O‘zbekistonda tabiiy ofatlarga javob choralarini kuchaytirish orqali iqlim o‘zgarishiga chidamlilikni oshirish
22/11/2021 - 16:31 4324
O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi Jahon banki va Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologik markazi bilan birgalikda “Tabiiy ofatlarga javob choralarini kuchaytirish orqali iqlim o‘zgarishiga chidamlilikni oshirish” mavzusida davra suhbati o‘tkazdi.
Bu oltinchi davra suhbati boʻlib, u 2021-yil avgustidan 2022-yil yanvarigacha Toshkent shahrida onlayn va oflayn rejimda birgalikda oʻtkazilayotgan Oʻzbekiston Respublikasida “Yashil” oʻsish va iqlim oʻzgarishi boʻyicha oʻn bitta strategik muloqotlar turkumining davomi hisoblanadi.
Strategik muloqotlar O‘zbekistonning iqlim o‘zgarishi bo‘yicha o‘z majburiyatlarini amalga oshirishda erishgan yutuqlari va 2021-2023-yillarga mo‘ljallangan iqlim o‘zgarishi bo‘yicha Strategiya loyihasi hamda Hukumatning 2019-2030-yillarda yashil iqtisodiyotga oʻtish boʻyicha strategiyasiga muvofiq, yashil iqtisodiyotga o‘tishni jadallashtirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlarni muhokama qilish uchun ochiq maydondir.
Davra suhbati ishtirokchilari, jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi, O‘zgidromet vakillari, iqtisodiyotni rivojlantirish va atrof-muhitni muhofaza qilish masalalari bo‘yicha mutaxassislar iqlim o‘zgarishiga moslashishni rejalashtirishda bugungi kundagi holat va o‘sish jarayonlari, barcha sektorlarda chidamlilikni oshirishda hukumat rejalari, tabiiy ofatlarga tayyorgarlik ko‘rish va amalga oshirish, tabiiy ofatlarga moslashish va ularga javob berish uchun davlat investitsiyalari masalalarini muhokama qildilar.
O‘zbekistonda har yili tabiiy ofatlar o‘rtacha 1,4 million kishiga ta’sir o‘tkazgan holda,
3 milliard dollarga yaqin zarar yetkazadi. Prognozlarga ko‘ra, iqlim o‘zgarishi tabiiy ofatlar, ayniqsa qurg‘oqchilik, suv toshqinlari va ko‘chkilar xavfini oshiradi. Hisob-kitoblarga ko‘ra, yirik suv toshqini mamlakat YaIMning taxminan 5% ga zarar yetkazishi mumkin va kuchli qurg‘oqchilik ham xuddi shunday jiddiy iqtisodiy ta‘sirga ega bo‘ladi.
Davra suhbati ishtirokchilari xavflar taʼsirini kamaytirish, jismoniy taʼsirlarni yumshatish hamda odamlar va davlat moliyasini tabiiy ofatlarning eng yomon taʼsiridan himoya qilish uchun davlat investitsiyalari va institutsional islohotlarning kompleks dasturi orqali tabiiy ofatlar va iqlim oʻzgarishiga chidamlilikni oshirish imkoniyatlari va istiqbollarini oʻrgandilar.
“Umuman olganda, tabiiy ofatlar va iqlim o‘zgarishiga chidamlilikni oshirish xavf-xatarlarga duchor bo‘lishni kamaytirish, jismoniy ta’sirlarni yumshatish hamda odamlar va davlat moliyasini tabiiy ofatlarning eng yomon ta’siridan himoya qilish uchun kompleks investitsiyalar dasturi va institutsional islohotlarni talab qiladi”, dedi O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi Yashil texnologiyalarni rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash boshqarmasi boshlig‘i Bahodir Qoriyev.
“Biz iqlim ssenariylarini va kelajakdagi o‘zgarishlarning iqlim prognozlarini tuzadigan modellarining prognozlari u mamlakatimizda qanday rivojlanishi hamda iqlim o‘zgarishini yumshatish uchun bajarilgan ishlarga bog‘langan holda kelgusi asrda vaziyatga qarab harorat yana 1,5 ° C va 3 ° C ga ko‘tarilishi mumkinligini ko‘rsatadi”, dedi O‘zgidrometning loyihalarni tayyorlash va amalga oshirish bo‘limi boshlig‘i Natalya Agaltseva.
