Demografik jarayonlar va aholishunoslikning dolzarb muammolari tahlil etildi
Oʻzbekiston iqtisodiyotida demografik jarayonlar va inson kapitalini rivojlantirish dolzarb ahamiyatga ega. Mamlakat iqtisodiy taraqqiyoti aynan ushbu jihatlar bilan bog‘liq. Shuning uchun ham bu masalaga davlatimiz siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri sifatida qaralmoqda. Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligida o‘tkazilgan ilmiy-amaliy seminar ham O‘zbekistonda zamonaviy demografik jarayonlar va aholishunoslikning dolzarb muammolariga bag‘ishlandi.
Seminarda Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi huzuridagi “Mahalla va oila” ilmiy-tadqiqot instituti direktori o‘rinbosari, i.f.d., professor Xamid Abduramanov, Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti “Tashqi iqtisodiy faoliyat va turizm” kafedrasi mudiri, iqtisodiyot fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) Zulayho Qodirova hamda Kambag‘allikni qisqartirish strategiya va dasturlari boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari Nurbek Yuldashev o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etishdi.
Demografiya aholining takror barpo bo‘lish qonuniyatlarini o‘rganuvchi soha bo‘lib, uning maqsadi muayyan hudud, mamlakat aholisining ko‘payishi va kamayish jarayonlarini o‘rganish, muammolarini belgilab, yechimlarni aniqlash hamda istiqbolini ko‘rsatib berishdan iborat.
– O‘zbekiston aholi soni bo‘yicha o‘rtacha demografik salohiyatga ega davlat hisoblanadi. Joriy yilning noyabr oyi holatiga ko‘ra, mamlakat aholisi 35 mln 176 ming kishini tashkil etdi, - deydi X. Abduramanov.
– Ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishda, eng avvalo, demografik jarayonlar, xususan, inson omili e’tiborga olinishi lozim. Mavjud demografik salohiyatdan kelib chiqqan holda sohaga ilg‘or xorijiy tajribalarni joriy etish, kadrlar tayyorlash va ilmiy-tadqiqot ishlarini amalga oshirish muhim ahamiyatga ega.
Mutaxassislar tomonidan demografik jarayonlarni tahlil qilish, prognozlashtirish, inson kapitali darajasi va sifatini oshirishda innovatsion yondashuvlarni qo‘llash bo‘yicha fikr almashildi. Shuningdek, sohada bir qator muammolar mavjudligi, ularni tizimli ravishda o‘rganib, yechim topish masalasi ham ko‘rib chiqildi.
Seminar yakunida demografiya sohasida “Mahalla va oila” ilmiy-tadqiqot instituti bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va bu yo‘nalishda loyihalarni amalga oshirishga kelishib olindi.

Проанализированы демографические процессы и актуальные проблемы народоведения
Демографические процессы и развитие человеческого капитала в экономике Узбекистана имеют актуальное значение. Именно с этими аспектами связано экономическое развитие страны. Поэтому этот вопрос рассматривается как одно из приоритетных направлений государственной политики. Научно-практический семинар, проведенный в Министерстве экономического развития и сокращения бедности, также был посвящен актуальным проблемам народонаселения и современных демографических процессов в Узбекистане.
На семинаре с докладами выступили заместитель директора Научно-исследовательского института “Махалла и семья” при Министерстве по поддержке махалли и семьи, доктор экономических наук профессор Хамид Абдураманов, заведующий кафедрой “Внешнеэкономическая деятельность и туризм” Ташкентского государственного университета востоковедения, доктор философии (PhD) по экономическим наукам Зулайхо Кодирова и заместитель начальника управления стратегий и программ сокращения бедности Нурбек Юлдашев.
Демография – это область, изучающая закономерности воспроизводства населения, целью которой является изучение процессов увеличения и уменьшения населения определенной территории, страны, определение проблем и решений, а также определение перспектив.
– Узбекистан является страной со средним демографическим потенциалом по численности населения. По состоянию на ноябрь текущего года население страны составило 35 миллионов 176 тысяч человек, - сказал Хамид Абдурахманов.
– При осуществлении социально-экономических реформ, прежде всего, необходимо учитывать демографические процессы, в частности человеческий фактор. Исходя из имеющегося демографического потенциала, важное значение имеет внедрение в отрасль передового зарубежного опыта, подготовка кадров и проведение научно-исследовательских работ.
Специалистами был проведен обмен мнениями о применении инновационных подходов к анализу, прогнозированию демографических процессов, повышению уровня и качества человеческого капитала. Также был рассмотрен вопрос о наличии ряда проблем в отрасли, их систематическом изучении и поиске решения.
По итогам семинара достигнута договоренность о налаживании сотрудничества с научно-исследовательским институтом “Махалла и семья” в области демографии и реализации проектов в этом направлении.