Sanoat sektorining dekarbonizatsiyasi - istiqbol va imkoniyatlar
Joriy yilning 1-9 dekabr kunlari O'zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” loyihasi vakillari, shuningdek, Xalqaro va mahalliy maslahatchilar konsortsiumi (LDK “Consultants Engineers and Planners SA” (Gretsiya); “Juru Energy Limited” (Buyuk Britaniya); “International Synergies Ltd” (Buyuk Britaniya); “Unicase Law Firm” (O‘zbekiston)) Jahon banki ko‘magida O‘zbekiston Respublikasi hukumatiga dekarbonizatsiya va sanoat simbiozi bo‘yicha innovatsion texnologik yechimlarni ishlab chiqishda yordam berish bo‘yicha qator tadbirlar o‘tkazdi.
Ushbu loyiha O‘zbekistonni sanoat sektorini dekarbonlashtirish dasturini ishlab chiqishda qo‘llab-quvvatlashga, shuningdek, mahalliy va ilg‘or jahon amaliyotini hisobga olgan holda O‘zbekistonda sanoat sohasining haqiqiy holatiga asoslangan ishchi loyiha taklifini ishlab chiqish muammolarini baholashga qaratilgan.
O‘zbekistonga tashrif doirasida loyiha maslahatchilari va xodimlari “Yakkasaroy kichik sanoat zonasi” unitar korxonasining 20 dan ortiq sanoat korxonalariga tashrif buyurishdi. Shuningdek, “UzAuto Motors Powertrain”, “Maxam-Chirchiq” AJ, “Angren Shakar” MCHJ va “Bekabad cement” AJ kabi yirik sanoat korxonalariga ham tashrif buyurishdi. Bundan tashqari, konsultantlar unitar “Maxsustrans” DUK rahbariyati va “Salar” suv tozalash inshootlari bilan muloqot qilishdi.
Yakkasaroy tumani sobiq to‘qimachilik kombinati hududida tashkil etilgan sanoat zonasining umumiy maydoni 61,2 gektar bo‘lib, bino va inshootlar maydoni 338 ming kvadrat metrni tashkil etadi. 284 ta korxona to‘qimachilik, kimyo, oziq-ovqat, mashinasozlik, qog‘oz, mebel mahsulotlari, metallni qayta ishlash, qurilish materiallari ishlab chiqarish bilan shug‘ullanadi. Bu esa Dekarbonizatsiya va sanoat simbioz yechimlarini amalda qo‘llash uchun juda ko‘p imkoniyatlar mavjud ekanligini ko‘rsatadi.
2020-yilda ko‘plab yetakchi mamlakatlar pandemiyadan keyin tiklanish doirasida o‘z iqtisodiyotini dekarbonizatsiya qilish yo‘lini tanlashdi va global haroratning o‘sishini cheklashga ishlari amalga oshirildi.
Sanoatni dekarbonizatsiya qilish masalalari O‘zbekiston Respublikasi uchun ham dolzarb mavzulardan biridir.
Dekarbonizatsiyadan maqsad qazib olinadigan yoqilg'iga asoslangan tizimlarni kam uglerodli resurslar bilan almashtirish, atmosferaga issiqxona gazlari chiqindilarini kamaytirish va qayta tiklanadigan energiya manbalarini joriy etishdan iborat.
Sanoat simbiozining maqsadi turli yo‘nalishdagi kompaniyalar chiqindilarni bir-biriga resurs sifatida ishlatish uchun birlashtirishdir. Misol uchun, ishlab chiqarishda ortiqcha energiya, ortiqcha tarkibiy qismlar yoki materiallar boshqa resurslar bo‘lishi mumkin.
Bugungi kunda O‘zbekistonda sanoat sektoriga energiya samarasiz iste’mol qilish va issiqxona gazlari chiqarish bilan bog‘liq elektr energiyasining umumiy iste’molining 40 foizi to‘g‘ri kelayotganini hisobga olib, sanoatni dekarbonlashtirish iqtisodiyotning energiya intensivligi va uglerodligini kamaytirish vositasi bo‘lib xizmat qiladi, shuningdek, 2019-2030-yillarda O‘zbekistonning yashil iqtisodiyotga o‘tish strategiyasida belgilangan maqsadlarga erishishga ko‘maklashadi.

Декарбонизация промышленного сектора – перспективы и возможности
В период с 1 по 9 декабря т.г. представители Проекта «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий» при Министерстве экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан, а также Консорциум международных и местных консультантов (LDK «Consultants Engineers and Planners SA» (Греция); «Juru Energy Limited» (Великобритания); «International Synergies Ltd» (Великобритания); «Unicase Law Firm» (Узбекистан)) при поддержке Всемирного Банка провели ряд мероприятий по содействию правительству Республики Узбекистан в разработке инновационных технологических решений по декарбонизации и промышленному симбиозу.
Данный проект направлен на поддержку Узбекистана в разработке программы по декарбонизации промышленного сектора, а также оценку проблем для разработки рабочего проектного предложения, основанного на фактическом состоянии промышленной отрасли в Узбекистане, с учетом местных реалий и передовой мировой практики.
В рамках визита в Узбекистан консультанты и сотрудники Проекта посетили более 20 промышленных предприятия УП «Яккасарайская малая промышленная зона». А также побывали в крупных промышленных предприятиях, таких как «UzAuto Motors Powertrain», АО «Maxam-Chirchiq», ООО «Angren Shakar» и АО «Bekabad cement». Помимо этого у консультантов была возможность пообщаться с руководством ГУП ПУ«Makhsustrans» и Водоочистных сооружений «Salar».
Общая площадь промышленной зоны Яккасарайского района, организованной на территории бывшего текстильного комбината, составляет 61,2 гектара, площадь зданий и сооружений – 338 тысяч квадратных метров. 284 предприятия занимаются здесь выпуском текстильной, химической, пищевой, машиностроительной, бумажной, мебельной продукции, металлообработкой, производством строительных материалов. Что представляет собой множество возможностей для внедрения решений по декарбонизации и промышленному симбиозу на практике.
В 2020 году многие ведущие страны решили пойти по пути декарбонизации своей экономики в рамках восстановления после пандемии и предпринять попытки по ограничению роста глобальной температуры.
Вопросы декарбонизации промышленности также актуальны для Республики Узбекистан.
Целью декарбонизации является замена систем, основанных на ископаемом топливе на низкоуглеродистые ресурсы, снижение выбросов парниковых газов в атмосферу, а также внедрение возобновляемых источников энергии.
Целью промышленного симбиоза является соединение компаний различной направленности для использования отходов одной в качестве ресурса для другой. Например, избыточная энергия, излишки ингредиентов или материалов на одном производстве могут стать ресурсами для другого.
Учитывая, что на промышленный сектор в Узбекистане в настоящее время приходится 40% общего потребления электроэнергии, связанного с неэффективным потреблением энергии и выбросами парниковых газов, декарбонизация промышленности послужит средством снижения энергоемкости и углеродоемкости экономики, а также будет способствовать достижению целей, установленных в Стратегии по переходу Узбекистана к зеленой экономике на 2019-2030 годы.