03/11/2021 - 08:50 3740
Joriy yilning 2-noyabr kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirining birinchi o'rinbosari Ilhom Norqulovning Yaqin Sharq/Fors ko'rfazi va Markaziy Osiyo bo'yicha rahbari, Yevropa Komissiyasining xalqaro hamkorlik bo'yicha bosh direktori Sara Rinaldi boshchiligida Yevropa Ittifoqi vakillari bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Uchrashuvda, shuningdek, Yevropa Ittifoqining O'zbekistondagi delegatsiyasi rahbari, elchi Sharlott Adrian, Yevropa Ittifoqining O'zbekistondagi delegatsiyasi hamkorlik bo'limi rahbari Fransua Bejo, Yaqin Sharq/Fors ko'rfazi va Markaziy Osiyo bo'yicha hamkorlik va xalqaro qo'llab-quvvatlash bo'limi xodimi, Yevropa Komissiyasining Savdo bo'yicha bosh direktori Titien Amati va vazirlikning mas'ul xodimlari ishtirok etdi.
Kun tartibida O'zbekiston hamda Yevropa Ittifoqi o'rtasida "yashil" taraqqiyot, iqtisodiyot va texnologiyalar sohasida hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv avvalida O'zbekiston tomoni mehmonlarni joriy islohotlar va "yashil"ga o'tish sohasidagi amalga oshirilgan ishlar bilan tanishtirdi. Shuningdek, amalga oshirilayotgan 2030-yilgacha "yashil" iqtisodiyotga o‘tish strategiyasi ham muhokama qilindi.
Shuningdek, mehmonlarga raqamli transformatsiya dasturlari haqida ma'lumot berildi. Xususan, BMTTD bilan hamkorlikda "Raqamli iqtisodiyot va raqamli tadbirkorlikni rivojlantirish uchun yoshlarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirish" loyihasi haqida so'z bordi.
Uchrashuvda yashil iqtisodiyotga o‘tish, barqaror rivojlanish, kambag'allikni qisqartirish, inson kapitalini rivojlantirish va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha hamkorlikning mumkin bo‘lgan sohalari ham muhokama qilindi.

Встреча с представителями Европейского союза
2 ноября текущего года в Министерстве экономического развития и сокращения бедности состоялась встреча первого заместителя министра экономического развития и сокращения бедности Илхома Норкулова с представителями Европейского союза, во главе с руководителем отдела по Ближнему Востоку/Персидскому заливу и Центральной Азии, Генерального директората по международному партнерству Европейской Комиссии Сарой Ринальди.
Также на встрече приняли участие Посол, глава Делегации ЕС в Узбекистане Шарлотта Адриан, глава отдела сотрудничества Делегации ЕС в Узбекистане Франсуа Бежо, сотрудник отдела по Ближнему Востоку/Персидскому заливу и Центральной Азии по сотрудничеству и международной помощи, Генерального директората по торговле Европейской Комиссии Титиен Амати и ответственные сотрудники министерства.
На повестке дня были вопросы перспектив развития сотрудничества между Узбекистаном и Европейским союзом в области “зелёного” развития, экономики и технологий.
В начале встречи узбекская сторона ознакомила гостей с текущими реформами и проделанными работами в области “зелёного” перехода. Также обсуждали вопросы стратегии перехода к зеленой экономике к 2030 году, которая уже находится в процессе реализации.
Также гости были проинформированы о программах цифровой трансформации. В частности, о совместном с ПРООН проекте “Расширение прав и возможностей молодежи для развития цифровой экономики и цифрового предпринимательства”.
На встрече также обсуждались возможные области сотрудничества по переходу к зелёной экономике, устойчивого развития, сокращения бедности, развитию человеческого капитала и другие области