O‘zbekistonda tabiiy ofatlarga javob choralarini kuchaytirish orqali iqlim o‘zgarishiga chidamlilikni oshirish
22/11/2021 - 16:31 4324
O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi Jahon banki va Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologik markazi bilan birgalikda “Tabiiy ofatlarga javob choralarini kuchaytirish orqali iqlim o‘zgarishiga chidamlilikni oshirish” mavzusida davra suhbati o‘tkazdi.
Bu oltinchi davra suhbati boʻlib, u 2021-yil avgustidan 2022-yil yanvarigacha Toshkent shahrida onlayn va oflayn rejimda birgalikda oʻtkazilayotgan Oʻzbekiston Respublikasida “Yashil” oʻsish va iqlim oʻzgarishi boʻyicha oʻn bitta strategik muloqotlar turkumining davomi hisoblanadi.
Strategik muloqotlar O‘zbekistonning iqlim o‘zgarishi bo‘yicha o‘z majburiyatlarini amalga oshirishda erishgan yutuqlari va 2021-2023-yillarga mo‘ljallangan iqlim o‘zgarishi bo‘yicha Strategiya loyihasi hamda Hukumatning 2019-2030-yillarda yashil iqtisodiyotga oʻtish boʻyicha strategiyasiga muvofiq, yashil iqtisodiyotga o‘tishni jadallashtirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlarni muhokama qilish uchun ochiq maydondir.
Davra suhbati ishtirokchilari, jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi, O‘zgidromet vakillari, iqtisodiyotni rivojlantirish va atrof-muhitni muhofaza qilish masalalari bo‘yicha mutaxassislar iqlim o‘zgarishiga moslashishni rejalashtirishda bugungi kundagi holat va o‘sish jarayonlari, barcha sektorlarda chidamlilikni oshirishda hukumat rejalari, tabiiy ofatlarga tayyorgarlik ko‘rish va amalga oshirish, tabiiy ofatlarga moslashish va ularga javob berish uchun davlat investitsiyalari masalalarini muhokama qildilar.
O‘zbekistonda har yili tabiiy ofatlar o‘rtacha 1,4 million kishiga ta’sir o‘tkazgan holda,
3 milliard dollarga yaqin zarar yetkazadi. Prognozlarga ko‘ra, iqlim o‘zgarishi tabiiy ofatlar, ayniqsa qurg‘oqchilik, suv toshqinlari va ko‘chkilar xavfini oshiradi. Hisob-kitoblarga ko‘ra, yirik suv toshqini mamlakat YaIMning taxminan 5% ga zarar yetkazishi mumkin va kuchli qurg‘oqchilik ham xuddi shunday jiddiy iqtisodiy ta‘sirga ega bo‘ladi.
Davra suhbati ishtirokchilari xavflar taʼsirini kamaytirish, jismoniy taʼsirlarni yumshatish hamda odamlar va davlat moliyasini tabiiy ofatlarning eng yomon taʼsiridan himoya qilish uchun davlat investitsiyalari va institutsional islohotlarning kompleks dasturi orqali tabiiy ofatlar va iqlim oʻzgarishiga chidamlilikni oshirish imkoniyatlari va istiqbollarini oʻrgandilar.
“Umuman olganda, tabiiy ofatlar va iqlim o‘zgarishiga chidamlilikni oshirish xavf-xatarlarga duchor bo‘lishni kamaytirish, jismoniy ta’sirlarni yumshatish hamda odamlar va davlat moliyasini tabiiy ofatlarning eng yomon ta’siridan himoya qilish uchun kompleks investitsiyalar dasturi va institutsional islohotlarni talab qiladi”, dedi O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi Yashil texnologiyalarni rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash boshqarmasi boshlig‘i Bahodir Qoriyev.
“Biz iqlim ssenariylarini va kelajakdagi o‘zgarishlarning iqlim prognozlarini tuzadigan modellarining prognozlari u mamlakatimizda qanday rivojlanishi hamda iqlim o‘zgarishini yumshatish uchun bajarilgan ishlarga bog‘langan holda kelgusi asrda vaziyatga qarab harorat yana 1,5 ° C va 3 ° C ga ko‘tarilishi mumkinligini ko‘rsatadi”, dedi O‘zgidrometning loyihalarni tayyorlash va amalga oshirish bo‘limi boshlig‘i Natalya Agaltseva.
