increasing attention to the development of human capital, improving the ecological environment and taking measures to combat climate change, transition to a "green" economy.
At the meeting, responsible representatives presented their proposals for cooperation with the World Bank in priority areas.