O'zbekistonda iqtisodiyotni dekarbonizatsiya qilish orqali "yashil" kelajak sari
Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi Jahon banki va Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologik markazi bilan birgalikda "Iqlim o'zgarishining xavfi va shartlari: 2030-yilgi iqlim o'zgarishi strategiyasi loyihasidan 2050-yilgacha uzoq muddatli dekarbonizatsiya strategiyasiga o'tish" mavzusida davra suhbati o'tkazdilar.
Davra suhbatida davlat tashkiloti vakillari, iqtisodiy taraqqiyot va atrof-muhitni muhofaza qilish boʻyicha yetakchi ekspertlar, shuningdek, fuqarolar orasidan vakillar va xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etishdi.
Ular O'zbekistonda amalga oshirilayotgan iqlim o'zgarishiga moslashish choralarini, shu jumladan, Parij bitimi bo'yicha majburiyatlarni va iqlim o'zgarishini uzoq muddatli rejalashtirish va modellashtirish strategiyasini muhokama qilib, joriy qisqa va o'rta muddatli strategik hujjatlarni to'ldiradi. Ishtirokchilar ta'kidlashlaricha, institutsional va moliyaviy darajadagi yashil o'tish 2050-yilgacha va undan keyingi davrlarga qadar aniq ifodalangan, past uglerodli va barqaror iqtisodiyotning uzoq muddatli strategiyasi bilan birga bo'lishi kerak.
"2017 - yildan buyon O'zbekiston bozor tizimiga yo'naltirilgan siyosiy islohotlarni jadallashtirdi va mintaqada iqtisodiy hamkorlik uchun mamlakat ochilishi, shuningdek, tabiiy gaz va ko'mirga bo'lgan qaramligini kamaytirish ustida ish olib bormoqda", - dedi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligining yashil iqtisodiyot boshqarmasi rahbari Bahodir Qoriyev.
"Uzoq muddatli dekarbonizatsiya strategiyasi hukumatni va umuman jamiyatni jalb qilishni nazarda tutadi. Bu 2050 va keyingi yillarda mamlakatning umumiy kelajagi haqidagi rasmni birgalikda yaratish va ushbu maqsadga erishish uchun birgalikda ishlash uchun ajoyib imkoniyatdir", - dedi jahon banki eksperti Viy-Chzhen Leov.
Bir qator strategik suhbatlarning keyingi safardagi mavzusi sanoat va iqtisodiyotning yashil, past karbonli rivojlanishini qo'llab-quvvatlash; iqlim o'zgarishiga chidamliligini oshirish; yashil moliyalashtirishni safarbar qilish; shuningdek, yashil o'sish va iqlimiy barqarorlikka o'tishni tezlashtirish uchun yo'l xaritasini ishlab chiqishga bag'ishlanadi.

Узбекистан: на пути к «зеленому» будущему через декарбонизацию экономики
Министерство экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан совместно со Всемирным банком и Региональным экологическим центром Центральной Азии провели круглый стол на тему «Риски и условия изменения климата: Переход от Проекта Стратегии по изменению климата до 2030 года к Долгосрочной стратегии декарбонизации до 2050 года».
Это пятый круглый стол, который является продолжением серии одиннадцати стратегических диалогов «Зеленый» рост и изменение климата в Республике Узбекистан, которые проводятся в Ташкенте в совмещенном онлайн и офлайн формате с августа 2021 г. по январь 2022 г.
В заседании круглого стола приняли участие представители государственных органов, ведущие эксперты по экономическому развитию и охране окружающей среды, а также представители гражданского сообщества и международных организаций. Они обсудили меры адаптации к изменению климата, предпринимаемые в Узбекистане, включая обязательства по Парижскому соглашению и стратегии долгосрочного планирования и моделирования изменения климата, дополняющие текущие краткосрочные и среднесрочные стратегические документы. Участники отметили, что «зеленый переход» на институциональном и финансовом уровнях необходимо сопроводить долгосрочной стратегией низкоуглеродной и устойчивой экономики с четко сформулированными целями до 2050 и на последующие годы.
«С 2017 года Узбекистан ускорил политические реформы в направлении рыночной системы и открытия страны для экономического партнерства в регионе, а также работает над уменьшением своей зависимости от природного газа и угля», - отметил Баходир Кариев руководитель Управления по зелёной экономике Министерства экономического развития и сокращения бедности.
«Долгосрочная стратегия декарбонизации предусматривает вовлечение правительства и общество в целом. Это отличная возможность для того, чтобы совместно выстроить картину общего будущего страны к 2050 году и последующим годам и работать сообща над достижением данной цели», - сказал Вий-Чжен Леов эксперт Всемирного Банка.
Серия стратегических диалогов посвящена следующим темам: поддержка зеленого, низкоуглеродного развития промышленности и экономики; повышение устойчивости к изменению климата; мобилизация зеленого финансирования; а также разработка дорожной карты для ускорения перехода к зеленому росту и климатической устойчивости, и др.