"Aholini iqlim o‘zgarishiga moslashish va tabiiy ofatlar xavfini boshqarish to‘g‘risida xabardor qilish uchun ob-havo, iqlim va suvning ishonchli axborot va prognozlariga bo‘lgan ehtiyojlarini e’tirof etgan holda, O‘zbekiston hukumati gidrometeorologik xizmatlarni, xususan, O‘zgidrometni modernizatsiya qilish muhimligini qayd etdi. Jahon banki ushbu uzoqni ko‘zlagan yechimni qo‘llab-quvvatlaydi va O‘zgidrometga optimal sifatli xizmat ko‘rsatishga yordam beradigan eng yangi texnologiyalarni joriy etishda yordam berishga tayyor", - dedi Jahon bankining tabiiy ofatlar xavfini boshqarish bo‘yicha katta mutaxassisi Daniel Kull.
Qator strategik muloqotlar, xususan, O‘zbekiston hukumatini yashil, adolatli va kam uglerodli sanoat va iqtisodiyotni qurishda qo‘llab-quvvatlashga bag‘ishlangan; iqlim o‘zgarishiga qarshilik ko‘rsatish; yashil moliyalashtirishni safarbar etish; shuningdek, yashil o‘sishga o‘tishni jadallashtirish va iqlim o‘zgarishiga qarshilik ko‘rsatish uchun yo‘l xaritasini ishlab chiqilmoqda.

Building Climate Resilience through Strengthened Response to Disasters in Uzbekistan
The Ministry of Economic Development and Poverty Reduction of Uzbekistan, the World Bank, and the Regional Environmental Centre for Central Asia (CAREC) conducted a roundtable to discuss measures the Government of Uzbekistan will need to take to build climate resilience through strengthened response to natural disasters.
This event was the sixth in a series of 11 public policy dialogues on Green Growth and Climate Change in Uzbekistan that are held in Tashkent from August 2021 through January 2022 and involve numerous online and offline participants.
The policy dialogues provide a forum for public discussion on the country’s progress in implementing its climate change commitments and accelerating the transition to a green economy, which are outlined in the Government’s Climate Change Strategy 2021–2023 and Strategy on Transition to a Green Economy 2019–2030
The roundtable participants, including officials of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction, the Ministry of Emergency Situations and Uzhydromet, local and international economic development, and environmental experts discussed the current status and progress in Uzbekistan’s climate adaptation planning, the Government’s plans to build resilience across sectors, preparation to and implementation of disaster risk mitigation measures, as well as public investments in adaptation and response to disasters.
In Uzbekistan, natural disasters affect an estimated 1.4 million people every year and cause almost US$3 billion in losses. Climate change is expected to further increase risk exposure, especially to droughts, floods, and landslides. It is estimated that a major flood could cost the economy around 5 percent of the country’s GDP and a severe drought would have similar economic impacts.
The roundtable participants explored opportunities and vision to strengthen resilience to natural disasters and climate change through a comprehensive program of public investments and institutional reform to reduce risk exposure, mitigate physical impacts, and protect people and public finances against the worst effects of natural disasters.
“Overall, building resilience to natural disasters and climate change will require a comprehensive Investment program and institutional reforms to reduce exposure to risks, mitigate physical impacts and protect people and public finances from the worst effects of natural disasters,” stated Bahadir Kariev, Head of the Department for Supporting the Development of Green Technologies of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan.
“The forecasts of climate models, which we use for building climatic scenarios and climatic projections for future changes, predict temperature rise by 1.5 C° and 3 C° in the next century depending on how the situation will develop in our country and what measures we will take to mitigate climate changes,” said Natalya Agaltseva, Head of Project Preparation and Implementation Department, Uzhydromet.
“Recognizing the need for robust real-time information and forecasts of weather, climate, and water to inform climate change adaptation and disaster risk management, the Government of Uzbekistan has prioritized the modernization of hydrometeorological services. The World Bank welcomes this forward-looking vision and is ready to provide support to help adopt the most recent technologies to help Uzhydromet timely and effectively deliver the best possible services the domestic economy and population need,” said Daniel Kull, World Bank Senior Disaster Risk Management Specialist.
The policy dialogue roundtables, among other issues, focus on supporting the Government of Uzbekistan in building green, just, and low-carbon industry and economy; building climate resilience; mobilizing green finance; and developing a roadmap for accelerating the transition towards green growth and climate resilience.