Demografik jarayonlar va aholishunoslikning dolzarb muammolari tahlil etildi
Oʻzbekiston iqtisodiyotida demografik jarayonlar va inson kapitalini rivojlantirish dolzarb ahamiyatga ega. Mamlakat iqtisodiy taraqqiyoti aynan ushbu jihatlar bilan bog‘liq. Shuning uchun ham bu masalaga davlatimiz siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri sifatida qaralmoqda. Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligida o‘tkazilgan ilmiy-amaliy seminar ham O‘zbekistonda zamonaviy demografik jarayonlar va aholishunoslikning dolzarb muammolariga bag‘ishlandi.
Seminarda Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi huzuridagi “Mahalla va oila” ilmiy-tadqiqot instituti direktori o‘rinbosari, i.f.d., professor Xamid Abduramanov, Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti “Tashqi iqtisodiy faoliyat va turizm” kafedrasi mudiri, iqtisodiyot fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) Zulayho Qodirova hamda Kambag‘allikni qisqartirish strategiya va dasturlari boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari Nurbek Yuldashev o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etishdi.
Demografiya aholining takror barpo bo‘lish qonuniyatlarini o‘rganuvchi soha bo‘lib, uning maqsadi muayyan hudud, mamlakat aholisining ko‘payishi va kamayish jarayonlarini o‘rganish, muammolarini belgilab, yechimlarni aniqlash hamda istiqbolini ko‘rsatib berishdan iborat.
– O‘zbekiston aholi soni bo‘yicha o‘rtacha demografik salohiyatga ega davlat hisoblanadi. Joriy yilning noyabr oyi holatiga ko‘ra, mamlakat aholisi 35 mln 176 ming kishini tashkil etdi, - deydi X. Abduramanov.
– Ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishda, eng avvalo, demografik jarayonlar, xususan, inson omili e’tiborga olinishi lozim. Mavjud demografik salohiyatdan kelib chiqqan holda sohaga ilg‘or xorijiy tajribalarni joriy etish, kadrlar tayyorlash va ilmiy-tadqiqot ishlarini amalga oshirish muhim ahamiyatga ega.
Mutaxassislar tomonidan demografik jarayonlarni tahlil qilish, prognozlashtirish, inson kapitali darajasi va sifatini oshirishda innovatsion yondashuvlarni qo‘llash bo‘yicha fikr almashildi. Shuningdek, sohada bir qator muammolar mavjudligi, ularni tizimli ravishda o‘rganib, yechim topish masalasi ham ko‘rib chiqildi.
Seminar yakunida demografiya sohasida “Mahalla va oila” ilmiy-tadqiqot instituti bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va bu yo‘nalishda loyihalarni amalga oshirishga kelishib olindi.

Demographic processes and actual problems of ethnology are analyzed
Demographic processes and the development of human capital in the economy of Uzbekistan are of urgent importance. It is with these aspects that the country's economic development is associated. Therefore, this issue is considered as one of the priorities of state policy. The scientific and practical seminar held at the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction was also devoted to topical problems of population and modern demographic processes in Uzbekistan.
Presentations were made at the workshop by Deputy Director of the Mahalla and Family Research Institute under the Ministry for Support of Mahalla and Family, Doctor of Economics, Professor Khamid Abduramanov; Head of the Department "Foreign Economic Activity and Tourism” of the Tashkent State University of Oriental Studies, Doctor of Philosophy (PhD) in Economic Sciences Zulaykho Kodirova and Nurbek Yuldashev, Deputy Head of the Department of Poverty Reduction Strategies and Programs.
Demography is a field that studies the patterns of population reproduction, the purpose of which is to study the processes of increasing and decreasing the population of a certain territory, country, identifying problems and solutions, as well as determining prospects.
- Uzbekistan is a country with an average demographic potential in terms of population. As of November of this year, the country's population was 35 million 176 thousand people," Hamid Abdurakhmanov said.
– When implementing socio-economic reforms, first of all, it is necessary to take into account demographic processes, in particular the human factor. Based on the existing demographic potential, it is important to introduce advanced foreign experience into the industry, train personnel and conduct research.
Experts exchanged views on the application of innovative approaches to the analysis, forecasting of demographic processes, improving the level and quality of human capital. The issue of the existence of a number of problems in the industry, their systematic study and search for solutions was also considered.
As a result of the seminar, an agreement was reached to establish cooperation with the Mahalla and Family Research Institute in the field of demography and the implementation of projects in this direction.