"Aholini iqlim o‘zgarishiga moslashish va tabiiy ofatlar xavfini boshqarish to‘g‘risida xabardor qilish uchun ob-havo, iqlim va suvning ishonchli axborot va prognozlariga bo‘lgan ehtiyojlarini e’tirof etgan holda, O‘zbekiston hukumati gidrometeorologik xizmatlarni, xususan, O‘zgidrometni modernizatsiya qilish muhimligini qayd etdi. Jahon banki ushbu uzoqni ko‘zlagan yechimni qo‘llab-quvvatlaydi va O‘zgidrometga optimal sifatli xizmat ko‘rsatishga yordam beradigan eng yangi texnologiyalarni joriy etishda yordam berishga tayyor", - dedi Jahon bankining tabiiy ofatlar xavfini boshqarish bo‘yicha katta mutaxassisi Daniel Kull.
Qator strategik muloqotlar, xususan, O‘zbekiston hukumatini yashil, adolatli va kam uglerodli sanoat va iqtisodiyotni qurishda qo‘llab-quvvatlashga bag‘ishlangan; iqlim o‘zgarishiga qarshilik ko‘rsatish; yashil moliyalashtirishni safarbar etish; shuningdek, yashil o‘sishga o‘tishni jadallashtirish va iqlim o‘zgarishiga qarshilik ko‘rsatish uchun yo‘l xaritasini ishlab chiqilmoqda.

Повышение устойчивости к изменению климата за счет усиления мер реагирования на стихийные бедствия в Узбекистане
22/11/2021 - 16:32 8784
Министерство экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан совместно со Всемирным банком и Региональным экологическим центром Центральной Азии (РЭЦЦА) провели круглый стол на тему «Повышение устойчивости к изменению климата за счет усиления мер реагирования на стихийные бедствия».
Это шестой круглый стол, который является продолжением серии одиннадцати стратегических диалогов «Зеленый» рост и изменение климата в Республике Узбекистан, которые проводятся в Ташкенте в совмещенном онлайн и офлайн формате с августа 2021 г. по январь 2022 г.
Участники круглого стола, включая представителей Министерства, экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан, Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан, Узгидромета, эксперты по экономическому развитию и охране окружающей среды обсудили текущее состояние и прогресс в планировании адаптации к изменению климата, планы правительства по повышению устойчивости во всех секторах, готовность к риску бедствий и реализация мер по их снижению, а также государственные инвестиции в адаптацию и реагирование на стихийные бедствия.
В Узбекистане стихийные бедствия ежегодно затрагивают в среднем 1,4 миллиона человек и наносят ущерб почти в 3 миллиарда долларов США. По прогнозам изменения климата повысит риск стихийных бедствий, особенно засух, наводнений и оползней. По оценкам крупное наводнение может стоить экономике около 5 % ВВП, а сильная засуха будет иметь столь же серьезные экономические последствия.
Участники круглого стола изучили возможности и видение повышения устойчивости к стихийным бедствиям и изменению климата посредством комплексной программы государственных инвестиций и институциональных реформ для снижения подверженности риску, смягчения физических воздействий и защиты людей и государственных финансов от наихудших последствий от стихийных бедствий.
«В целом повышение устойчивости к стихийным бедствиям и изменению климата потребует комплексной программы инвестиций и институциональных реформ для снижения подверженности рискам, смягчения физических воздействий и защиты людей и государственных финансов от наихудших последствий стихийных бедствий», - заявил Бахадир Кариев, начальник управления поддержки развития зелёных технологий Министерства экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан.
«Прогнозы климатических моделей, на базе которых мы строим климатические сценарии и климатические проекции будущих изменений, говорят о том, что в ближайшее столетие повышение температуры может быть еще на 1.5 С° и 3 С° в зависимости от той ситуации, как будет она развиваться у нас в стране, и какие меры будут приниматься по смягчению и по митигации», - сказала Наталья Агальцева, начальник отдела по подготовке и реализации проектов, Узгидромет.
«Признавая потребность в надежной информации и прогнозах погоды, климата и воды в режиме реального времени для информирования населения об адаптации к изменению климата и управления рисками стихийных бедствий, Правительство Узбекистана обозначило приоритетом модернизацию гидрометеорологических служб, в частности, Узгидромета. Всемирный банк приветствует это дальновидное решение и готов оказать поддержку во внедрении новейших технологий, помогающих Узгидромету предоставлять услуги оптимального качества», - заявил Даниел Кулл представитель Всемирного банка, старший специалист по вопросам управления рисками стихийных бедствий.
Серия стратегических диалогов, в частности, посвящена поддержке правительства Узбекистана в построении зеленой, справедливой и низкоуглеродной промышленности и экономики; повышению устойчивости к изменению климата; мобилизации зеленого финансирования; а также разработке дорожной карты для ускорения перехода к зеленому росту и устойчивости к изменению климата.