Tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi huzuridagi Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi to‘g‘risida ma’lumot
09/11/2021 - 14:09 3254
Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi (Jamg‘arma) O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yilning 17-avgustidagi “Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasini tashkil etish to‘g‘risida”gi PQ-3225-sonli Qarori asosida tashkil qilingan.
Jamg‘arma o‘z faoliyatini O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 13-avgustdagi PF-5780-sonli Farmon va Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 16-yanvardagi “O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi Tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi faoliyatini samarali tashkil etish to‘g‘risida”gi 77-sonli Qarorining 2-ilovasi bilan tasdiqlangan “Tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi huzuridagi Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi to‘g‘risida Nizom”iga asosan amalga oshiradi.
Jamg‘arma ikki turdagi (kafillik hamda foiz xarajatlarining bir qismini qoplash uchun kompensatsiya) moliyaviy yordam ko‘rsatadi.
Tijorat banklari tomonidan kichik tadbirkorlik subyektlariga ajratiladigan kreditlarning 50 foizigacha, lekin 8 mlrd so‘mdan oshmagan miqdorda kafilliklar beriladi.
Jamg‘arma tijorat banklari tomonidan kichik tadbirkorlik subyektlariga 10 mlrd so‘mgacha ajratiladigan kreditlari bo‘yicha foiz xarajatlarining bir qismini kompensatsiya tarzida qoplab beradi.
Xorijiy valyutadagi ajratiladigan kreditlar uchun ekvivalenti 10 mlrd so‘mdan oshmaydigan, tijorat banklari tomonidan belgilangan foiz stavkasining 30 foizigacha, lekin 3 foiz punktidan ko‘p bo‘lmagan miqdorda tijorat banklarining kreditlari bo‘yicha foiz xarajatlarini qoplash uchun kompensatsiya taqdim etiladi.
Jamg‘arma faoliyati moliyaviy yordamning turli mezonlarini belgilovchi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 13 ta Farmoni va 35 ta qarori hamda Vazirlar Mahkamasining 4 ta qarorlari bilan tartibga solinib kelinmoqda.
Mazkur hujjatlarning 8 tasida normativ hujjat chiqgunga qadar ajratilgan kreditlarga ham moliyaviy ko‘maklashish (eksportyor korxonalarga, tikuv-trikotaj mahsulotlari ishlab chiqaruvchilarga, turizm sohasini qo‘llab-quvvatlash, yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash, mehnat migratsiyasi bo‘yicha va hududlarning sanoat salohiyatini oshirishga doir) bo‘lgan miqdorlarda belgilangan.
Shuningdek, 11 ta hujjatda kredit foiz stavkasining 50 foizi, 2 tasida Markaziy bank asosiy stavkasida beriladigan kreditlarning 50 foizigacha, 11 tasida 10 foizgacha miqdorlarda kompensatsiya berish belgilangan.
Jamg‘arma tomonidan joriy yilning 1-iyul holatidagi tadbirkorlik subyektlarini 38 161 ta loyihalarining 58 757 mlrd so‘mlik kreditlariga 12 384,9 mlrd so‘m miqdorida moliyaviy yordam ko‘rsatilgan.
Shundan, 28 157 ta loyihalarining 39 322,1 mlrd so‘mlik kreditlariga 4 849,7 mlrd so‘m miqdorida foiz to‘lovlarini bir qismini kompensatsiya qilish majburiyati olindi hamda 9 955 ta loyihaning 19 409,8 mlrd so‘mlik kreditlariga 7 501,8 mlrd so‘m miqdorida kafillik berildi.
Bundan tashqari 49 ta loyihaga 33,4 mlrd so‘m kredit resurslari ajratildi. Buning natijasida, 287 258 ta yangi ish o‘rinlari yaratilishi rejalashtirilgan.
Kompensatsiya beg‘araz taqdim etiladi;
Kafillik uchun kafillik summasining 1% miqdorida bir martalik to‘lov to‘lanadi (eksportyorlar uchun 0,5% miqdorida);
2020-yil 1-iyunidan boshlab “Tadbirkor” axborot tizimi (www.tadbirkor.statefund.uz) dasturi ishga tushirildi. Barcha buyurtmalar elektron shaklda ko‘rib chiqilmoqda.
Jamg‘arma tomonidan pandemiya davrida tadbirkorlik subyektlarining 24 373,6 mlrd so‘mlik kreditlari (15 390 ta loyiha) bo‘yicha 5 089,7 mlrd so‘m miqdorida moliyaviy yordam ko‘rsatildi.
