03/11/2021 - 08:50 3740
Joriy yilning 2-noyabr kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirining birinchi o'rinbosari Ilhom Norqulovning Yaqin Sharq/Fors ko'rfazi va Markaziy Osiyo bo'yicha rahbari, Yevropa Komissiyasining xalqaro hamkorlik bo'yicha bosh direktori Sara Rinaldi boshchiligida Yevropa Ittifoqi vakillari bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Uchrashuvda, shuningdek, Yevropa Ittifoqining O'zbekistondagi delegatsiyasi rahbari, elchi Sharlott Adrian, Yevropa Ittifoqining O'zbekistondagi delegatsiyasi hamkorlik bo'limi rahbari Fransua Bejo, Yaqin Sharq/Fors ko'rfazi va Markaziy Osiyo bo'yicha hamkorlik va xalqaro qo'llab-quvvatlash bo'limi xodimi, Yevropa Komissiyasining Savdo bo'yicha bosh direktori Titien Amati va vazirlikning mas'ul xodimlari ishtirok etdi.
Kun tartibida O'zbekiston hamda Yevropa Ittifoqi o'rtasida "yashil" taraqqiyot, iqtisodiyot va texnologiyalar sohasida hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv avvalida O'zbekiston tomoni mehmonlarni joriy islohotlar va "yashil"ga o'tish sohasidagi amalga oshirilgan ishlar bilan tanishtirdi. Shuningdek, amalga oshirilayotgan 2030-yilgacha "yashil" iqtisodiyotga o‘tish strategiyasi ham muhokama qilindi.
Shuningdek, mehmonlarga raqamli transformatsiya dasturlari haqida ma'lumot berildi. Xususan, BMTTD bilan hamkorlikda "Raqamli iqtisodiyot va raqamli tadbirkorlikni rivojlantirish uchun yoshlarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirish" loyihasi haqida so'z bordi.
Uchrashuvda yashil iqtisodiyotga o‘tish, barqaror rivojlanish, kambag'allikni qisqartirish, inson kapitalini rivojlantirish va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha hamkorlikning mumkin bo‘lgan sohalari ham muhokama qilindi.

Meeting with representatives of the European Union
On November 2 of this year, the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction hosted a meeting of the First Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction Ilkhom Norkulov with representatives of the European Union, headed by the Head of the Middle East Department/Persian Gulf and Central Asia, Directorate General for International Partnership of the European Commission by Sarah Rinaldi.
The meeting was also attended by Ambassador, Head of the EU Delegation to Uzbekistan Charlotte Adrian, Head of the Cooperation Department of the EU Delegation to Uzbekistan Francois Bejo, an employee of the Middle East Department/To the Persian Gulf and Central Asia for Cooperation and International Assistance, the Directorate General for Trade of the European Commission Titien Amati and responsible employees of the Ministry.
The agenda included issues of prospects for the development of cooperation between Uzbekistan and the European Union in the field of “green” development, economy and technology.
At the beginning of the meeting, the Uzbek side acquainted the guests with the current reforms and the work done in the field of “green" transition. They also discussed the strategy of transition to a green economy by 2030, which is already in the process of implementation.
The guests were also informed about the digital transformation programs. In particular, about the joint project with UNDP “Empowering youth for the development of the digital economy and digital entrepreneurship”.
The meeting also discussed possible areas of cooperation on the transition to a green economy, sustainable development, poverty reduction, human capital development and other areas.