O'zbekistonda iqtisodiyotni dekarbonizatsiya qilish orqali "yashil" kelajak sari
Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi Jahon banki va Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologik markazi bilan birgalikda "Iqlim o'zgarishining xavfi va shartlari: 2030-yilgi iqlim o'zgarishi strategiyasi loyihasidan 2050-yilgacha uzoq muddatli dekarbonizatsiya strategiyasiga o'tish" mavzusida davra suhbati o'tkazdilar.
Davra suhbatida davlat tashkiloti vakillari, iqtisodiy taraqqiyot va atrof-muhitni muhofaza qilish boʻyicha yetakchi ekspertlar, shuningdek, fuqarolar orasidan vakillar va xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etishdi.
Ular O'zbekistonda amalga oshirilayotgan iqlim o'zgarishiga moslashish choralarini, shu jumladan, Parij bitimi bo'yicha majburiyatlarni va iqlim o'zgarishini uzoq muddatli rejalashtirish va modellashtirish strategiyasini muhokama qilib, joriy qisqa va o'rta muddatli strategik hujjatlarni to'ldiradi. Ishtirokchilar ta'kidlashlaricha, institutsional va moliyaviy darajadagi yashil o'tish 2050-yilgacha va undan keyingi davrlarga qadar aniq ifodalangan, past uglerodli va barqaror iqtisodiyotning uzoq muddatli strategiyasi bilan birga bo'lishi kerak.
"2017 - yildan buyon O'zbekiston bozor tizimiga yo'naltirilgan siyosiy islohotlarni jadallashtirdi va mintaqada iqtisodiy hamkorlik uchun mamlakat ochilishi, shuningdek, tabiiy gaz va ko'mirga bo'lgan qaramligini kamaytirish ustida ish olib bormoqda", - dedi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligining yashil iqtisodiyot boshqarmasi rahbari Bahodir Qoriyev.
"Uzoq muddatli dekarbonizatsiya strategiyasi hukumatni va umuman jamiyatni jalb qilishni nazarda tutadi. Bu 2050 va keyingi yillarda mamlakatning umumiy kelajagi haqidagi rasmni birgalikda yaratish va ushbu maqsadga erishish uchun birgalikda ishlash uchun ajoyib imkoniyatdir", - dedi jahon banki eksperti Viy-Chzhen Leov.
Bir qator strategik suhbatlarning keyingi safardagi mavzusi sanoat va iqtisodiyotning yashil, past karbonli rivojlanishini qo'llab-quvvatlash; iqlim o'zgarishiga chidamliligini oshirish; yashil moliyalashtirishni safarbar qilish; shuningdek, yashil o'sish va iqlimiy barqarorlikka o'tishni tezlashtirish uchun yo'l xaritasini ishlab chiqishga bag'ishlanadi.

Decarbonizing Economy for Uzbekistan’s Green Future
The Ministry of Economic Development and Poverty Reduction of Uzbekistan, the World Bank, and the Regional Environmental Center for Central Asia hosted a roundtable discussing Risks and Opportunities of Climate Change: Moving from Draft Climate Change Strategy 2030 to Long Term Strategy for Decarbonization by 2050.
This event was the fifth in a series of 11 public policy dialogues on Green Growth and Climate Change in Uzbekistan that are held in Tashkent from August 2021 through January 2022 involving numerous online and in-person participants.
The policy dialogues provide a forum for public discussion on the country’s progress in implementing its climate change commitments and accelerating the transition to a green economy, as outlined in the Government’s Climate Change Strategy 2021–2023 and Strategy on Transition to a Green Economy 2019–2030.
Government officials, local and international economic development and environmental experts, as well as representatives of civil society and international organizations discussed Uzbekistan’s climate change adaptation measures. They include the commitments under the Paris Agreement as well as Climate Change long term planning and modelling strategies to complement Uzbekistan’s current short- to medium-term strategic framework. The participants noted that green transition at institutional and financial levels must be guided by a long-term strategy for low-carbon and sustainable economy with clear objectives to be achieved by 2050 and beyond.
“Since 2017, Uzbekistan has accelerated political reforms in market economy and development of economic partnership in the region. The country is also working to reduce its dependence on natural gas and coal,” noted Bakhodir Kariev, Head of the Green Economy Department of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan.
A long-term decarbonization strategy involves government and society as a whole. It is an excellent opportunity to collectively paint a picture of the future that you want for the country in 2050 and beyond, and to work towards that goal,” noted Weijen Leow, World Bank Senior Financial Specialist.
The policy dialogue roundtables focus on supporting green, just, and low-carbon development of industry and economy; building climate resilience; mobilizing green finance; and developing a roadmap for accelerating the transition towards green growth and climate resilience; among others.