Shundan 16 997,1 mlrd so‘mlik kreditlari (11 470 ta loyiha) bo‘yicha 2 032,1 mlrd so‘m miqdorida foiz to‘lovlarini bir qismini kompensatsiya qilish majburiyati olindi hamda 7 376,5 mlrd so‘mlik kreditlari (3 920 ta loyiha) bo‘yicha 3 057,5 mlrd so‘m miqdorida kafillik berildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 3-apreldagi PF-5978-sonli Farmoniga asosan bir qarz oluvchiga Jamg‘arma tomonidan bir vaqtda ham kafillik, ham kompensatsiya berishga qo‘yilgan cheklov bekor qilindi va bugungi kunda tadbirkorlik subyektlari bitta loyiha bo‘yicha bir paytning o‘zida kafillik va kompensatsiya olishi mumkin.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yilning 21-aprelidagi “Tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash tizimini takomillashtirish, ishbilarmonlik muhitini yanada yaxshilash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” PQ-5087-sonli qarori bilan tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash mexanizmlarini kengaytirish maqsadida, Jamg‘arma tomonidan 2021-yil 1-maydan boshlab, tadbirkorlik subyektlarini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashning quyidagi qo‘shimcha choralari joriy etildi. Jumladan:
- Markaziy bank asosiy stavkasining 1,75 baravaridan oshmagan miqdordagi foiz stavkasi bilan kichik tadbirkorlik subyektlariga milliy valyutada beriladigan kreditlar bo‘yicha foiz xarajatlarini qoplash uchun kompensatsiya, uning belgilangan miqdorlarini saqlab qolgan holda, taqdim etilishi belgilandi;
- “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimida ro‘yxatga olingan fuqarolarga tadbirkorlik tashabbuslarini amalga oshirish uchun kredit miqdorining 75 foizigacha, biroq bazaviy hisoblash miqdorining 150 baravaridan ortiq bo‘lmagan tijorat banklari kreditlari bo‘yicha kafillik berilishi ko‘zda tutildi;
- Tadbirkorlik subyektlariga bank kreditlari bo‘yicha kompensatsiya va kafilliklar kredit shartnomalari sonidan qat’iy nazar beriladigan bo‘ldi.
Bunda, kompensatsiyalar taqdim etilayotgan kreditlarning umumiy summasi 10 mlrd so‘mdan, kafilliklarning umumiy summasi esa 8 mlrd so‘mdan, biroq umumiy kredit summasining 50 foizidan oshmasligi lozimligi belgilandi.

Information on the State Fund for Entrepreneurship Support under the Agency for Entrepreneurship Development
09/11/2021 - 14:09 2591
The State Fund for Entrepreneurship Support (Fund) was established on the basis of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated August 17, 2017 № PR-3225 "On the establishment of the State Fund for Entrepreneurship Support."
The Fund operates in accordance with Decree of the President of the Republic of Uzbekistan № PD-5780 of August 13, 2019 and “Regulation on the State Fund for Entrepreneurship Support under the Agency for Entrepreneurship Development” approved by Annex 2 to the Resolution of the Cabinet of Ministers   № 77 of January 16, 2021 "On effective organization of the Agency for Entrepreneurship Development under the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan".
The fund provides two types of financial assistance (guarantee and compensation for part of the interest expenses).
Guarantees of up to 50% of loans provided by commercial banks to small businesses, but not more than 8 billion soums.
The fund will cover part of the interest expenses on loans of up to 10 billion soums to small businesses by commercial banks.
For loans in foreign currency, the equivalent of not more than 10 billion soums, up to 30% of the interest rate set by commercial banks, but not more than 3 percentage points, will be compensated to cover interest expenses on loans from commercial banks.
The Fund's activities are regulated by 13 Decrees and 35 Resolutions of the President of the Republic of Uzbekistan and 4 Resolutions of the Cabinet of Ministers, which set various criteria for financial assistance.
8 of these documents also provide financial assistance to loans provided before the issuance of the normative document (for exporting enterprises, manufacturers of garments, support for tourism, support for youth entrepreneurship, labor migration and industrial development of the regions).
In addition, 11 documents provide for compensation in the amount of 50% of the loan interest rate, 2 documents give up to 50% of loans issued at the Central Bank base rate, 11 documents provide up to 10%.
As of July 1, this year, the Fund has provided financial assistance to businesses in the amount of 12,384.9 billion soums for loans worth 58,757 billion soums from 38,161 projects.
Of this, 28,357 projects worth 39,322.1 billion soums were obliged to reimburse part of interest payments in the amount of 4,849.7 billion soums and loans worth 19,409.8 billion soums from 9,955 projects were guaranteed in the amount of 7,501.8 billion soums.
In addition, 33.4 billion soums of credit resources were allocated for 49 projects. As a result, it is planned to create 287,258 new jobs.
Compensation is provided free of charge;
A one-time fee of 1% of the guarantee amount is paid for the guarantee (in the amount of 0.5% for exporters);
From June 1, 2020, the program "Tadbirkor" information system (www.tadbirkor.statefund.uz) was launched. All orders are processed electronically.
During the pandemic period, the Fund provided financial assistance to businesses in the amount of 5,089.7 billion soums on loans worth 24,373.6 billion soums (15,390 projects).
Of this, 11,470 projects worth 16,997.1 billion soums were obliged to reimburse part of interest payments in the amount of 2,032.1 billion soums and loans worth 7,376.5  billion soums from 3,920 projects were guaranteed in the amount of 3,057.5 billion soums.
Also, in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan № PD-5978 of April 3, 2020, the Fund's restrictions on the simultaneous provision of both guarantees and compensation to one borrower were lifted, and today business entities may receive warranty and compensation at the same time.
In order to expand the support mechanisms, from May 1, 2021, the Fund has introduced the following additional measures of state support of business entities with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 21, 2021 № PR-5087 "On additional measures to improve the system of business support, further improve the business environment". Including:
- Compensation for interest expenses on loans in national currency to small businesses at an interest rate not exceeding 1.75 times of the base rate of the Central Bank will be provided, while maintaining its established amounts;
- Citizens registered in the information system "Single Register of Social Protection" will be guaranteed loans from commercial banks for up to 75% of the amount of loans for business initiatives, but not more than 150 times of the base amount;
- Businesses will be compensated and guaranteed by bank loans regardless of the number of loan agreements.
At the same time, the total amount of loans for compensation should not exceed 10 billion soums, and the total amount of guarantees should not exceed 8 billion soums, but not more than 50% of the total loan amount.